“İşimizi İstiyoruz” Eylemine Beraat

“İşimizi İstiyoruz” Eylemine Beraat

“İşimizi İstiyoruz” Eylemine Beraat

“İşimizi istiyoruz” eylemi yaptıkları Bakırköy meydanına 200 metreden fazla yaklaşmalarına dair yasağa uymadıkları için yargılanan öğretmenler Tanrıverdi ile Polat beraat etti.

Kanun hükmünde kararname ile ihraç edilen öğretmenler Nursel Tanrıverdi ile Selvi Polat, “İşimizi istiyoruz” eylemi yaptıkları için “Kanuna Aykırı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme” suçundan yargılandıkları davada beraat etti.

Tanrıverdi ve Polat, haklarında mahkemenin hükmettiği “Bakırköy meydanına 200 metreden fazla yaklaşmama” kararını ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklanmış, 16 gün sonra tahliye edilmişlerdi.

İki öğretmen de “suçun yasal unsurları oluşmadığı için” beraat etti.

“Haksız tutuklamadan” dava açma hakkı

Bugün görülen son duruşmada Bakırköy 23. Asliye Ceza Mahkemesi, öğretmenler yargılama süresince bir süre de tutuklu kaldıkları için tazminat davası açma hakları olduğunu karara geçirdi:

“Sanıkların 21 Ağustos 2018 ve 6 Eylül 2018 tarihleri arasında tutuklu kaldıkları anlaşıldığından, CMK’nın 141-144 maddeleri uyarınca haksız tutuklama nedeniyle hazine aleyhine, kararın kesinleşmesinden itibaren 3 aylık süre içerisinde Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde tazminat davası açma haklarının olduğu bildirildi.”

Ne olmuştu?

7 Şubat 2017 tarihli, 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerinden ihraç edilen iki öğretmen, 20 Şubat 2017’den bu yana “İşimizi istiyoruz” sloganıyla Bakırköy meydanında, Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri eylem yapıyor.

Meydana çıktıkları pek çok sefer gözaltına alındılar, eylemlerinin 74. haftasında da yine gözaltına alınıp adli kontrolle serbest bırakıldılar.

Ancak bu kez mahkeme kararında şöyle bir adli kontrol kısıtlaması yer aldı:

“Şüpheliler hakkında Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) 109/3-L maddesi* gereğince, hakkında kamu davası açılıp savunması alınıncaya kadar Bakırköy Cumhuriyet Meydanına 200 metreden fazla yaklaşmalarının yasaklanmasına;

“Adli kontrol tedbirinin gereklerine yasal ve haklı gerekçe olmadan uymaması durumunda tutuklanmasına karar verilebileceği hususunda şüphelilerin uyarılmasına karar verildi.”

Öğretmenlere Adli Kontrol: “Meydana 200 Metreden Fazla Yaklaşmaları” Yasak

Yasağı tanımayacaklarını söyleyen öğretmenler, 13 Ağustos 2018’de Bakırköy’de basın açıklaması yapmak isteyince gözaltına alınıp bu kez hakimlikten yurtdışına çıkış yasağı ve imza verme şartıyla serbest bırakıldı.

Bakırköy’e Girmesi de Yasak, Yurtdışına Çıkması da

İki öğretmen meydanda eylem yapmak istedikleri için yine gözaltına alındığında, 21 Ağustos’ta tutuklandı. Yaklaşık iki hafta sonra tahliye olan öğretmenler, tutuldukları Bakırköy Cezaevinden 6 Eylül’de bırakıldılar.

Daha sonra meydana yaklaşmama yasağı da mahkemece kaldırıldı.

* 2012’deki değişiklikle getirilen CMK’nın 109/3-l maddesi, “Belirlenen yer veya bölgelere gitmemek” ibaresini içeriyor.

Ayça Söylemez
İstanbul - BİA Haber Merkezi

14.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz