Emekliler yüzde 5 zamma tepki gösterdi

Emekliler yüzde 5 zamma tepki gösterdi

enflasyon oranının düşük gösterilerek emekli maaşlarına yapılan yüzde 5 ila 6 arasındaki zamma tepki gösterdi.

DİSK'e bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) enflasyon oranının düşük gösterilerek emekli maaşlarına yapılan yüzde 5 ila 6 arasındaki zamma tepki gösterdi. Ankara'da Madenci Anıtı'nda yapılan açıklamada konuşan Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, en düşük işçi maaşına yapılan zammın 56 TL olduğunu kaydederek, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin maaşlarının 12 binden 18 bine yükseltilmesine tepki gösterdi. Yavuz, en düşük emekli maaşının 2 bin 500 olmasını talep ederek Meclis'i göreve çağırdı.

“5 MİLYON EMEKLİ YA ÇALIŞIYOR YA İŞ ARIYOR”

Emeklilerin geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkum edildiğini söyleyen Yavuz, “TÜİK ve siyasi iktidar açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek için çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor” dedi. 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonunun ya ikinci bir işte çalıştığını ya da iş aradığını ifade eden Yavuz, “Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmektedir” ifadelerini kullandı.

“HANGİ EKONOMİK MODELİN VİCDANI?”

Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğradıklarını bildiren Yavuz, “Üst üste gelen zamlarla birlikte emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Temmuz ayı enflasyonu düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkı düşürülmek istenmektedir. Nitekim son enflasyon yüzde 0,03 olarak ayarlanmış ve bizlere yüzde 5 ile 6 arasında zam reva görülmüştür. En düşük maaşı alan işçi emeklisine 56, memur emeklisine 138, BAĞ-KUR emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Bu ücretler bize reva görülürken aklımızla dalga geçilircesine hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz” diye konuştu.

Bu koşullarda emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmelerinin de önüne engeller çıkarıldığını ifade eden Yavuz, uluslararası sözleşmelerin de yok sayılarak sendikalarına kapatma davaları açıldığını belirti.

 

Fotoğraf: Evrensel

 

Haziran ayı ile yapılan temel gıda ve tüketim zamlarının geri çekilmesini talep eden Yavuz, “TÜİK, siyasi baskılardan kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde açıklasın. Emekli aylıkları 2 bin 500 TL'nin altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona değil milli gelir artışına da bağlı olarak belirlensin. Emekli ikramiyeleri yıl içerisinde bin 750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin. Emeklilerin toplu sözleşmeli örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin” diyerek meclisi göreve çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

9.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz