Gaziantep Şehir Hastanesi’nde inşaat durdu. İşçiler izne gönderildi

Gaziantep Şehir Hastanesi’nde inşaat durdu. İşçiler izne gönderildi

Gaziantep Şehir Hastanesi’nde inşaat durdu. İşçiler izne gönderildi

Gaziantep’te yıllardır yapımı süren ve 1,5 yıl içerisinde tamamlanması beklenen 1875 yataklı Şehir Hastanesi inşaatında çalışmalar büyük oranda durduruldu.  İnşaatın durması üzerine yüklenici firma tarafından  Şehir Hastanesinin yapımında çalışan işçiler, yıllık izne gönderildi.

İşçiler ile yüklenici firma yetkilisi arasında yaşanan tartışma, emekçilerin yaşadığı sıkıntıları bir kez daha gözler önüne serdi. Yıllık izne gönderilen işçiler ise, “12 gün sonra ne olacak?” diye sordu.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sonrası Türkiye’de ekonomik hayat durma noktasına geldi. Yapımına 2016 yılında başlanan ve yıllardır bitmesi beklenen 1875 Yataklı Şehir Hastanesi inşaatında çalışmalar büyük oranda durduruldu. 1,5 yıl içerisinde tamamlanacağı açıklanan hastane inşaatında çalışanların, firma kararı ile yıllık izne gönderildikleri öne sürüldü.

 İŞÇİLER, İSYAN ETTİ

Haber Merkezimize ulaşan görüntülerde, yüklenici firma yetkilisi ile işçiler arasında yaşanan tartışma gözler önüne serildi.  Görüntülerde firma yetkilisi, işlerin durması nedeniyle işçilerin yıllık izin haklarını kullanması ile ilgili konuşma yaptığı görüldü. İşçiler ile firma yetkilisi arasında zaman zaman tartışma yaşandığı görüldü. Görüntülerde işçilerin isyan ettiği, kimi işçilerin ise, “İşte çıkarın, işsizlik maaşından faydalanalım” dedikleri duyuldu.

12 GÜN SONRA NE OLACAK?

 İşçilerin büyük bölümünün izin kağıtlarını imzalamasının ardından kalan işçiler de imza attı. Yıllık izni bulunmayan işçilerin, bir sonraki yıl için izinlerinden feragat ederek yıllık izne gönderildiği öne sürüldü. ulaşan bilgilere göre kimi işçiler, içinde bulunulan koşul nedeniyle firmanın teklifini kabul etmek zorunda kaldıklarını ifade etti İşçiler, “12 gün yıllık izin hakkımızı kullanıyoruz ancak 12 gün sonra ne olacağını bilmiyoruz. Salgının daha da artması durumunda ne olacak? Firma bize maaşlarımızı ödeyecek mi,  yoksa ücretsiz izne mi gönderileceğiz? Yetkililerin bizlere sahip çıkması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

 Pusula


Mehmet Torun
6.04.2020

 

6.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz