Ne oluyor bu savcılara:  'nitelikli terfi' için dosya incelemesinin öne alınmasını istedi

Ne oluyor bu savcılara: 'nitelikli terfi' için dosya incelemesinin öne alınmasını istedi

Ne oluyor bu savcılara: 'nitelikli terfi' için dosya incelemesinin öne alınmasını istedi

 

img

İSTANBUL - Sanatçı Pınar Aydınlar'ın 500 TL para cezası aldığı davada Savcı Sinan Kırlangıç, dosyanın gönderildiği Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 3'üncü Ceza Dairesi Başkanlığı'na yazdığı yazıda, "nitelikli terfi" yapabilmek için dosya incelemesinin öne alınmasını istedi. 

Sanatçı Pınar Aydınlar hakkında 31 Mart 2009 tarihinde 9'uncu Munzur Kültür  ve Doğa Festivali'nde yaptığı konuşmadan kaynaklı Nazimiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Suçu ve suçluyu övmek" iddiasıyla iddianame hazırlandı. Nazimiye Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame sonrasına başlanan yargılamada Aydınlar'a, 15 Kasım 2017 tarihinde ceza verildi. Mahkeme, Aydınlar'ın "Şöyle az köşemizde o yatan on yedi (17) canlar var ya, ben onlara kurban olurum" sözlerini "Suç ve suçluyu övmek" olarak değerlendirerek, 25 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, verdiği cezayı 500 TL para cezasına çevirdi. 
 
Aydınlar'ın, üst sınırdan cezalandırılmasını isteyen dönemin Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Cumhuriyet Savcısı Sinan Kırlangıç, kararın bozulması için Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi Başkanlığı'na itirazda bulundu. Ocak 2018'de yapılan itiraz sonrası Savcı Kırlangıç, Muğla'nın Fethiye ilçesi Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. 15 Ekim günü de Savcı Kırlangıç, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, itirazının kabul edilmesi ve kararın verilmesi için talepte bulundu. 
 
SAVCI'DAN İSTİNAFA: TERFİM İÇİN KARAR ÇIKAR
 
Kırlangıç, Daire'ye yazdığı yazıda, "Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nda Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktayım. Daha önce yargı çevreniz arasında bulunan Tunceli ili Nazımiye ilçe adliyesinde görev yaptım. 2018 yılı Aralık ayı defteri nitelikli terfiye incelemesine tabiyim. Nitelikli terfi yapabilmek için 5. Bölgede 10 adet not fişi aranmaktadır. Nazımiye Adliyesinin iş yükü bakımından Türkiye'deki en az dosyası bulunan Cumhuriyet Savcılığı ve Mahkemeleridir. Şu an itibariyle 3 adat not fişim bulunmaktadır. Bu nedenle Tunceli ili Nazımiye Adliyesi'nde görev yaptığım süre içerisinde dairenize istinaf başvurusunda bulunduğum aşağıda esas ve karar numarasını vereceğim dosyanın nitelikli terfi yapabilmem amacıyla daireniz dosya inceleme sırasında öne alınmasını talep ediyorum" ifadelerini kullandı. 
 
MA / Yasin Kobulan
26.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz