Gaziantep'te Suriyeli Kavgasında 6 Kişi mi Öldürüldü.

Gaziantep'te Suriyeli Kavgasında 6 Kişi mi Öldürüldü.

Emniyet Genel Müdürlüğü Gaziantep'le ilgili açıklama yaptı.

Gaziantep'in özellikle Gazikent mahallesi'nde meydana gelen ve ölümle sonuçlanan Suriyelilerin saldırısı konusunda, kentin değişik bölgelerinde benzer olayların meydana geldiği, ve bu olaylarda 6 kişinin öldüğü yolundaki haberlere, Emniyet genel Müdürlüğü açıklama yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

İŞTE O AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğünden, "Suriyeliler Konusunda Gizlenen Haberler" başlığıyla yayımlanan köşe yazısında yer alan "Gaziantep'te bir gencin saldırı sonucu öldürülmesinin ardından çıkan olaylarda 6 kişinin hayatını kaybettiğine" ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

07 Mart 2019 tarihinde bir ulusal gazetede “Suriyeliler Konusunda Gizlenen Haberler” başlığı ile yayınlanan köşe yazısında yakın zamanda Gaziantep İlinde N.B.  isimli bir gencin uğradığı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından birçok noktada benzeri saldırıların gerçekleştiği ve çıkan olaylarda 6 kişinin hayatını kaybettiği, bu saldırıların hiç birisinin basına yansımadığı ve hastanelerde de kayıt altına alınmadığı iddiaları ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

Köşe yazısına konu olan; 23 Aralık 2018 günü Gaziantep’te N.B. isimli şahsın, Suriye uyruklu şahıslar tarafından “Bıçakla Saldırı” sonucu öldürülmesi olayı ile ilgili olarak Gaziantep Emniyet Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu 7 Suriye uyruklu şahıs yakalanmış, şüpheli şahıslardan 5’i çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmış, diğer 2 şüpheli şahıs ise sınır dışı işlemleri için Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Köşe yazısında belirtilenin aksine, Gaziantep ilinde 6 vatandaşın öldürüldüğü herhangi bir olay meydana gelmemiştir.

24 Ocak 2019 günü yine Gaziantep İlinde gerçekleşen B.K. ve A.Ş. isimli şahısların kesici aletle yaralanması olayı ile ilgili yapılan çalışmalar sonucu H.E. isimli şahıs suç aleti bıçakla yakalanmış, sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmasına müteakip cezaevine teslim edilmiştir. 

Köşe yazısında belirtilen ifadeler gerçeği yansıtmamakta olup her iki olay ile ilgili de Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüzce titiz ve özverili çalışmalar yapılmış ve herhangi bir yayın yasağı veya kısıtlama getirilmemiştir. Ayrıca Gaziantep Valiliğince konu ile ilgili 23.12.2018 ile 28.12.2018 tarihleri arasında 6 adet Basın Açıklaması yoluyla kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler yapılmış, bu açıklamalar ulusal ve yerel basında birçok haberde yer almıştır.

Suriyelilerin gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşadığı gerginlikler ile ilgili yapılan gerçeğe aykırı, çarpıtılmış ve abartılmış haberlerin, toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılması misafirperverlik ruhu ile bağdaşmadığı gibi konuyu farklı boyutlara taşınmak saiki ile yapıldığı anlaşılmaktadır.

Bu kapsamda Türk Polis Teşkilatı olarak; ülkemizin ve vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği açısından suç ve suçlularla mücadelemizi evrensel hukuk ilkeleri, insani değerler ve hukukun üstünlüğü prensibine uygun olarak yasal görev sınırları içerisindeki yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğimizi;

Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

www.gaziantephaberler

 

 

7.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz