Gaziantep Milletvekili Meclis Gündemine Taşıdı

Gaziantep Milletvekili Meclis Gündemine Taşıdı

Gaziantep Milletvekili Meclis Gündemine Taşıdı

Ankara’da işlerine geri dönebilmek için açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın sağlık durumları kötüleşiyor. 61. gününde fenalaşan Gülmen, tıbbi müdahaleyi kabul etmiyor. 17 kilo kaybeden Özakça ile 8 kilo kaybeden Gülmen, “Hasta değil direnişçiyiz. İşimizi geri istiyoruz. Açlık grevinin bu etkileri yaratacağını biliyorduk” dedi.

Her iki eğitimcinin durumunu HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul meclis gündemine taşıdı.

Gaziantep Milletvekili Toğrul'un BaşbakanBinali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemi ile soru önergesi verdi.

İŞTE TOĞRUL'UN YANITLANMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

 

Gaziantep Milletvekili

 

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen akademisyenlerden biri olan Nuriye Gülmenihraç edilmesi sonrası 'İşimi geri istiyorum' diyerek başlattığı protesto eylemini aylardır sürdürmektedir. Akademisyen Gülmen, kendisi gibi haksızca görevlerinden atılan akademisyenler için adalet arayışını barışçıl bir şekilde Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde devam etmekte iken yanındaki arkadaşlarıyla birlikte defalarca gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınması sırasında da polis şiddetine maruz kalmış ve darp edilmiştir. Akademisyen Nuriye Gülmen ve yine onun gibi KHK ile ihraç edilen Öğretmen Semih Özakça, ile birlikte 11 Mart tarihinde işlerine iade edilmeleri talebiyle açlık grevine başlamışlardır. Gülmen ve Özakça, açlık grevi sırasında da polisler tarafından sert bir şekilde müdahale edilerek gözaltına alınmıştır.  Ayrıca, 63 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın sağlık durumu her geçen gün kötüye gitmektedir. Bu durum kamuoyu vicdanını da ağır bir biçimde zedelemektedir.

 

 

 

Bu bağlamda,

1- Nuriye Gülmen gibi, Kanun Hükmünde Kararname’lerle herhangi bir gerekçe gösterilmeden veya somut bir dayanağı olmadan ihraç edilen yüzlerce akademisyenin görevlerine iadeleri konusunda hükümetinizin bir çalışması var mıdır?

2-Ankara Yüksel Caddesi’nde aylardır barışçıl şekilde işine iade istemiyle oturma eylemi yapan Nuriye Gülmen ve arkadaşlarına yönelik aralıksız halde devam eden polis müdahalesi ve saldırılarının nedeni nedir?

3-Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gözaltına alındıkları her seferinde polis şiddetine maruz kaldıklarını ve darp edildiklerini belirtmiştir. Demokratik haklarını kullanan akademisyen ve öğretmenlere yönelik bu şiddetin nedeni nedir? İşkence boyutuna varan bu uygulamanın arkasındaki polis memurları kimlerdir? Bu kişiler hakkında gerekli işlemler yapılmakta mıdır?

4) 63.Gününde olan ve kalıcı hasar bırakma tehdidi giderek daha da artan açlık grevlerinde bulunan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın taleplerinin karşılanması ve işlerine iade edilmesine yönelik bir girişiminiz olmayacak mıdır?KHK ile ihraç edilen “Barış İçin Akademisyenler” imzacılarını ve diğer kamu çalışanlarını görevlerini iade etmeyi düşünüyor musunuz?

10.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz