Koronadan ölen sağlıkçılar konusuna Ali Tezelden Açıklama

Koronadan ölen sağlıkçılar konusuna Ali Tezelden Açıklama

Sağlık çalışanları, Covid-19’un iş kazası veya meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istiyor

Türkiye’de sağlık çalışanları, Covid-19’un iş kazası veya meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak iş kazası için enfekte olduğu anın kanıtlanması gerek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan genelgede ise, hastanelerin kurumun provizyon sistemine Kovid-19’u “hastalık” olarak girmesi istendi.

Genel Müdür Vekili İsmail Yılmaz imzasıyla merkez ve taşra teşkilatlarına gönderilen genelge, SGK’nın Kovid-19’u “iş göremezliğe neden olan hastalık hali” olarak kabul ettiğini ortaya koydu. Genelgede, “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 15. maddesinde; ‘4. maddenin 1. fıkrasının a ve b bentleri kapsamındaki sigortalının, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğe neden olan rahatsızlıklar hastalık halidir’ hükmü yer almaktadır. Buna göre, söz konusu salgına maruz kalan sigortalılara ‘hastalık’ kapsamında provizyon alınması gerekmektedir” denildi.

SGK’nın genelgesine karşılık Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel’den dikkat çeken bir açıklamada geldi.

 Ali Tezel, “SGK corono yani covit19 dan vefat eden doktor ve sağlıkçıların vefatlarını iş kazası saymayacağım hastalık sayacağım demiş ama bu kanuna aykırı. Bütün davaları SGK kaybeder haber vereyim” uyarısında bulundu.

İşte o mesaj:

 

13.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz