Doğayı ,Çevreyi Katleden Kim? Kazdağları Derneği'nden Dilekçe Örneği

Doğayı ,Çevreyi Katleden Kim? Kazdağları Derneği'nden Dilekçe Örneği

Doğayı ,Çevreyi Katleden Kim? Kazdağları Derneği'nden Dilekçe Örneği

Türkiye 31 Mart yerel seçimlerine giderken, siyasi partiler de kampanya ve propaganda çalışmalarına başladı.

AKP'nin yerel seçimlere dönük kampanyası ise dikkat çekti. Doğa ve çevre vurgusu olan kampanyalar da, “AK Parti’nin doğaya ve insana saygılı yeni kampanya dönemi”, “Klasik kampanyalar dönemi sona eriyor ve dijital kampanyalar dönemi başlıyor” gibi ifadelere yer verildi.

GEZİ, ODTÜ ORMANLARI, 3. HAVALİMANI VE DAHA NİCESİ...

AKP'nin çevre dostu kampanya çalışması akıllara birçok soru getirdi.

Zira AKP, ağaçlara yönelik tepki çeken politikalarıyla biliniyor. AKP, Gezi Parkı'ndaki ağaçlardan, ODTÜ ormanlarına, Erdoğan'ın "yazlık sarayı"ndan 3. Havalimanına kadar tartışma yaratan birçok projeye imza attı.

Şöyle ki...

Gezi Parkı'nda katliama karşı milyonlar ayaklanmış, halk, Gezi Direnişi'ni ortaya çıkarmıştı.

ODTÜ ormanlarına ise ODTÜ'lü öğrenciler sahip çıkmıştı. Öğrenciler ağaçlarına sahip çıkarken, dönemin AKP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, yaptığı katliamla gurur duyan açıklamalarda bulunmuştu.

Yine Erdoğan'ın "yazlık sarayı" için on binlerce ağaç katledilmişti. Birçok Sivil Toplum Kuruluşu ise yaşanan katliamı protesto etmişti.

3. Havalimanı yapımında ise, yüz binlerce ağaç katledilmiş, çevre hassasiyeti dikkate alınmamıştı.

AKP'nin 16 yıllık iktidarı boyunca, Türkiye'nin dört bir yanında pek çok ağaç katliamı yaşandı.

Kısacası, AKP'nin bu konuda karnesi epey kabarık...

Bu arada Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, KIsacık Altı madeni itiraz dilekçesi örneğini yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ( CİMER) e gönderilmesi için hazırlanan dilekçe örneği şöyle:

 

Kısacık Altın Madeni İtiraz Dilekçe Örneği

 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

ÇED İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

ANKARA

Çanakkale ili Ayvacık ilçesi Kısacık Köyü’nde 200805708 No’lu işletme ruhsatı kapsamında Pumice Madencilik A.Ş. tarafından açılması planlanan ALTIN MADENİ OCAĞI ve KIRMA-ELEME TESİSİ’nin ikinci İnceleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısının 18 Aralık 2018 tarihinde yapılacağını öğrenmiş bulunuyorum.

Ruhsat alanı yakınlarında Kısacık dışında Akşin, Baharlar, Dağahmetçe, Koşuburnu, Güzelköy ve ayrıca diğer çevre köyler de bulunmaktadır. ÇED İzin alanında büyük miktarda ormanlık alan bulunmaktadır. Ayrıca, proje alanına çok yakın Akçin Gölet’i ve Ayvacık Barajı yer almaktadır.

Altın madeni faaliyetinin gerçekleşmesi halinde, izin alanı, içerisindeki tüm orman kesilecek, devasa çukurlar açılacak ve yoğun ağır metaller ihtiva eden pasa yığınları meydana gelecektir. Oluşması muhtemel asit maden drenajları ile yeraltı ve yer üstü suları, dereler, göletler ve barajlar kirlenecek, Akçin Ovası, Tuzla Ovası, Akçin çayının bağlandığı Karamenderes tarafından sulanan Batak (Truva) Ovası ve tarımsal üretim zarar görecektir. Çanakkale domatesi ve Ezine peyniri olumsuz etkilenecektir.

Doğal tarım ve hayvancılığa ve çiftlik-ekoturizm faaliyetlere çok uygun olan ve Gargara Antik kentine çok yakın olan bu bölgede altın madenciliğine izin verilmesi, Bölgede çok ciddi gelir kayıplarına yol açacak, kırsal iyice boşalacaktır. Hiç bir kamu yararı olmayan altın madenciliği nedeniyle, ormanlarımız azalacak ve topraklarımız kaybolacaktır. Bölgede yer alan diğer altın, kurşun, demir gibi madencilik faaliyetleri ve onlarca termik santrallerin bölgeye kümülatif etkisi hesaplanmalıdır. Orman ve toprak kaybı, küresel ısınmanın artmasına da katkıda bulunacaktır.

Projeye yönelik itirazımızın dikkate alınarak, Kısacık Altın Madeni Projesi için “ÇED Olumsuz” kararı verilmesini talep ederim.

Saygılarımızla.

Ad-Soyad

TCK NO:

Adres:

 
 
 
 
10.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz