Gaziantep Kadın Cinayetlerinde de İlk Sıralarda

Gaziantep Kadın Cinayetlerinde de İlk Sıralarda

Gaziantep Kadın Cinayetlerinde de İlk Sıralarda

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Nisan ayı raporunu açıkladı. Rapora göre; 30 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Gaziantep kadın cineyetlerinde de ilk sıralarda yer aldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), kadın cinayetlerine ilişkin Nisan ayı raporunu kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre Nisan ayında 30 kadın öldürüldü. Bir önceki aya göre kadın cinayetlerinde yeniden artış olduğuna dikkat çekilen raporda, “Mart ayında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün etkisiyle kadın hareketinin yükselişi, kadınların meydanları doldurması ve tüm tarafların kadına ve çocuğa yönelik şiddeti kınaması bu düşüşte etkili olmuştu. Bu tutumun devam eden günlerde sürmemesi tekrar şiddeti arttırıyor. Nisan ayında kadınlar yine kendi hayatlarına dair karar almak istediği için öldürüldü. Bu ay içerisinde öldürülen 30 kadından 10’u bu sebeple öldürüldü. Bir önceki aya göre kadın cinayeti sayısında artış oldu” denildi.

KATLİAMIN HARİTASI

Nisan ayında kadın cinayetinin en çok işlendiği illerin İstanbul, Adana, Gaziantep, Kocaeli olduğu vurgulandı. 3 kadının da hala yaşam mücadelesi verdiği paylaşılan raporda şunlar belirtildi: “Adana’da barda oturan 19 yaşındaki Dilek K., kimliği belirlenemeyen bir erkek ile tartışmaya başladı. Aynı kişi tarafından pompalı tüfekle saldırıya uğrayan Dilek K. ağır yaralandı, kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Tekirdağ’da evli olduğu erkeğe boşanma davası açan Hediye B., hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı bulunan aynı şahıs Eyüp B. tarafından delici aletle ağır yaralandı. Kayseri’de Sibel İ., ayrıldığı erkek Fuat Duygulu tarafından kesici aletle ağır yaralandı. Sibel İ.’nin hastanedeki tedavisi sürerken sanık Duygulu tutuklandı.”

EN AZ 51 ÇOCUK İSTİSMARA UĞRADI

Raporda, basına yansıyan haberlere göre 51 çocuğun istismara maruz kaldığı bilgisine ulaşıldığı belirtilerek, 51 çocuktan 26’sının okulda, 10’unun ise evde istismara uğradığı aktarıldı. Çocuğa yönelik istismarın bu sayıdan çok daha fazla olduğu vurgulandı.

KADINLAR YAKINLARI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜYOR

Raporda ayrıca şu bilgilere yer verildi: “Nisan ayında öldürülen kadınlardan 10’u kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü; 10’unun ölüm nedeni cinayet şüphesi taşırken, 5’inin failinin neden öldürdüğü bilinmiyor. Ayrıca bu işlenen kadın cinayetlerinden 2’si kadın boşanmak istediği için gerçekleşirken; kadınlardan 2’si ekonomik nedenlerle ve 1’i ayrılmak istediği için öldürüldü. Kadınlar yakınları tarafından öldürülmeye devam ediyor. Kadınların 11’i evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 1’i imam nikahlı olduğu erkek, 2’si oğlu ve 2’si akrabası tarafından öldürüldü.”

YASA ETKİN UYGULANMIYOR

Kadınları koruma yasası olan 6284’ün etkin uygulandığı takdirde kadınları koruduğu belirtilen raporda, “6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulansaydı 9 çocuk annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 26’sının çocuğu olup olmadığı bilinmezken 4’ünün çocuğu bulunuyordu” denildi.

M.A.

7.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz