Ayşe Öğretmen tahliye oldu

Ayşe Öğretmen tahliye oldu

Ayşe Öğretmen tahliye oldu

AYM’nin hak ihlali kararının ardından öğretmen Ayşe Çelik'in avukatlarının Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne infazının durdurma talebi üzerine tahliye oldu.
 
Diyarbakır'da 2016 yılında telefonla bağlandığı Beyaz Show’da “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve 1 yıl 3 aylık hapis cezasına çarptırılan, 20 Nisan 2018'de ise 6 aylık kızıyla birlikte cezaevine konulan ve 4 Mayıs'ta infazı 6 ay ertelenerek tahliye edildikten sonra geçtiğimiz günlerde yeniden tutuklanan öğretmen Ayşe Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararı ardından tahliye oldu. AYM’nin bugün açıkladığı kararı üzerine Ayşe öğretmenin avukatları Mahsuni Karaman ve Benan Molu, yargılanmanın gerçekleştiği Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne infazın durdurulması talebiyle dilekçe gönderdi. Avukatların talebini değerlendiren mahkeme infazın durdurulmasına karar vererek Ayşe öğretmeni tahliye etti.
 
‘BERAAT KARARI DA VERİLECEKTİR’
 
Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “An itibariyle Ayşe öğretmen cezaevinden çıkmış ve Deran bebeğiyle hasret gidermekte” diye paylaştı. Ajansımıza konuşan avukat Karaman, “Mahkeme beklediğimizden daha hızlı talebimizi kabul etti. Mesai saatleri dışında olduğu için en azından yarın olabileceğini düşünüyorduk. Talebimiz kabul edilerek infaz durduruldu. Anayasa Mahkemesinin kararı ve talebimiz dikkate alınarak mahkeme yeniden yargılama yapacak. Önümüzdeki günlerde yapılacak yargılamayla ilk duruşmada beraat kararı da verilecektir” diye belirtti. 
 
 NE OLMUŞTU
 
Ayşe Çelik’in Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuru bugün karara bağlandı.
 
AYM, Çelik’in yeniden yargılama ve 100 bin TL tazminat talebiyle yaptığı başvuruyu Anayasa’nın 26. Maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında ele aldı.
 
AYM kararında, “Başvurucunun bir televizyon programında sarf ettiği ifadeler nedeniyle terör örgütü propagandası yapmak suçundan mahkumiyetine hükmedilmesinin ve hapis cezasıyla cezalandırılmasının ifade özgürlüğüne bir müdahale teşkil ettiği kabul edilmiştir” denildi.
 
Ayşe öğretmen hakkındaki karar, avukatlarınca yerel mahkemeye ulaştırılmasının ardından Ayşe Çelik’in tahliye edilmesi bekleniyordu.
10.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz