Bakan Dönmez Gaziantep'te Öğrencilerle Buluştu

Bakan Dönmez Gaziantep'te Öğrencilerle Buluştu

Bakan Dönmez Gaziantep'te Öğrencilerle Buluştu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ),Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i ağırladı. HKÜ’degerçekleştirilen programda Bakan Dönmez, üniversite öğrencileriyle buluştu.
Bakan ve öğrencileri bir araya getiren programa: Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, akademisyenler, çok sayıda basın mensubu ve öğrenciler katıldı.


‘‘VERİMLİLİK EN AZ % 50 ARTMIŞ DURUMDA’’


Bakan Dönmez’inHKÜ’de ki ilk durağı rektörlük makamı oldu. HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen Bakan Dönmez’i makamında ağırladı. Sözen, Bakan Dönmez’e günün anısına hediye takdim etti. HKÜ’yü ziyaretinde üniversite öğrencileriyle buluşan Bakan Fatih Dönmez,öğrencilerle samimi bir söyleşi gerçekleştirdi.
Enerjiyi üretmenin ve üretilen enerjinin depolanabilmesinin önemine dikkat çeken Dönmez: ‘‘Sadece yüzde yüz yenilenebilir enerjiyle bir ülkenin toplam enerji ihtiyacını karşılama imkanımız yok. Burada önemli olan enerjiyi depolayabilmek. Asıl depolama teknolojilerindeki gelişim, elektrikli araç sektörünü etkileyecek kapasitede olacak. Şu anda elektrikli otomobilde birçok teknolojik kısıt aşılmış durumda.Biz buradaki açığı görerek ekipmanı burada üretmek kaydıyla depolamayı gerçekleştireceğiz. Bataryayı üretmek kadar onu yönetmekte önem arz ediyor. İlerde bir evin bir günlük ihtiyacını karşılayabilecek dereceye geleceğiz. Güneş enerji santrallerimiz bundan beş yıl önce çok büyük maliyetlere kuruluyorken bugün bunun beşte birine düşmüştür. Verimlilik en az % 50 artmış durumda’’ dedi.


‘‘BİLGİYİ SATIN ALABİLİRSİNİZ AMA TECRÜBEYİ SATIN ALMA ŞANSINIZ YOK’’


Türkiye’nin geleceği için gençlerimize ihtiyacımız var diyen Bakan Fatih Dönmez: ‘‘Üniversitelerimizde çeşitli alanlarda Ar-Ge çalışmaları var. Üniversitelerin çalıştıkları ortak alanlarda koordinasyonu sağlamaları gerekiyor. Eğitim okuldan mezun olduğunuzda bitmiyor, bizler hala öğreniyoruz ve öğrenmeye de devam edeceğiz. Bilgiyi satın alabilirsiniz ama tecrübeyi satın alma şansınız yok’’ diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.
Türkiye’de bulunan yenilenebilir enerji hakkında konuşan Bakan Dönmez, öğrencilerin sorularını yanıtladı.Soru-cevap şeklinde devam eden program sonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, üniversite öğrencileri çiçek takdim etti. Toplu fotoğraf çekimin ardından program sona erdi.

23.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz