"Gaziantep Organizede fabrikalarda 118 işçi Kovid-19'a yakalandı"

"Gaziantep Organizede fabrikalarda 118 işçi Kovid-19'a yakalandı"

"Gaziantep Organizede fabrikalarda 118 işçi Kovid-19'a yakalandı"

Gaziantep'teki fabrikalarda 118 işçinin koronavirüse yakalandığını açıklayan Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası, "İşçi sağlığı aynı zamanda toplum sağlığıdır. Bir an önce fabrikalar karantinaya alınmalı, ücretli izin verilmelidir" çağrısı yaptı. 

 
Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) Çukurova Temsilciliği, Antep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikalarda görülen koronavirüs (Kovid-19) vakalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Resmi rakamlara göre söz konusu bölgede faaliyet gösteren firmalarda şu ana kadar 49 işletmede koronavirüs vakalarının tespit edildiği belirtilen açıklamada, OSB’deki toplam vaka sayısının 118 olduğu ve bir işletmede 29 vaka görüldüğünü ifade edildi. On binlerce işçinin bu fabrikalarda salgınla yüz yüze çalışmaya mecbur bırakıldığına dikkat çekilen açıklamada, işçilerden başkalarına salgın bulaştığı ve herkesi tehdit eden toplumsal bir sorun haline geldiği kaydedildi. 
 
İŞÇİLER 'KAÇAK' OLDU
 
Antep’te işçilerin sadece virüs tehlikesiyle mücadele etmediğini, Kısa Çalışma Ödeneği’nden (KÇÖ) faydalandırılan işçilerin aynı zamanda çalışmakta oldukları halı dokuma fabrikalarında “kaçak” olarak işlerine devam ettirildiği vurgulanan açıklamada, "KÇÖ nedeniyle ellerine geçen paranın dışında çok az bir ücret almışlardır. İşçilerin hayatı patronların kazancına feda edilmiştir. Antepli patronlar halı dokuma fabrikalarında sokağa çıkma yasaklarında bile çalışma izni alabilmişlerdir. İşçiler verilen izinle alakası olmayan şeylerin üretildiği bu firmalara neden ve hangi mantıkla izin verildiğini anlayamamışlardır" denildi. 
 
Kaynak: M.A.
16.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz