Gaziantep'te HDP,DBP, SYKP, İHD'lilere Tahliye Yok

Gaziantep'te HDP,DBP, SYKP, İHD'lilere Tahliye Yok

90 SİYASETÇİ YARGILANIYOR

Aralarında HDP ve DBP il eşbaşkanlarının da bulunduğu 10’u tutuklu 90 siyasetçinin yargılandığı davanın 5’inci duruşması görüldü. 18 aydır cezaevinde olan hasta tutuklu Barış Annesi Duri Kaygusuz yine tahliye edilmedi.

Gaziantep’te  “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyeleri başta olmak üzere, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) İl Başkanı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Yöneticileri, İnsan Hakları Derneği (İHD), 78’ler Derneği, Barış Anneleri Meclisi ve Belediye Meclisi üyelerine yönelik 14 Kasım 2019 ile 14 Temmuz 2020 tarihinde yapılan baskınlarda gözaltına alınan ve dosyaları birleştirilen 10’u tutuklu 90 siyasetçi hakkında açılan davanın 5’inci duruşması Antep 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

18 aydır Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Barış Annesi Duri Kaygusuz, Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Güler Erat ve Azime Balı adlı kadın tutuklular Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı. Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 7 siyasetçi ise SEGBİS’de yaşanan teknik sorun nedeni ile duruşmaya katılamadı. Tutuklu siyasetçilerin avukatları ve tutuksuz yargılananlar ise duruşmayı salonda takip etti. Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve tutuklu siyasetçilerin yakınlarının yanı sıra çok sayıda kişi duruşmayı salonda takip etti.

Verilen aranın ardında mahkeme heyeti, Barış Annesi Duri Kaygusuz, Mehmet Özkan, İsmail Berkpınar, Müslüm Kılıç, Güler Erat, Abdullah İnce, Azime Balli, Cumali Taşçı, Selman Tutumlu ve Musa Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 18 Haziran tarihine erteledi. 

17.04.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz