Mahmut Alınak'a tahliye

Mahmut Alınak'a tahliye

Mahmut Alınak'a tahliye

Eski Halkın Emek Partisi (HEP) Kars Milletvekili ve gaziantephaberler.com sitemiz yazarı Mahmut Alınak 17 Şubat'ta tutuklanmıştı. Son tutuklanmasıyla 10. kez cezaevine giren Alınak’a “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak" suçları isnat edilmişti.

68 yaşında olan Mahmut Alınak kronik bronşit hastası. Tutuklanmandan bir gün önce cilt kanseri şüphesiyle doktora muayene olmuştu. Cezaevlerine de sıçrayan koronavirüs tehdidi altında olan Mahmut Alınak’la ilgili soruşturma tamamlandı, iddianame hazırlandı.

İLK DURUŞMADA TAHLİYE KARARI

Müebbet hapsi istenen Mahmut Alınak bugün ilk kez duruşmaya çıktı.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, yaşı ve tutuklu bulunduğu süreyi göz önüne alarak Mahmut Alınak’ın tahliyesine karar verdi.

Mahmut Alınak’ın oğlu ve avukatı Bişer Alınak, Odatv’ye konuştu. Bişer Alınak “Yaşı, tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alındı tahliye edildi. Cezaevine gidiyoruz şu an” dedi.

13.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz