Kamil Ocak Şimdi Ne Olacak ? Cami İçin 50 Milyon Dolar Harcanacak

Kamil Ocak Şimdi Ne Olacak ? Cami İçin 50 Milyon Dolar Harcanacak

İstasyon Caddesi trafiğe kapatılıyor mu? Cami için 50 Milyon Dolar Harcanacak

Gaziantep Kamil Ocak Stadyumu’nun yıkımı tamamlanırken, bundan sonra ne olacağı merak ediliyor. STK’ların bu bölge için çalıştay yapılması talebi bugüne kadar bir yanıt bulamazken, belirsizlik nedeniyle her gün farklı bir iddia ortaya atılıyor. Yeni iddiaya göre Kamil Ocak Stadyumu  Millet Bahçesi olacak. Muammer Aksoy Bulvarı’nı İstasyon Caddesi’ne bağlayan bölüm ise meydanın bütünlüğünün bozulmaması için trafiğe kapatılacak.

Geçtiğimiz aylarda yıkımına başlanan Kamil Ocak Stadyumu’nda yıkım işlemleri tamamlandı. Hafriyat çalışmalarının yürütüldüğü alanda çalışmalar devam ederken, stadyumun geleceği ile ilgili akıllardaki soru işaretleri giderilmiş değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile kente yapılacak olan Cuma Camii’nin Kamil ocak Stadyumu yerine mi yoksa Valilik Binasının yerine mi yapılacağı netleşmezken, hazırlanan proje ile ilgili yeni bir iddia ortaya çıktı. İddialara göre, Kamil Ocak Stadyumu ve çevresindeki alan Millet Bahçesi olacak, Cuma Cami ise Valilik Binasının yerine yapılacak. Muammer Aksoy Bulvarı’nın İstasyon Caddesi’ne bağlayan bölüm ise meydanın bütünlüğünün bozulmaması için trafiğe kapatılacak.

Kent tarihinin, sporunun ve kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Kamil Ocak Stadyumu’na veda ettik. Geçtiğimiz aylarda başlayan yıkım çalışmaları tamamlanırken, stadyum içerisinde hafriyat çalışmaları devam ediyor.  TOKİ tarafından Gaziantep Kalyon Arena’nın yapımının tamamlanması ile birlikte Kamil Ocak Stadyumu’nun geleceği ile ilgili belirsizlikler başlamış, TOKİ tarafından hazırlanan ve yüksek yoğunluk öngören konut ve ticaret alanlarının varlığı kentte yaşayan insanların tepkisini çekmişti. Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanan mevcut plan, tepkiler üzerine geri çekilmişti. Planın geri çekilmesinin ardından başlayan süreçte Ak Parti Gaziantep İl Kongresi’nde konuşan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kamil Ocak Stadyumu yerine yapılacak olan yaşayan kent meydanının içerisine Cuma Cami yapılması isteğinde bulunmuş, TOKİ tarafından hazırlanan planın geri çekilmesinde önemli rol oynayana Kamil Ocak Dayanışma Grubu’nu ‘çatlak ses’ olarak nitelendirmişti.  Kentin ileri gelenleri tarafından oluşturulan Kamil Ocak Dayanışma Grubu, TOKİ tarafından ortaya konulan planın geri çekilmesinde önemli rol oynamış ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından sessizliğe bürünmüştü.

CUMA CAMİNİN YAPIMI İÇİN 50 MİLYON DOLAR HARCANACAK

24 Haziran Seçimleri öncesi Gaziantep Mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydana bir Cuma Cami yapılması ile ilgili sözlerini yinelemiş, Kamil Ocak Stadyumu yerine Millet Bahçesi yapılacağını ve bahçenin içerisinde 50 milyon dolar değerinde bir Cuma Cami yapılacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin ardından kentte 50 milyon değerinde yapılacak olan bir caminin kaplayacağı alan ve yeri konusunda tartışmaları başlamıştı.

VALİLİK BİNASI YIKILACAK

 Kamil Ocak Stadyumu’nun yanı sıra Gaziantep Valiliğinin de yıkılarak meydana katılacağı Gaziantep eski Valisi Ali Yerlikaya tarafından açıklanmıştı. Kentte bulunan bazı meslek odaları ve STK temsilcileri, Millet Bahçesi fikrini benimserken, 50 milyon dolar değerinde bir caminin kaplayacağı alanın Yaşayan Meydan Projesi’nde oldukça büyük bir alan kaplayacağına endişe duyduklarını açıklamış, projenin ayrıntılarının kentte yaşayan insanlarla paylaşılması gerektiğini ifade etmişlerdi.

ÇALIŞTAY ÇAĞRISI YANITLANMADI

Kamil Ocak Stadyumu alanına yapılacak Millet Bahçesi ve Cuma Cami Projeleri ile ilgili bilgiler netleşmezken, meslek odaları ve STK’lar kentin yapısına uygun bir Yaşayan Meydan konsepti için çalıştay yapılması isteğinde bulunmuşlardı. Çalıştay çağrısı henüz yanıt bulmazken, Millet Bahçesi ve Cuma Cami ile ilgili hazırlanan projeye ilişkin iddialar gündeme geldi. Meslek Odaları ve STK’lar tarafından dile getirilen iddialara göre; Kamil Ocak Stadyumu ve çevresindeki alan Millet Bahçesi olacak, Cuma Cami ise yıkılacak olan Valilik binasına yapılacak. Öte yandan Demokrasi Meydanı ile Millet Bahçesi’nin arasındaki bütünlüğün korunması için Muammer Aksoy Bulvarı’nın İstasyon Caddesi’ne bağlanan bölümü trafiğe kapatılacak. Yol aradan kaldırılarak Yaşayan Meydan konseptine uygun olarak bütünlüğü sağlanacak. Trafik ise Kamil Ocak Caddesi üzerinden yapılacak. Aynı zamanda önümüzdeki yıllarda tamamlanacak olan Metro için Millet Bahçesi’ne bir durak yapılacak. Ortaya atılan iddialarla ilgili kesin bir bilgi ortaya konulmazken, iddiaların ne kadar doğru olduğu önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak.

A.DUMAN

11.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz