Bakan Abdulhamit Gül'ün durumu ne olacak?

Bakan Abdulhamit Gül'ün durumu ne olacak?

Bakan olduğu için milletvekilliğinden istifa etmişti. CHP'ye verdi veriştirdi

 1. AKP'nin yerel seçimde başta büyükşehirler olmak üzere başarısız olması nedeniyle siyasi kulislerde " kabine değişikliği"inden söz edilirken, bu gelişmeden Gaziantepli Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün de adının ön plana çıktığı görülüyor.

  AKP'den Gaziantep Milletvekili seçilen ve paramentoya giden, sonra da Adalet bakanı olan ve yasa gereği milletvekilliğinden istifa eden Gül'ün konumu tartışılmaya başlanıldı.

  Hükümette yapılması düşünülen kabine değişikliğinde, bakan olarak görev almaması halinde, milletvekiliğiden istifa etmesi nedeniyle mecliste de bulunamayacak olan Abdulhamit Gül, son açıklaması ile yine gündeme geldi. Gül bu açıklamasını sosyal medya üzerinden yaptı.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'lilerin seçim sürecine ilişkin açıklamalarına, sosyal medya üzerinden cevap verdi.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Genel Başkan Yardımcılarının haksız ve yersiz ithamları karşısında aşağıdaki açıklamayı yapmak zarureti hasıl olmuştur. Daha önce defalarca ifade ettiğimiz üzere, Anayasa’nın amir hükmü ve seçim kanunları tüm seçim sürecinin tek yetkilisi olarak Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) belirlemiştir. Buna göre, seçim günü yapılan tüm işlemler gibi, seçim sonrasında yapılan itirazları değerlendirme ve kesin karara bağlama yetkisi de YSK’dadır. Seçim sonuçlarına itiraz her siyasi partiye tanınan bir haktır. Tüm partiler her türlü itiraz ve şikayet hakkını anayasal güvence altında kullanmakta olup, hak arama mercii de YSK’dır. Ayrıca yapılan itirazlar YSK’nın tüm toplantılarında siyasi partilerin temsilcileri ile birlikte değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır" dedi.

  'CHP'LİLERİN İTHAMLARINI AKIL, İNSAF VE İZANLA İZAH ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR'

  Gül, yaptığı açıklamanın devamında şunları kaydetti:

  "Bu kadar şeffaf olan bir süreçte CHP Genel Başkanı ve Parti sözcülerinin şahsımı hedef alan ithamlarını akıl, insaf ve izanla izah etmek mümkün değildir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ve Parti sözcülerinin kamuoyu algısını manipüle etmeye yönelik beyanları demokrasimize ve kurumlarımıza karşı kabul edilemez ithamlardır. Bu sorumsuz davranışın ülkeye ve millete hiçbir faydası yoktur. Yürüyen hukuki bir süreçtir, bu sürecin tek yetkilisi YSK’dır. Sonuç olarak milletimizin iradesi ne ise o gerçekleşecektir. Hepimize düşen bu sonucu beklemek ve çıkacak karara saygı duymaktır."

   

  Kamuoyuna saygıyla.

8.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
2016 ve 2015 hasan kalyincu üniversite hukuk mezunu olan herkes savci ve hakim oldu daha ne olsun birde adamı beğenmiyor lar birde Kıbrıs yakın dogu mezunu hukuk hükümlerine anlamaz adam antetli Özdemir oda savcı oldu ne güzel bir hayat degilmi adalet Allahtan ergen tecelli eder
Reis10 Nis 2019 21:44:40
Kesinlikle değişmelidir.
Kader9 Nis 2019 00:03:04