Gaziantep'te Sayacılar İş Bıraktı: Ayakkabı Üretimi Durdu

Gaziantep'te Sayacılar İş Bıraktı: Ayakkabı Üretimi Durdu

Gaziantep'te Sayacılar İş Bıraktı: Ayakkabı Üretimi Durdu

Adana, İstanbul ve Konya’dan sonra Antep’teki sayacılar da iş bıraktı. Evrensel'den Mehmet Türkmen'in haberine göre Gaziantep’te GATEM Ayakkabıcılar Sitesi, Başpınar OSB ve Nizip Caddesi’nde faaliyet gösteren sayacılar, ayakkabı firmalarından zam talep ediyor. Eylem nedeniyle, kundura kesiciler ve montacıların da çalışmadığına dikkat çeken sayacılar, bu nedenle iş bırakmanın binlerce kişiyi kapsadığını söyledi. 5-6 yıldır zam alamadıklarını söyleyen sayacılar, “Artık bıçak kemiğe dayandı, zam almadan işbaşı yapmayacağız” diyor. 

YÜZDE 45 ZAM İSTİYORLAR

GATEM Ayakkabıcılar Sitesiinde görüştüğümüz sayacılardan Serhat Yaşar, sitede bulunan 400 atölyenin tamamına yakının iş bıraktığını, atölyelerde çalışan işçilerle birlikte sitede binden fazla çalışanın grevde olduğunu söyledi. Yaşar, sayacılar çalışmayınca, kundura kesiciler, montacılar gibi sektördeki diğer kesimlerin de iş yapamadığını, dolayısıyla iş bırakmanın binlerce kişiyi kapsadığını söyledi. 

Yıllardır çok düşük ücretlerle ve çok kötü koşullarda çalıştıklarını dile getiren Serhat Yaşar, diğer illerden gelen iş bırakma haberleri sonucunda Antep’teki sayacıların da hareketlendiğini ve sayacıların tepkileri ve talepleri sonucunda Sayacılar Derneğinin iş bırakma kararı aldığını dile getirdi. Yüzde 45 zam talep ettiklerini ve zam almadan iş başı yapmayacaklarını belirten Yaşar, “Artık bıçak kemiğe dayandı” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 

‘AYAKKABI EMEKÇİLERİNE ANTEP’TEN SELAM!’

Süleyman Ceylan da saya ustası. “Türkiye genelindeki ayakkabı emekçilerinin mücadelesini destekliyoruz ve onları buradan selamlıyoruz” diye başlıyor söze. Sayacı Derneğinin binden fazla üyesinin iş bırakmaya katıldığını, GATEM Ayakkabıcılar Sitesi dışında, Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sayacıların ve Nizip Caddesi bölgesinde çalışan terlikçi sayacıların da iş bıraktığını söyleyen Ceylan, sayacı esnafı dışında, atölyelerde çalışan işçilerle birlikte toplamda 5 bine yakın kişinin iş bıraktığını anlattı. Ceylan, sayacılar çalışmadığı için, iş bırakma eyleminin ayakkabı sektöründe 10 bin kişiyi kapsadığını söyledi. 

SURİYELİLER DE İŞ BIRAKTI

Hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalıştıklarını ve zam talebi dışında sigorta hakkı da talep ettiklerini söyleyen Süleyman Ceylan, “Şimdilik dernek olarak bir hafta iş bırakma kararı aldık. Ama zam talebimiz karşılanmazsa bu eylem süresiz olacak” uyarısında bulundu. Son yıllarda ayakkabı sektöründe ağırlığı giderek artan Suriyeli çalışanların da kendileriyle birlikte iş bıraktığını belirten Ceylan, “Onlar bizden daha mağdur, daha kötü koşullarda çalışıyor. O yüzden Suriyeliler de destek veriyor. Birlik olmaktan başka şansımız yok” diyerek, henüz iş bırakmaya katılmayan sayacılara birlik olma çağrısı yaptı.

20.09.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz