“HDP kolay yutulacak bir lokma değildir”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “HDP kolay yutulacak bir lokma değildir, kolay kapatılacak bir parti değildir. 6 milyondan fazla insanın oy verdiği partiyi kapatmaya hiç kimsenin gücü yetmez.” dedi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “HDP kolay yutulacak bir lokma değildir, kolay kapatılacak bir parti değildir. 6 milyondan fazla insanın oy verdiği partiyi kapatmaya hiç kimsenin gücü yetmez.” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü, "Biz değiştireceğiz derhal istifa" sloganıyla Gebze'deki Mevlana Kapalı Pazar Alanı'nda miting düzenledi. Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP kolay yutulacak bir lokma değildir, kolay kapatılacak bir parti değildir. 6 milyondan fazla insanın oy verdiği partiyi kapatmaya hiç kimsenin gücü de yetmez" dedi. Buldan ayrıca, erken seçim tartışmalarına dair, "Biz çağrımızı yaparken, TBMM’ye ortak bir önergeyle gitmeyi düşünüyoruz. Bu önerge bütün muhalefetin ortak önergesi olacak. Biliyor ve inanıyoruz ki AKP içinde vicdanlı milletvekilleri var, onlar da bizim önergemize evet oyu verecekler ve erken seçim kararını güçlü bir şekilde Meclisten çıkaracağız" diye konuştu.

Mezpotamya Ajansının aktardığına göre çğle saatlerinde düzenlenen mitingde alana "Dem dema HDP'ê ye, edî bese bes" pankartı asıldı. Miting öncesi alanda toplananlar müzikler eşliğinde halay çekip "Bê Serok jiyan nabe", "HDP halktır halk burada" sloganları attı.

Gergerlioğlu: gözlerinizin içinde iktidardan düşme korkusu görüyoruz

Mitinde konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, tecride, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı alanlarda olduklarını belirterek, “Biri ‘Gözlerimin içene bakın ne görüyorsunuz’ demişti. Biz ne görüyoruz biliyor musun? Yalan ve yağma görüyoruz. Sizde iktidardan düşme korkusu görüyoruz” dedi.

Özelleştirmelere tepki gösteren Gergerlioğlu, “Sata sata ülkeyi bitirememişler. Hâlâ satacak şeyler bulmaya çalışıyorlar. Ekonomiyi berbat ediyorlar. Esnafın durumu perişan. Biz diyoruz ki bir an önce seçim gelsin ve bu iktidardan kurtulalım. Edi bes ê diyoruz” ifadelerini kullandı.

"Soruşturmalarınız vız gelir"

Cezaevlerinde yoğun bir baskı olduğunu dile getiren Gergerlioğlu, “Zorbalıkla yüz binlerce kişi mahpus ediliyor. Daha geçen gün Aysel Tuğluk için Kandıra Cezaevi önünde açıklama yaptık ve 'İkinci Garibe Gezer vakası yaşanmasın' dedik. Kalktılar hakkımda soruşturma başlattılar. Hekimliğinden ihraç edildim, susmadım. Vekilliğimden ihraç edildim, susmadım. Sizin soruşturmalarınız vız gelir tırıs gider.”

Buldan: bu ülke krizler ve darbeler ülkesidir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da "Değiştirmek için bugün alanlardayız çünkü üreten biziz, yok sayılan, emeği çalınan biziz” dedi.

Türkiye'nin her tarafında üreticiye, çiftçiye, esnafa ve ülkenin bütün kesimlerine yönelik bir haksızlık ve hukuksuzluk olduğunu söyleyen Buldan, “Bunun baş müsebbibinin de AKP-MHP koalisyonu olduğunu çok iyi biliyoruz. İşte bunun için değiştirmek zorundayız, onları göndermek zorundayız. Onların bizi yok saymalarına, tüketmelerine tahammülümüz yok. İktidara geldiklerinde, yani 2001 yılında da bu ülkede ekonomik kriz vardı. Birçok kesim ekonomik krizi çözmesi için oy vermişlerdi ama bugün ülkeyi getirdikleri nokta, 2001’in de ötesinde ve derin bir kriz var. Bu ülke krizlerin ve darbelerin ülkesidir. Krizler ve darbeler bu ülkede hiçbir zaman bitmiyor. Biz darbelere, krizlere, yok saymalara karşıyız" diye konuştu.

"Yoksullaşmanın sebebi hırsızlıktır, talandır, akp'nin hükümet anlayışıdır"

Yoksullaşmanın nedenlerine değinen Buldan, "Bir yerde hırsızlık varsa o ülke yoksullaşıyor. Bu ülkenin yoksullaşmasının sebebi hırsızlıktır, talandır, AKP’nin hükümetinin anlayışıdır. Bu ülkeyi yönetenlerin halkın cebinden, sofrasından çaldıklarını biliyoruz. İnsanlar açlıktan sefaletten inimi inim inlerken onlar saray pencerelerinden dışarı bakıp ülkeyi toz pembe görebilirler. Onlar bu ülkede iki Türkiye’ye yarattılar. Bir tarafı haksız kazançla şatafat sağlayan, zenginlik yaratan bir ülke. Ama bu ülkenin başka bir tarafında kadınlar, işçiler, esnaf, çalışanlar; herkes perişan haldeler” dedi.

"Türkiye AKP ve MHP’den büyüktür"

Türkiye’nin AKP ve MHP’den daha büyük olduğunu söyleyen Buldan, “Sizler bu ülkenin yurttaşları, kadınları, gençleri AKP ve MHP’den daha büyüksünüz. AKP ve MHP’ye mecbur değilsiniz, mahkum değilsiniz. Türkiye halkları çözüm istiyor, bunu hepimiz biliyoruz. Ama onlar çözüm isteyenlerle mücadele ediyorlar. Bu ülkede kriz var, krizle mücadele edilmiyor; hırsızlık var, çetelerde sokaklarda, katliamlar yapılıyor, cinayetler işleniyor, bunlarla mücadele edilmiyor. Mücadele ettikleri tek şey hak isteyenler, hakkını arayanlar. Kim itiraz ediyorsa, adalet istiyorsa, hukuk istiyorsa onlarla mücadele ediliyor. İstedikleri kadar hakkımızda fezleke çıkarsınlar, soruşturma başlatsınlar; biz haktan, hakikatten yana asla taviz vermeyeceğiz, asla diz çökmeyeceğiz, asla boyun eğmeyeceğiz ve biat etmeyeceğiz” dedi.

Kocaeli’nin en fazla vergi ödeyen kentlerden birisi olduğunu dile getiren Buldan, şunları söyledi:

“Vergilerinizi ödüyorsunuz ama o vergiler bu kente geri dönmüyor, sarayda bloke ediliyor. Bu halkın vergileriyle kendilerine rant kapıları sağlıyorlar. 3’lü 5’li maaşlar alan bürokratlar yaratıyorlar. Üreticiye, çiftçiye hiçbir yatırım yapılmazken, yandaşlarını ve akrabalarına kamuya dolduruyorlar. Gençler üniversiteler okuyor ama iş bulamıyor çünkü AKP kendi yandaşlarını sınavlara sokmadan kamuya dolduruyor. Bu haksızlığı, kadınlara ve gençlere, işçilere, esnafa yapılan haksızlığı elbette ki hem hukuk önünde hem de seçimlerde sandıkta başında sormazsak namerdiz.”

"HDP'yi kapatmaya kimsenin gücü yetmez"

Ülkede yaşanan hukuksuzlukların konuşulmasının istenmediğini ifade eden Buldan, şöyle devam etti:

“İşte bu yüzden partimiz hakkında kumpas davaları başlattılar, Kobanê kumpas davası ve kapatma davası. Bu iki kumpas davası boştur, içinde hiçbir gerçek belge yoktur. Milletvekillerimizin yaptıkları konuşmalar, katıldıkları etkinlikler, barış ve demokrasi istemek, hak ve hukuk talep etmek dışında bir şey yok. Hiç kimse eline silah almamış, hiç kimse bir başkasını öldürmemiş, hiç kimse bıçak çekmemiş, hiç kimseye hakaret bile edilmemiş. Bizim suçumuz mazlumun yanında, haksızlığın karşısında olmaktır. Ama şunu ifade etmek isterim ki HDP kapatma davasının savunmasını onlara değil sizlere vereceğiz, alanlarda meydanlarda vereceğiz, sizlerle birlikte yazacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. HDP kolay yutulacak bir lokma değildir, kolay kapatılacak bir parti değildir. Türkiye’nin 6 milyondan fazla insanı bir partiye oy veriyorsa o partiyi kapatmaya hiç kimsenin gücü de yetmez.”

"Güle güle diyeceğiz"

MHP’nin grup toplantılarında HDP dışında konuşacak söz bulamadığını söyleyen Buldan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 “Halk açlıktan perişan olmuş, kriz yaşıyor, bunların umurunda değil. Varsa yoksa HDP. HDP kadar başınıza taş düşsün. HDP bu ülkenin yüz akıdır. Öyle bir ülke yarattınız ki insanlar birbirine nefretle bakıyor. Sadece İmralı'da değil ülkenin her tarafında tecrit var. Kendi yasalarını bile uygulamayan bir sistem işliyor. Bu kabul edilebilir değil. Bu ülkenin vatandaşları sizin bu hukuksuzluklarınıza, adaletsizliğine ve yüzsüzlüğüne karşı bir günü bekliyor. O gün sandıkların kurulacağı seçimlerin yapılacağı gündür. Size güle güle diyeceğimiz, bay bay yapacağımız bir gündür. Yeni bir yaşamı, ortak bir geleceği mutlaka Türkiye haklarıyla birlikte kuracağız. Kutuplaşmayı ve ayrımcılığı, hukuksuzluğu ortadan kaldıracak olan şey ortak bir geleceği birlikte örmektir. Biliyoruz ki bu ülkede herkesin istediği tek bir şey var; adalet. Ama adaletin A’sını bile bırakmadılar, demokrasinin kırıntılarını bile bırakmadılar. Her şeyi kendi iktidarlarına bağladılar. Şimdi de iktidarı bırakmamak için her türlü oyunu oynuyorlar.”

"Sandıklara sahip çıkacağız"

HDP'nin iktidara, yönetime aday bir parti olduğunu söyleyen Buldan, "Ne yaparsanız yapın, ne edersiniz edin, biz sandıklarımıza sahip çıkacağız. Şimdiden bunun çalışmasını yapıyoruz, tek bir oyumuzu bile size kaptırmayacağız. Halklarımıza inanıyor ve güveniyorum; bütün bu zulümler karşısında êdî bese demek için sandıklarda herkes rengini belli edecek" dedi.

"Erken seçim çağrımızı yaparken ortak bir önergeyle meclise gitmeyi düşünüyoruz"

Erken seçim hazırlıklarından bahseden Buldan, "Bir çağrı da şimdiye kadar AKP’ye oy veren seçmenlere yapmak istiyorum. AKP’ye oy veren vicdanlı seçmenlere sesleniyoruz. Elinizi tamamıyla yüreğinizin üzerine koyma zamanı gelmiştir. Artık AKP’ye tek bir oy vermemeniz gerekiyor. Biz erken seçim çağrımızı yaparken, TBMM’ye ortak bir önergeyle gitmeyi düşünüyoruz. Bu önerge bütün muhalefetin ortak önergesi olacak. Biliyor ve inanıyoruz ki AKP içinde vicdanlı milletvekilleri var, onlar da bizim önergemize evet oyu verecekler ve erken seçim kararını güçlü bir şekilde Meclisten çıkaracağız. Buna inanıyoruz” diye konuştu.

Mitingde, müzisyenler Azad Berdan ve Pınar Aydınlar sahne aldı. 

(MA)

09 Oca 2022 - 22:07 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al