Demirtaş hakkında yeni iddianame hazırlandı

Demirtaş hakkında yeni iddianame hazırlandı

Demirtaş hakkında yeni iddianame hazırlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani olayları soruşturması kapsamında Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırladı.

Aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve eski milletvekillerinin bulunduğu 27'si tutuklu toplam 108 kişi hakkında, Kobani olayları soruşturması kapsamındaki iddianame düzenlenerek Ankara 22'inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Başsavcılık, Kobanê'de yaşananlarla ilgili 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen protestolara ilişkin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu kişiler hakkındaki soruşturmayı tamamladığını açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosunca hazırlanarak Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, 27'si tutuklu, 6'sı adli kontrollü, 75'i yakalamalı olmak üzere 108 yer aldı.

İddianamede, "Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma", "37 kez adam öldürme" ve "31 kez öldürmeye teşebbüs" gibi gerekçelerle 108 kişi için ceza istendi.

KOBANÊ SORUŞTURMASI

2014'te Kobanê'deki IŞİD katliamını ve Türkiye'nin rolünü protesto etmek için başlayan eylemlerde, çeşitli saldırı ve kışkırtmalar sonucunda can kayıpları yaşanmış, HDP o süreçte ve sonrasında iktidar tarafından hedefe konulmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında aralarında eski HDP milletvekilleri ve yöneticilerinin de bulunduğu 82 kişi hakkında 25 Eylül 2020'de gözaltı kararı çıkarmıştı. Başsavcılık; 6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde yapılan protestoların "terör eylemleri" olduğunu savundu ve başta HDP'li yöneticiler olmak üzere çok sayıda kişiye çok sayıda suçlama yöneltti

30.12.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz