Birecik'te 2 Kişiye " Cumhurbaşkanına hakaret " tutuklaması

Birecik'te 2 Kişiye " Cumhurbaşkanına hakaret " tutuklaması

Eylem Amak'ın ise serbest bırakılması istendi

 Urfa'nın Birecik' ilçesinde 2014 ila 2016 yılları arasında sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterilerek 2 kişi tutuklandı.

 
Urfa’nın Birecik ilçesi TOKİ Konutları ve Söğürtlen mahallerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Mehmet Korkmaz ile Orhan Çalışmaz, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarda "Örgüt propagandası yaptıkları" ve "Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri" iddiası ile adliyeye çıkarıldı. 
 
Savcıya ifade veren Korkmaz ve Çalışkan, tutuklanma talebi ile Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlikte ifade veren 2 kişi aynı iddialar ile tutuklanarak Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 
 
Bu arada HDP Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi. Açıklama yapan HDP İl Örgütü, Amak’ın serbest bırakılmasını istedi.
 
Mardin girişinde Genel Bilgi Tarama (GBT) yapıldığı sırada gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak, Mardin Adliyesi'ne getirildi.
 
Amak'ın adliyeye getirildiğini duyan HDP il, ilçe yöneticileri ve ailesi adliyeye geldi. 
 
Gece İl Emniyet Müdürlüğünde ifadesi alınan Amak, "örgüt üyesi olmak" ile suçlanıyor. Sağlık kontrolü ardından adliyeye getirilen Amak, savcılık ifadesi ardından "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.
 
HDP İL ÖRGÜTÜ'NDEN AÇIKLAMA
 
HDP Mardin İl Örgütü de Amak'ın gözaltına alınmasını protesto etti. Yapılan yazılı açıklamada partilerine yönelik siyasi soykırım operasyonlarının devam ettiği belirtildi. 24 Temmuz'da Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan ev baskınlarının hatırlatıldığı açıklama da, "İl Eşbaşkanımız Eylem Amak, partimizin benimsemiş olduğu demokratik siyaset anlayışı ile görevini yerine getirmekten başka bir şey yapmamıştır. Bu anlamda eşbaşkanımızın gözaltına alınması haksızlık ve hukuksuzluktur.
 
5.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz