Gaziantep'te Suya " Gizli " zam mı yapıldı. Faturaya Bakanlar Şaşırdı

Gaziantep'te Suya " Gizli " zam mı yapıldı. Faturaya Bakanlar Şaşırdı

Gaziantep'te Suya " Gizli " zam mı yapıldı. Faturaya Bakanlar Şaşırdı

Döviz kurunda yaşanan artışlar, kente su sağlamak için yılda 100 milyon liranın üzerinde elektrik faturası ödeyen GASKİ’yi de vurdu. GASKİ tarafından abonelere gönderilen faturalar incelendiğinde Kasım ayına oranla Aralık ayında su bedellerine birinci, ikinci ve üçüncü kademe ücretlerinde toplam 84 kuruş zam yapıldığı görüldü. Düzbağ Projesi ile indirim beklenen su fiyatlarına yapılan gizli zam vatandaşların kafasında soru işaretlerine neden oldu.

Gaziantepli vatandaşların yıllardır beklediği Düzbağ Projesi’nde sona gelindi. Düzbağ Barajından Gaziantep’e su verilmesi için çalışmalar devam ederken, su fiyatlarına yapılan gizli zam kafa karışıklıklarına neden oldu. Vatandaşlara gönderilen Kasım ayı faturasında, 1.kademe su fiyatı 3 lira 88 kuruş, 2.kademe su fiyatı 7 lira 14 kuruş, 3.kademe 12 lira 93 kuruş olurken; Aralık ayı faturasında ise 1.kadem su fiyatı 4 lira 02 kuruş, 2.kademe su fiyatı 7 lira 39 kuruş, 3.kademe su fiyatı ise 13 lira 38 kuruşa yükseldiği gözlemlendi. Faturalar incelendiğinde su faturalarına 84 kuruş zam geldiği görüldü. Öte yandan bir önceki ay 65 kuruş olan 1.kademe atık su bedelinin Aralık ayında 63 kuruşa gerilediği görüldü.

Düzbağ Projesi ile kentteki su bedellerinde indirim beklenirken, faturalara yansıtılan su ücretleri vatandaşların tepkisine neden oldu. Kent genelinde yaşayan vatandaşlar, geçmiş yıllarda Türkiye’nin en pahalı suyunun içildiği Gaziantep’te eski günlere dönülmesinden endişe duyduklarını ifade ettiler. Vatandaşlar, “Düzbağ Projesi ile su bedellerinin azalacağı Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sıkça dile getiriliyordu ancak geldiğimiz noktada bunun tam tersi olduğunu gördük. Şehrimiz maalesef su fakiri, pompalar yardımı ile şehre su getirildiğini biliyoruz. Ancak su bedellerine yapılan gizli zamları anlamış değiliz. Düzbağ Projesi’nin tamamlanması ile ucuzlaşacağı söylenen su bedelleri azalmıyor, daha da artıyor” diye konuştular.

2018 OCAK AYINDA YÜZDE 15 İNDİRİM YAPILDI

2017 yılında Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı 2.Birleşim Toplantısında alınan karar ile su ücretlerine yüzde 15 oranında indirim yapılmıştı. Toplantıda Düzbağ Projesi’nin tamamlanması ile su faturalarının daha da azalacağı ve yeniden indirim yapılmasının gündeme alınacağı belirtilmiş, karar Gaziantepliler tarafından desteklenmişti.

GASKİ’NİN YILLIK ELEKTRİK FATURASI 100 MİLYON LİRA

Geçtiğimiz aylarda dolar kurunda meydana gelen artış nedeniyle elektrik fiyatlarına 3 ay içerisinde yüzde 30 oranında zam yapılmış, yılda 100 milyon lira elektrik faturası ödeyen kuruma da yansımıştı. GASKi Yetkililerinden daha önce yapılan açıklamalarda Gaziantep’in su fakiri bir kent olması nedeniyle suyun elektrik yardımıyla çalışan pompalar vasıtasıyla kente getirildiği ifade edilmişti. Gaziantep’e su getirilmesi için GASKİ’nin yılda 100 milyon liranın üzerinde elektrik faturası ödediği kaydedilerek, 2018 yılı sonu itibariyle ödenen elektrik faturasının 200 milyon lirayı bulabileceği ifade edilmişti.

A.DUMAN

27.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz