Baydemir: Abidik gubidiklerin oluşturacağı sisteme hayır diyoruz!

Baydemir: Abidik gubidiklerin oluşturacağı sisteme hayır diyoruz!

Baydemir: Abidik gubidiklerin oluşturacağı sisteme hayır diyoruz!

Meclis grup toplantısında konuşan HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, “Bizi reddeden, demokrasiyi yok sayan, faşizmi inşa eden bu paketle 12 Eylül anayasası arasında hiç fark yok. Topunuza hayır!” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis grup toplantısında bu hafta parti sözcüsü Osman Baydemir konuştu. Osman Baydemir, bakanların Almanya'daki programlarının iptal edilmesine ilişkin " Almanya için faşizm diyorlar. Suphanallah. Eğer ki bu ülkede adaletsizlikler, yasaklar, hukuksuzluklar listelense Adalet Bakanının ve kabinedeki bütün bakanların boyunu aşar. Neymiş, mağdurlar ve bir kez daha mağdur olmuşlar. Bunların politikası 'Neno yetim sahibidir' politikası. Diyarbakır'da yaşlı bir teyze ortaokula başladığımdan beri 'Neno yetim sahibidir' diye yardım topluyor. Belediye başkanı oldum Neno yine yetim sahibidir. Bu yetimler bir türlü büyümedi. Neno rahmetli oldu geride servet bıraktı ama o yetimler büyümedi. 15 yıldır iktidarsınız her defasında mağdursunuz. Avrupa'daki yasak çok acı bir gerçek ama sizin burnunuz yanmıyorsa HDP ne yapsın, Avrupa, Hollanda ne yapsın?" diye konuştu.

"Hakikaten Devlet beye başkan olmuşsunuz"

Osman Baydemir, isim vermeden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Avrupa'ya beraber gitme çağrısını hatırlatarak şöyle dedi:

"Birisi beraber gidelim diyor. Zaten berabersiniz. Eş Genel Başkanımız Demirtaş demişti ki “Mutlaka başkan olmak istiyorsan Devlet Bey’e başkan ol.” Şimdi hakikaten Devlet Bey’e başkan olmuşsunuz. Beraber yürüyorsunuz o yolda ama yağmur yağan yollarda değil kan döktüğünüz yollarda. Beraber ıslandınız, dökmüş olduğunuz kanda. "

Baydemir, isim vermeden Başbakan Binali Yıldırm'ın sözlerini anımsatarak "Abidik gubidik başbakanlar diyor. Abidik gubidiklerin oluşturacağı sisteme hayır diyoruz hep birlikte" dedi.

‘1 Kasım’da kaç genci Meclise taşıdınız?”

Osman Baydemir, teklifin savunulacak bir yanı olmadığı için hükümetin milletvekilliği yaşının 18 yaşa düşürülmesini öne çıkardığını söyleyerek, “Kusura bakmayın, bu yüz artık paspas olmuş.  Paketin savunulacak yanını bulamıyor 18 yaşı öne çıkarıyorlar. Hele bak ne büyük devrim! 1 Kasım’da kaç genci Meclise taşıdınız? Bu parlamentonun en genç grubu HDP’dir. Bu gençlerin büyük çoğunluğu da cezaevindedir. Bu ülkenin en genç liderleri cezaevindedir!” ifadelerini kullandı.

“Referandumda hırsızlık riski var”

Referandumda hırsızlık riski olduğunu belirten Baydemir, “Çünkü bunlar sabıkalıdır. Trafolara giren 2 ayaklı kedilere bakın. Önlem almak hepimizin borcu. 10 Mart’a kadar sandık kurulu üyeliği için başvurmanız ve sandıklara sahip çıkmanız çağrısında bulunuyoruz. Sen kampanyanı vatandaşın parasıyla, kamu açılışlarında yapıyorsun, Yüksekdağ bir açılış konuşmasından dolayı yargılanıyor! Ne diyor? Hayır demek darbeye, çukura destek vermekmiş. Bi Xwedê, tepeden tırnağa faşizm çukurundasınız” diye konuştu.

7.03.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz