Bakan Kurum Gaziantep’te…

Bakan Kurum Gaziantep’te…

Bakan Kurum; Gaziantep’te çiftçiler için örnek bir proje hayata geçirildi

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  "Nohut Tohumu ve Bez Torba Dağıtım Programı'nda yaptığı konuşmada çiftçilerin sürekli desteklenmesi gerektiğini belirterek Gaziantep’te örnek bir çalışmanın hayata geçirildiğini söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan Baklagil Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında Suludere Şantiyesi’nde nohut tohumu dağıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, il protokolü ve çiftçiler katıldı.

Bakan Kurum programda  2014 yılından bu yana da 1 milyon liradan fazla harcanarak çiftçilere tohum dağıtıldığını bu sayede Gaziantep'te belediyelerin çiftçilerin gönlüne girdiğini dile getirdi.

Kentteki çalışmaların tüm Türkiye'deki belediyelere örnek olmasını dileyen Kurum, "Çiftçimizin harmanında ne varsa bizim torbamızda o var. Şimdi bakıyorsunuz halde 2 liraya satılan ürünler, markette 10 liraya satılmak isteniyor. Tanzim satış noktasında da hem çiftçinin hem de vatandaşın mağdur olmaması için çalışmalar yürütülüyor." ifadesini kullandı.

Milli tohum kullanılmasını çok önemsediklerinin de  altınıçizen Kurum, bugün 350 ton tohum dağıtılacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı manifestoyu anımsatan Kurum, şöyle konuştu:

"Bunların büyük çoğunluğu bizim bakanlığımızı kapsıyor. Hakkaniyet ve gönül rızasını gözeterek tüm şehirlerimizin geleceğini düşünerek yapılması gerekenler üzerinde çalışacağız. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifestodaki kalemlerden biri de kentsel dönüşümdü. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Kartal'da 21 canımız gitti. Hepimiz çok üzüldük. 2012 yılında Cumhurbaşkanımızın başlattığı Kentsel Dönüşüm Seferberliğinde bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünü sağladık. Hedefimiz, 5 yılda 15 milyon konutun dönüşümünü sağlamak."

İstanbul Kartal'daki 9 riskli binanın boşaltıldığını  bildiren Bakan Kurum, "Bina taşınma işlemleri ise bugün itibariyle tamamlandı. Biraz sonra da bakanlık ekiplerimiz bölgedeki 9 binanın da yıkımını gerçekleştirecek. Bunları yaparken hiçbir vatandaşımızı mağdur etmedik. Taşınma işi için ilgili bakanlıklarımızla, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 5'er bin lira para verdik. Onları güvenli bir şekilde sağlam binalara taşıdık. Riskli binalarda oturan vatandaşlarımıza bin 500 liraya kadar kira yardımı yaptık, evine giremeyen vatandaşlarımıza da taşınması ve eşyasını alabilmesi için yaklaşık 40 bin lira ödeniyor” dedi.

81 ile gönderilen genelge

Riskli binaların yıkılmasının ardından TOKİ ve İller Bankası eliyle, birçok yerde yapıldığı gibi, vatandaşı mağdur etmeden kentsel dönüşüm sürecini yürüteceklerini anlatan Kurum, şunları söyledi:

"Manifesto çerçevesinde tüm bakanlıklarımız kentsel dönüşümle ilgili her noktada çalışıyor. Dün 81 ile genelge yayınladık. Bu çerçevede riskli bina varsa, vatandaşın malını, canını riske atan bina varsa belediye başkanlarımız bunu tespit edecek, öncelik sırasına göre de kentsel dönüşüm strateji planı geliştirilecek. Strateji planı çerçevesinde de şehirlerimizde kentsel dönüşümü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ruhuna uygun ve vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde gerçekleştirmiş alacağız. Hedefimiz, önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye'deki 6,7 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Bu noktada bakanlık olarak her türlü fedakârlığa hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla arkadaşlarımız tüm Türkiye'ye ilişkin planlarını yaptılar, belediyelerimizle bu süreci yöneteceğiz. Önümüzdeki 20 yıllık süreçte artık Türkiye'de riskli bina, deprem korkusu yaşayan vatandaşımız kalsın istemiyoruz. Biz istiyoruz ki bir daha analar ağlamasın, başka ocaklara ateş düşmesin. Buna ilişkin kararlıyız. 81 ilimizde de bu çalışmayı kararlı şekilde yürüteceğiz."

Bakan Kurum, şehirlerdeki yaşam kalitesini yükseltmek istediklerini, bunun için her şehre en az bir millet bahçesi yapılacağını, bu sayede de kişi başına düşen yeşil alan miktarını artıracaklarını dile getirdi.

Marka şehirler için bunların önemli olduğuna dikkati çeken Kurum, "Şehirlerin yaşam kalitesini artırmak adına altyapıdan üstyapıya kadar her şeyi 2023 yılı sonu itibarıyla hizmet verebilir hale getirmek istiyoruz. Zaten bunun için de belediyelerimiz yoğun şekilde çalışıyor." dedi.

Ülke genelinde çevre bilincini artırmayı hedeflediklerini bildiren Kurum, bu konuda da önemli çalışmalar yapıldığına işaret ederek, "Bundan sonra şehirlerimiz daha planlı büyüyecek, gelecek kuşaklara daha düzenli şehirler bırakacağız." ifadesini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de çiftçilerin adeta göz bebekleri olduğunu belirterek, çiftçilerin desteklenmesine yönelik yaptıkları çalışmaların artık Türkiye'ye model olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum, Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin çiftçilere nohut tohumu dağıttı.

Nohut Tohumu Dağıtım töreni sonrasında Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi açılışını gerçekleştiren Bakan Kurum, Vali Gül ve Başkan Şahin ile Millet Bahçesi içerisindeki sosyal tesisleri gezerek tesislerden hizmet alan gençler ve çocuklarla bir araya geldi.

Bakan Kurum’un Gaziantep programı çeşitli tesisler ve yapımı devam eden yatırım incelemeleri ile devam etti.

www.gaziantephaberler.com

 

20.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz