İHD Gaziantep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

İHD Gaziantep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

İHD Gaziantep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

Gaziantep’te 57 kişinin gözaltına alındığı operasyonun HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonu olduğunu söyleyen İHD Antep Şubesi Başkanı Salman Yergin, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi, 6 gün önce Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Antep İl Örgütü’ne yönelik düzenlenen operasyonda aralarında İHD’nin eski yöneticilerinin de olduğu 57 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. İHD Şube binasında düzenlenen toplantıya HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve İHD Antep Şube Başkanı Salman Yergin’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Gözaltına alınan İHD çalışanı Avukat Ahmet Hartavi’nin insan hakları mücadelesi yürütmesinden dolayı gözaltında olduğunu aktaran İHD Antep Şube Başkanı Salman Yergin, gözaltına alınanların büyük çoğunluğunun HDP üyesi olmasından dolayı operasyonu, HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonu olarak nitelendirdi.

‘GÖZALTINA ALINANLAR BIRAKILSIN’

Türkiye’de muhalif demokratik faaliyetlerin yasa dışı olarak gösterildiğine dikkat çeken Yergin, 11 avukata müdafilik yasağı getirilmesinin ise evrensel hukuk kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Operasyonda gözaltına alınanların bir an önce bırakılmasını istediklerini kaydeden Yergin, “Türkiye’de uluslararası hukuk tarafından tanınan haklar çerçevesinde halkın adalete erişimi için mesleki faaliyetini yürüten ve insan haklarını yücelten avukatlar siyasi iktidarın ve yargı erkinin hedefi olmaktadır. Nitekim 14 Kasım günü TBMM’de HDP milletvekillerine karşı MHP milletvekili tarafından söylenen ‘O teröristlerin it sürüsü gibi avukatları var’ sözleri de bu zihniyetin somut bir göstergesidir. Bu zihniyeti ve bu sözleri sarf edenleri de kınıyoruz. Av. Ahmet Hartavi, Müslüm Kılıç ve diğer gözaltına alınanların soruşturmalarının tutuksuz yürütülmesini ve bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

20.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz