'Gözleri Dicle gibiydi; hüzünlenince kahverengi gülümseyince yeşil'

'Gözleri Dicle gibiydi; hüzünlenince kahverengi gülümseyince yeşil'

Basında, Cizre'deki ilk yasak döneminde kızının cenazesini buzdolabında saklayan bir anne olarak yer almıştı.

Kızı Cemile'ye olan özlemini salona astığı fotoğrafıyla gideren Emine Çağırga, yaşadıklarını hiçbir zaman unutmayacağını söylüyor. Çağırga, "Biz gül gibiyiz çünkü her zaman haklının, doğrunun yanındayız" diyor.
 
Gözleri Dicle nehri gibiydi. Hüzünlenince kahverengi, gülümseyince yeşil oluyordu. Cizîr'ini anlatmaya çalışırken arada dalıyor, sonra toparlanıp devam ediyordu. Basında, Cizre'deki ilk yasak döneminde kızının cenazesini buzdolabında saklayan bir anne olarak yer almıştı.
 
SICAK SOHBET DEMLİ ÇAY
 
Çok istiyordum onunla tanışmayı hem gazetecilik merakımdan hem de yüreğinin böyle bir acıyı nasıl kaldırdığını sormak için. Kürtçeyi iyi bilmediğim için nasıl anlaşabilirim tedirginliğiyle Cizreli gazeteci arkadaşımla Cudi mahallesindeki evine gittik. Güler yüzüyle karşıladı bizi evin avlusunda. Çatkapı gitmiştik, ama şaşırmadı. Zaten Cizre'de bir eve giderseniz kimse "Bunlar da nereden çıktı?" diye sormaz. Güler yüz, sıcak sohbet yeni demlenmiş çayla karşılanırsınız. Bizim de öyle oldu. 
 
Emine Çağırga, "Cizîr" diye hitap ettiği kızı Cemile'nin cenazesini buzdolabında saklayan bir kadın olarak hafızalara kazındı. 13 yaşındaki Cemile, Cizre'deki ilk yasakta evden çıkacağı anda tek kurşunla vurulmuştu. "O gece, kızımın cesedini koynuma alarak uyudum" demişti Çağırga.  
 
GEÇEN 3 YIL
 
O günden bugüne yaklaşık 3 yıl geçti. Bu süreçte, Çağırga ailesi üzerindeki baskılar bitmedi. Baba Ramazan Çağırga birkaç kez gözaltına alınıp bırakıldı. Son gözaltında tutuklandı ve avukatların itirazı üzerine serbest bırakıldı.
 
"Yasağın ardından 3 yıl geçmesine rağmen hala dert ve sıkıntıların içindeyiz, baskı altındayız, hiç güzel bir gün geçirmedik" diyor Emine Çağırga. Öyle ki, yaşadığı sıkıntılardan dolayı meme kanseri olmuş. Sol memesi alınan Çağırga, tedavi için Diyarbakır ve Cizre arasında mekik dokuyor.
 
CEMİLE'NİN KÜPELERİNİ SAKLAMIŞ
 
Çağırga, kızına olan özlemini salona astığı fotoğrafıyla gideriyor. "Her gün salona geliyorum fotoğrafını burada görüyorum özlüyorum onu" diyor. Hatıra olarak kızı Cemile'den kalan küpeleri de saklamış Çağırga.
 
'GÜZEL GÜNLER GELECEK'
 
Yaşadıklarını hiçbir zaman unutmayacağını söylüyor. 90'larda ailesinden 7 kişiyi kaybeden Çağırga'yı ayakta tutansa inanç olmuş. "İnanıyorum ki bir gün bize bu acıyı yaşatanlardan hesap soracağız. Ne olursa olsun dayanacağız, Allah'tan ümidimi hiç bir zaman kesmedim. Bir gün güzel günler gelecek. Ve bize bu acıları yaşatanlardan hesap soracağız" diyor Çağırga.
 
"Bu 3 yıl senin için nasıl geçti" sorusunu Çağırga, "Biz gül gibiyiz. Çünkü her zaman haklının, doğrunun yanındayız" diyerek cevaplıyor.
 
MA / Zuhal Atlan
24.07.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz