Amedspor'a Saldırı Meclis Gündemine Taşındı

Amedspor'a Saldırı Meclis Gündemine Taşındı

Amedspor'a Saldırı Meclis Gündemine Taşındı

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Amedspor’un Sakarya’da sözlü ve fiziki saldırıya uğramasının zeminini hazırlayan çatışma görüntülerinin skorboardlarda yayınlanmasını TBMM tarafından araştırılmasını talep etti. 
 
Sürekli uğradığı ırkçı saldırılar ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından verilen cezalarla gündeme gelen Amedspor, hafta sonu Sakaryaspor ile deplasmanda oynadığı maçta bir kez daha sözlü ve fiziki saldırıya uğradı. Maç öncesi stadın skorboardlarında yayınlanan sokağa çıkma yasakları sırasında çekilen görüntüler ve “Ölürüm Türkiye” marşı ardından, yedek kulübesine yapılan saldırılar, maç sonrası soyunma odasında fiziksel saldırıya kadar uzandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Amedspor’un uğradığı ırkçı saldırıyı Meclis gündemine taşıyarak, yaşanan sorumluların tespit edilmesi ve yaşanan sorunların giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi talebinde bulundu. 
 
‘HÜKÜMET SALDIRILARIN AZMETTİRİCİSİDİR’
 
Verdiği önergede yaşanan ırkçı saldırının Türkiye futbolu açısından bir utanç tablosu hal aldığını ifade eden Güzel, önergeyi şöyle gerekçelendirdi: “Sporun bütünleştirici rolüne karşın ırkçılığın yükselmesi için bir girişim olarak değerlendirebileceğimiz bu saldırı, son yıllarda dozunu iyice arttırmıştır. Sporda siyasallaşmanın ve şiddetin önlenmesi amacıyla herhangi bir çalışma yürütmeyen hükümet, bu saldırıların azmettiricisi konumundadır. Son yıllarda Amedspor’a yönelik bu saldırılar, TFF ve ilgili kurullarının uygulamaları neticesinde, yalnızca spora değil, toplumun bir arada yaşama duygularına da ciddi oranda zarar vermektedir. Amedspor’a yönelik haksız, hukuksuz ve kabul edilemez uygulamalar bunun en net göstergesidir. Bundan önce ‘İdeolojik propaganda, sportif centilmenliğe aykırı davranış’ gibi sudan gerekçelerle Amedspor üzerinde uygulanan baskılar, bugün kendini bu saldırılarda devreye koymakta ve büyük huzursuzluklara, duygusal ayrışmalara zemin hazırlamaktadır.”
 
SORUNLARIN GİDERİLMESİ
 
Güzel, meclisin Amedspora yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırıların ve ayrımcılığın; saha içi ve dışı olayların araştırılması, başta TFF olmak üzere siyaset ve spor dünyasının gerginliklerin, ayrışmaların, ırkçılığın artmasındaki kusurları, ihmalleri ve hatalarının tespit edilmesi ile yaşanan sorunların giderilmesini amacıyla araştırma talebinde bulundu. 
15.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz