Gaziantep'te Kadınlar: Mücadelemize Devam edeceğiz

Gaziantep'te Kadınlar: Mücadelemize Devam edeceğiz

Gaziantep'te Kadınlar: Mücadelemize Devam edeceğiz

Resim

Gaziantep Demokratik Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Komünist Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından Yeşilsu Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. İktidar tarafından kadınların kazanımlara yönelik saldırı olduğu belirtilen açıklamada, “Yaşamlarımız kimsenin keyfiyetine bağlı olamayacak kadar değerlidir. Mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

"ŞİDDETİN FAİLLERİ CEZALANDIRILMIYOR"
Kadınların büyük mücadele ve bedellerle elde ettiği bütün kazanımların, siyasal iktidar tarafından sistematik olarak saldırıya uğradığı belirtilen açıklamada, “Önlem geliştirmekle sorumlu olan siyasal iktidar, yıllardır siyasal İslamcılığı da düstur edinerek cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren söylem ve politikalar geliştiriyor. Öte yandan, kadınlara şiddet uygulayan, kadınları katleden erkekler için cezasızlık özel bir politika olarak uygulanıyor. Şiddet mağdurlarının kolluk güçlerine ve yargıya yaptıkları başvurular sonuç vermiyor, gerekli önlemler alınmıyor. Şiddetin failleri ya cezasız kalıyor ya da kısa sürede serbest bırakılıyorken, şiddete uğrayan kadınlar ise suçlanıyor, itibarsızlaştırılıyor” denildi.

"FESHEDİLME KARARINI TANIMIYORUZ"
Kadınların can güvenliğini ilgilendiren bir konuda, keyfi karar alınamayacağı vurgulanan açıklamada, “Yaşamlarımız kimsenin keyfiyetine bağlı olamayacak kadar değerlidir. Erkek şiddetine maruz kalmak istemiyoruz! Ölmek istemiyoruz! Tekrar ediyoruz; İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilme kararını kabul etmiyoruz. Bu temelde alanlarda olmaya her türlü mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Herkesi İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmaya çağırıyoruz!” denildi.

Resim

 

28.03.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz