KıdemTazminatında Zaman Aşımı Var mı?

KıdemTazminatında Zaman Aşımı Var mı?

KıdemTazminatında Zaman Aşımı Var mı?

Birçok konuda olduğu gibi kıdem tazminatı ile ilgili  sorularınızın en iyi danışmanı iş hukuku avukatlarıdır. Bu konuda size küçük bir adres verelim; cihanorhan.av.tr hem yurtdışı hem yurtiçi hakları hakkında uzman iş hukuku avukatı olarak sizleri kısa sürede aklınıza takılan sorulardan kurtaracaktır. 

Binlerce insanın aklına takılan kıdem tazminatı konusunda ençok merak edilen sorulardan biri Kıdem tazminatında zaman aşımı var mı?

Öncelikle kıdem tazminatının tanımı ile başlayalım. İşveen tarafından iş akdiniz fes edilirse ödenemsi gereken haklara verilen isimdir.  Deneme süresi dahil olmak üzere 1 yıl aynı şirkette çalışıyorsa kıdem tazminatı hakkına sahip olacaktır. Zaman zaman karşılıklı işveren ve çalışan arasında anlaşmaya isinaden işten çıkarılma olmasa dahi verilebilir.  Bu durumlar genellikle kadın çalışanlar için doğum, erkek çalışanlar için ise askerlik nedeniyle işten ayrılması ile ortaya çıkan durumlarda uygulanır.

Peki kıdem tazminatı zaman aşımı nedir? Kıdem tazminatı zaman aşımı var mı? Elbette kıdem tazminatı zaman aşımı vardır. İş kanunu 7036 sayılı iş mahkemeleri 4857 sayılı iş kanununa bağlı olarak kıdem tazminatı 10 yıl iken şuan 5 yıla düşürülmüştür. 

Uzman iş hukuku avukatlarınında söylediği şekilde iş sözleşmesinden kaynaklanmak kaydı ile; hangi kanun için geçerli olursa olsun, yıllık izin ücreti ve tazminatların zaman aşımı süresi beş yıl olarak belirlenmiştir.  Bunlardan biri de kıdem tazminatıdır. İş sözleşmelerinde yer alan  bildirim şartı koruyucudur. Bu şarta uyulmaksızın fesh edilen sözleşmelerin feshinden kaynaklanan tazminat alacakları ile ilgili. Kötü niyet tazminatı.İş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminatlar için zaman aşım sürei 5 yıl olarak belirlenmiştir. 

Bu konuda iş hukuku avukatları uyarıyor;  5 yıl içerisinde talep etmediğiniz kıdem tazminatı hakkınız yanar.       Kanun yeni olduğu için kanun çıkmadan önce işten ayrılan kişiler için süre yine 10 yıl olarak kalacaktır. Amaç ise çalışanın mağduriyetinin engellenmesidir.

Her türlü iş hukuku alanındaki soru ve sorunlarınızda arabulucu hizmetleri dahil  cihanorhan.av.tr/ destek alabilirsiniz.  Deneyimli iş hukuku avukat ve arabulucuları ile hem zaman tasarrufu da yapmış olursunuz.

https://www.cihanorhan.av.tr/

https://www.cihanorhan.av.tr/kidem-tazminatinda-zaman-asimi-5-yil

18.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz