Kulüplerin açıklamasında "unutulan" hakemler hangileri

Kulüplerin açıklamasında "unutulan" hakemler hangileri

Kulüpler Birliği'nin açıklaması ortalığı karıştırdı

Kulüpler Birliği Vakfı’nda yer alan 17 kulüp, Galatasaray Konyaspor maçında hatalı karar veren hakemler Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek ile ilgili alınan "dinlendirme" kararına karşı sert bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, özetle şu ifadeler kullanıldı:

“Ligimizde her daim hakem hataları olmuştur ve olacaktır. Çünkü insanın var olduğu her yerde hata da işin bir parçasıdır. Dünyanın birçok liginde de hakemlerin performansına bağlı uygulamalar mevcuttur. Kişisel yetersizlik gibi çok olağan ve beşeri gerekçelerle alınmış gözüken bu karar, ilk anda ilgili Kurulun görev ve yetki sınırlarında olağan bir uygulama zannedilebilir. Ancak özellikle Anadolu kulüplerine karşı yapılan çok daha fahiş hakem hataları karşısında Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu defakine benzer refleks göstermediği ve benzeri kararlar almadığı herkesin malumudur.

Öte yandan bu tasarrufun zamanlaması ve uygulama biçimi de dikkate alındığında, yetki kapsamında masum bir karar olduğuna inanmak ve bunu savunmak, bu şartlarda mümkün değildir. Zira ilgili müsabakadan bir gün sonra istifasını açıklayan TFF Başkanvekili ve Milli Takımlar Sorumlusu Sn. Ali Dürüst'ün, müteakip 48 saat içinde bilinmeyen nedenlerle 'Galatasaray'a daha iyi hizmet edebilmek için' açıklamasıyla bu kararından vazgeçmesi ve daha bu geri dönüşün üzerinden 24 saat bile geçmemişken MHK'nın almış olduğu karar, sadece rastlantı ile izah edilemeyecek bir durum olmakla birlikte, kamuoyunda ‘birilerine belirli taahhütler verildiği’ algısı yaratmıştır.”

17 kulüp açıklamada, iki hakem hakkında “dinlendirilme” kararının derhal geri çekilmesini isterken, “Geri adım atılmadığı takdirde de Süper Lig Kulüpleri olağan üstü toplanıp Türk futbolunun adil yönetilmesi için hep birlikte ortak bir adım atacağımızı belirtiriz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından kamuoyunda büyük bir tartışma da başladı. Açıklamanın 2019’da yapılacak federasyon seçimleriyle ilgili olduğu değerlendirmesi yapıldı. Federasyon içerisindeki güç savaşının yaşandığı iddiaları ortaya atıldı.

DİĞER HAKEMLERİN ADI NİYE YOK

Öyle ki açıklamada sadece Galatasaray maçında hata yapan hakemler Hüseyin Göcek ve Halis Özkahya’nın adı geçirildi.

Halbuki hakemler Halis Özkaya 6 yıldır, Hüseyin Göcek 3 yıldır, Özgür Yankaya 4 yıldır Kadıköy Şükrü Saraçoğlu stadında maç yönetemiyordu.

Hakem Bülent Yıldırım’a da 2 yıldır Beşiktaş Stadyumuna maç verilmezken, Hüseyin Göcek de 1,5 yıldır Başakşehir’in maçlarına verilmiyor.

Türkiye’nin 1 numaralı hakemi Cüneyt Çakır ise Trabzon'da 3 yıldır görev alamazken en yakın tarihli olay da bu sezon yaşandı.

Fenerbahçe Başakşehir maçında VAR sisteminin arızalanarak devre dışı kaldığı anlarda hatalı ofsayt kararıyla Başakşehir’in golünü vermeyen yardımcı hakem Serkan Çimen de 6 haftadır maç alamıyor. Bu maçtan sonra Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Serkan Çimen hakkında “Allah’a havale ediyorum”ifadelerini kullanmıştı.

Bu "dinlendirme" kararlarına rağmen deklarasyonda bu hakemlerin isimlerinin neden yer almadığı belirtilmedi.

O İDDİALAR UNUTTURULDU

Başkanlığını Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın yaptığı Külüpler Birliği’nin öncülüğünde açıklamayla da spor kamuoyunda gündem değişti.

Federasyonunun hakemler hakkındaki kararından önce Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz bir açıklama yaparak Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören hakkında Beşiktaş Başkanı olduğu dönemde gerçekleşen yolsuzluk iddialarının yer aldığı Football Leaks belgelerini hatırlatmıştı.

Tam bu sırada da Beşiktaş Başkanı Fikret Orman hakkında Beşiktaş taraftarları “Paralar nerede” diyerek sosyal medyada kampanya başlatmıştı. Kulüpte 100 milyon eurodan fazla transfer ve Şampiyonlar Ligi gelirlerine rağmen oyuncuların maaşlarının ödenememesi tartışma yaratmıştı.

Daha geçen hafta Ankara'da oynanması gereken Ankaragücü - Beşiktaş karşılaşması da karşılaşmadan 1 gün önce saha zeminin kötü olması gerekçe gösterilerek Kayseri'ye alınmıştı. Bu karar da kamuoyundan büyük tepki çekmişti. Karşılaşmanın ardından Beşiktaş sahadan 4-1 üstün ayrılmıştı.

18 takım bulunan Kulüpler Birliği üyesi 17 takımının yaptığı bu açıklama da Türk futbolunda gündemi değiştirdi. Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz de yaptığı konuşmada "Açıklamaya biz de imza atardık ama bizi kimse aramadı"ifadelerini kullandı.

Odatv.com

29.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz