HDP Gaziantep Milletvekili  Toğrul, Meclis Gündemine Bakın Neyi Getirdi

HDP Gaziantep Milletvekili Toğrul, Meclis Gündemine Bakın Neyi Getirdi

HDP Gaziantep Milletvekili Toğrul, Meclis Gündemine Bakın Neyi Getirdi

HPD Gaziantep Milletvekili ve  TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep'i yakından ilgilendiren bir konuyu meclis gündemine taşıdı.Milletvekili Toğrul,  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziantep Üniversitesi'ne hazineden tahsis etmiş olduğu alana yapılmak istenen konutları meclis gündemine taşıdı. Gaziantep HDP Milletvekili Toğrul, . Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum tarafından cevaplandırılması üzerine şu soruları yöneltti.

xxx

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 14.04.2017 tarih ve 230 sayılı plan değişikliği kararı ile Yamaçtepe ve Kızılhisar Mahalleleri, N38-C4 N38c-21b ve 22a imar paftalarında, “Gaziantep Üniversitesinin talebi” gerekçe gösterilerek,1/25 000 ölçekli Nazım İmar Planında 24 000 m² “Eğitim Tesis Alanı” ve 14 000 m² lik “Yeşil Alan” kaldırılarak, Üniversitenin hemen girişinde bulunan yaklaşık 40 dönümlük hazine arazisi Gaziantep Üniversitesine devr edilmişti.

Gündem maddesinin meclisten geçmesiyle birlikte bazı iddialarda ortaya atıldı. Okul ve park alanının kaldırılarak üniversite alanına dahil edildiği, alanla ilgili TOKİ ile görüşme yapıldığı ve ileride buraya konut projesi düşünüldüğü iddiaları gözleri Gaziantep Üniversitesi'ne çevirmişti. Bu konuda, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, plan değişikliğiyle ilgili olarak, "Biz üniversite genişleme alanı yapıyoruz, üniversite ne yapar, ne eder onu bilemiyorum, tasarruf üniversitede" derken, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, "Gündem maddesi henüz Şahinbey'e gelmedi. Buradaki değişiklikle park kaldırılıyor, okul alanı değiştiriliyor. Şu anda konut gözükmüyor" şeklinde ifadelerde bulunmuşlardı. Fakat daha sonra Gaziantep Üniversitesi, Belediye meclisinin imar plan revizyon kararlarını emsal göstererek, 15 Temmuz Mahallesinde 62.000 m² ve Osmangazi mahallesinde 86 500 m² likalanların konut bölgesine çevrilmesine yönelik kararların altına imza attığı kamuoyuna yansımıştır.

Bu bağlamda;

  • TOKİ’nin söz konusu alanda konut yapacağı iddiası doğru mudur? TOKİ ile yapılan bir protokol var mıdır? Var ise protokolün içeriği nedir?
  • Yapılan imar revizyon planında kamu yararı ilkesi bulunmamasına rağmen neden böyle bir kararın altına imza atılmıştır? Eğitim alanın konuta çevrilmesini nasıl izah ediyorsunuz?
  • Söz konusu plan değişikliğiyle etrafı A2 iken olan alana 10 katlı bina izni isteniyor. Bu durum imar kanuna aykırı bir durum değil midir? Söz konusu alana yapılacak yüksek katlı binaların hava kirliliğini arttıracağı iddiası hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Çok katlı evler yapılarak bu konutların öğretim üyelerine taksitle satılacağı iddiası doğru mudur? Konutlar sadece üniversite personeline mi satılacaktır? Yoksa personel dışındaki kişilere de satılacak mıdır?
  • Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim elemanları ve üniversite çalışanları için lojman, öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca barınabilecekleri yurt bulunamazken; alan bulunamadığı gerekçesiyle asırlık fıstık ağaçları kesilerek hastane yapılırken, mülkiyeti Gaziantep Üniversitesi’nde bulunan bu alanda konut yapılmak istenmesinin nedeni nedir?
  • Kamu kaynaklarıyla finanse edilen Üniversitelerin çok değerli bilimsel araştırmalar yapmak yerine böylesi rant projeleri üretmelerinin nedeni nedir? Üniversitelerin işi eğitim midir? Yoksa inşaat müteahhitliği yapmak mıdır?
  • Daha önce "yeşil alan" ve "okul alanı" olarak belirlenen alanın 1.50 emsal kararıyla konut alanına çevrilmesiyle birlikte ve Gaziantep Üniversitesi yönetiminin söz konusu alanda konut yapılmasına izin verilmesiyle birlikte üniversite inşaat müteahhitliğine de mi başlamış oldu?

 

23.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz