Gaziantep Mahkemesi Belediyesi’nin haksız kazancını durdurdu

Gaziantep Mahkemesi Belediyesi’nin haksız kazancını durdurdu

Gaziantep Mahkemesi Belediyesi’nin haksız kazancını durdurdu

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi, Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı kartı olmayandan aldığı fazla ücret uygulamasını kaldırdı.

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi, Ferhat Dayık adlı yurttaşın başvurusu üzerine, Urfa Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 22 Aralık 2017 tarihinde, belirlediği toplu taşıma ücretinde akıllı kart kullanmayanın fazla ücret ödemesini işlemini durdurdu.
 
Dayık, bir tam biniş için akıllı kartı olanın 1.75 TL ödediği, akıllı kartı olmayanın ise 2 binişlik kartı 5 TL'ye aldığı gerekçesi ile Urfa 2'nci İdare Mahkemesi'ne işlemin durdurulması için dava açtı. Mahkeme 25 Aralık 2018 tarihinde dava konusu işlemin "4 binişlik kart ücreti fiyatlandırmasına" ve  "6 binişlik kart ücreti fiyatlandırmasına" ilişkin kısımlarının iptaline, dava konusu işlemin "2 binişlik kart ücreti fiyatlandırmasına "yönelik kısmının ise reddine" ilişkin karar verdi. Dayık, bu kararı Antep Bölge İdare Mahkmemesi'ne istinaf için taşıdı.
 
Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi, istinaf başvurusunu kabul ederek UKOME'nin karar aldığı toplantının kent genelini ilgilendirdiğini, söz konusu kararın alındığı toplantıda ilçe belediye temsilcilerinin bulunmadığını belirterek, uygulamanın durdurulmasını ve Urfa İdare Mahkemesi kararının kaldırılmasını kararlaştırdı.   
4.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz