Cumartesi Anneleri'ne ilham olmuştu: Carmen Cobo hayatını kaybetti

Cumartesi Anneleri'ne ilham olmuştu: Carmen Cobo hayatını kaybetti

Cumartesi Anneleri'ne ilham olmuştu: Carmen Cobo hayatını kaybetti

Arjantin'de askeri diktatörlük döneminde kaybedilen çocuklarını bulmak için örgütlenen Plaza de Mayo Anneleri'nin kurucularından Carmen Cobo'nun ölüm haberini Cumartesi Anneleri duyurdu.

Arjantin'de kayıp çocuklarını bulmak için mücadele başlatan ve Cumartesi Anneleri'ne de ilham olan Plaza de Mayo Anneleri'nin kurucularından olan Carmen Cobo hayatını kaybetti .

Carmen Cobo için paylaşılan mesajda şu ifadeler yer aldı: "Varlıklarıyla bize ilham olan Plaza De Mayo kurucu annelerinden Carmen Cobu'yu kaybettiğimizi öğrenmenin derin acısını yaşıyoruz. 45 yıl boyunca kızı Ines ve Arjantin'de tüm zorla kaybedilenler için hakikat ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyen Carmen Cobu'nun kararlı mücadelesi mirasımızdır."

Plaza de Mayo Anneleri, 1976-1983 yılları arasında askeri diktatörlük döneminde, çocukları kaybolan Arjantinli anneler tarafından kuruldu. Anneler ilk eylemlerine 1977'de başkent Buenos Aires’teki Plaza de Mayo’da, Casa Rosada başkanlık sarayının önünde başladı. Beyaz başörtüsü takan anneler, askeri rejimin işlediği suçları ifşa etmeye çalıştı. Annelerin mücadelesi tüm dünyada insan hakları hareketine ilham verdi

4.04.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz