Adıyamanspor Başkanı Ersoy'dan Zehir Zemberek Açıklamalar

Adıyamanspor Kulüp Başkanı Ersoy’dan

Adıyamanspor Kulüp Başkanı Ersoy’dan Zehir Zemberek Açıklamalar:
“Normal Seçim Sürecimizin Öne Alınmasını Kimse Beklemesin”
Adıyamanspor’un tartışılan yönetimi hakkında uzun zamandır sessiz kalan Kulüp Başkanı Rağıp Ersoy açtı ağzını yumdu gözünü. Ersoy, hakkındaki bütün iddialara cevap verdi.
Sezon başında kulübün başına geçen Rağıp Ersoy başkanlığındaki yönetim hakkında ortaya atılan birbirinden önemli iddialara, mevcut yönetimin bir numaralı ismi sonunda kayıtsız kalmayarak cevap verdi.
Uzun bir süreçten sonra kamuoyunda çıkan haberlere, söylenen sözlere cevap verip, vermeme konusunun sporseverler tarafından merak edildiğini belirten Adıyamanspor Kulüp Başkanı Ragıp Ersoy, “Yönetim kurulumla birlikte görevimin başındayım. Normal seçim sürecimizin öne alınmasını kimse beklemesin. Bizim bir sürecimiz var. Bütün kamuoyu şunu bilmeli ki, bu sürecimizi tamamlayacağız. Adıyamanspor 1. ligdeydi de takımı 3 aylık yeni yönetim mi düşürdü? Adıyamanspor yıllarca 2. ligdeyken, çevre illerimizin takımları 1. ligeydi. Bu konun sorgulanması lazım. Adıyamanspor 2. ligden, 3. lige düştüğü zaman Adıyamanlı bazı çevreler bu durumu sorgulama gereği bile duymadılar. Geçtiğimiz yıllarda bir gol averajıyla ligde kalınmıştı. O dönemlerde de bu takımı sorgulamadılar. Bu açıklamayı geçmiş yönetimleri sorgulamak adına yapmıyorum” şeklinde konuştu.
“Herşeye ve herkese rağmen görevimizin başındayız”
Tüm dedikodulara rağmen görevinin başında olduğuna dikkat çeken Başkan Ragıp Ersoy, tepkisini şöyle dile getirdi; “Grubumuzda 17 takım var. Bu 17 takımın 7’si belediyespor, 5’i anonim şirketi. Dünyanın tüm vergi rekortmenleri anonim şirketleridir. Anonim şirketlerinin üzerinde bir vergi rekortmeni yoktur. Bu tür takımlar kesinlikle para problemi olmayan, milyonlarca lira harcayarak ligde mücadele eden takımlar. Bu takımlardan biri de Derince Belediyespor. Bu takımın bir futbolcuya verdiği ücret 750 bin TL. Bu takımın kasasında 12 milyon TL var. Bu takım bütçesinin tamamını takımına harcayabiliyor. Bizler bu takımı mağlup ediyoruz. Peki başarının takdir edilmesi gerekmez mi? Eğer bu olay takdir edilmiyorsa, benim söyleyeceğim bir söz yok. Geriye kalan 4 takım var. Öte yandan Adıyamanspor’un 4 milyon 250 bin TL borcu var. Bu borç şuanda belli olan bir borç değil. Takımızın bu kadar borcu olmadığını söyleyenler doğru konuşmuyorlar. Takımımıza gelen en son icra 55 bin TL. Geçmiş dönemlerdeki bütün yöneticiler, futbolculara ödeme yaparken, prim bedellerini vermişler. Anlaşma gereği ödenecek para ödenmediği federasyon alacakları her zaman birinci sıradadır. Bunun yanı sıra her gün takımımıza icra geliyor. Bize gelen icra sayısı 28.”
Ragıp Ersoy sözlerinin devamında şunları söyledi; “Bu takım sahaya çıkamaz. Kadro oluşturamaz” dediler. Takım sahaya çıktı. Grubumuzdaki hiçbir profesyonel takımın 30 futbolcusu yok. Saedece Adıyamnspor’un 30 futbolcusu var. Bu futbolcuların 11 Adıyamanlı. Düne kadar Adıyamnspor’da 2 tane Adıyamanlı futbolcu vardı. 30 yıl gibi bir sürede takım A2’sini kurulamış, halen alt yapısı yok, her transfer döneminde para karşılığında futbolcu alan bir kuruluş olmuş. “A2” demek, Adıyaman’da bulunan 32 amatör kulüplerinde bulunan 14, 15, 16, 17 gençleri takıma almak demek. Bu gençler yetiştirildiğinde hem ligde oynayacaklar hemde bu şekilde TMSF’ye yatırmamıza gerek kalmayacak. Adıyaman’dan Nevşehir’e 22 tane Adıyamanlı futbolcuları götürmüştük. O gençlerimizin 10’unu takımızın o dönemki kaptanı Ejder Gürbüz göndermişti. Ama biz bu gençlerden umudumuzu kesmedik. Bu gençlerin belgesi bizde. Bu gençler mutlaka A2’de değerlendirecekler. Göreve geldiğimiz zaman 5 futbolcumuz vardı. Hani diyorlardı ya, “Bu takım sahaya çıkamaz” Aslında doğru söylüyorlardı. Çünkü 5 futbolcumuz vardı. Ve 1,5 yıl boyunca takımın hocası Mehmet Gönül Açar’la anlaşmışlardı. Mehmet Gönülaçar bu takımı tek taraflı bırakmadı. Biz kendisini fes etmeye zorladık. Sözleşmemizi çift taraflı olarak fes ettik.”
“El insaf”
“Biraz el insaf, şuana kadar 7 maç oynamışız” diyerek takımı eleştirenleri hedef alan Başkan Ragıp Ersoy, “Şuanda Adıyamanspor’un gideri 401 milyon TL’yken, geliri ise 340 milyon TL. Görevi devir aldığımız günden bu yana Adıyamanlı hiçbir sanayici, tüccar takıma ödeme yapmadı. Bir sanayici, “ben size para veremem” derken, bir iş adamımız ise AK Parti Grupbaşkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın kendisini aramasıyla, “Size 2 bin TL veririm” demiş. Bu rakamı yalvar yakar, 5 bin TL çıkarılmış. Daha önceleri SANKO, takıma 250 bin TL verirken, neden bu yıl 100 bin TL verdi? AKEDAŞ’da daha önceleri takıma 150 milyon TL verirken şimdi ise neden 50 bin TL vermiş? Ayrıca AKEDAŞ 7 bin TL için Adıyamanspor’un antrenman sahasının sokak lambalarımızı kesti. Milyonlarca elektrik lambaları varda, takımın 5 tane lambasına mı göz diktiniz. Neden bu durumlar sorgulanmıyor? Ayrıca SANKO ve AKEDAŞ şirketlerinden aldığımız para 151 bin 850 milyon TL’yken, TPAO’dan aldığımız para ise 70 bin TL. Bazı firmalardan para aldığımızı söyleyenler var. Yusuf Babar kendi sayfasında bu rakamları yayınladı. Bu rakamın dışında kim 1 kuruş vermişse lütfen bize müracaat etsin. Bazı kişiler “Adıyamanspor’un futbolcularının neden 5 yıldızlı otellerde kaldılar” diyorlar. Adıyamanspor’un sporcuları tabii ki 5 yıldızlı otellerde kalacaklar. Gidipte külhan otelinde mi kalacaklar. Bizi bu konuda eleştirenler şunu çok iyi bilsinler ki, 5 yıldızlı otelin geceliği 100 TL. Bu rakamın içerisinde yeme, içme, yatma, açık büfe ve maç yemeği var. Adıyamanspor’un sporcularını 5 yıldızlı otelde 500 TL’ye yatırsam dahi yine 5 yıldızlı oteli tercih ederim. Çünkü Adıyamanspor dilencilikten kurtulacak. Bugün ise ilk defa transfer geliri yapıldı” şeklinde konuştu.
“Hiçbir futbolcuya borcumuz yok”
Adıyamanspor’lu futbolcuların birkaç kişi hariç, hiçbirine borçlarının olamadığını vurgulayan Ragıp Ersoy, “Hiçbir futbolcumuza 1 TL dahi borcumuz yok. Sadece 3 veya 4 kişiye özel sebeplerden dolayı borcumuz var para vardı da biz mi yedik. Muhasebemiz açık. Gelir ve giderlerimizi bilbortlarda yayınlamak için başvuru yaptığımızda seçime kadar bilbortların dolu olduğunu söylediler. Burada olduğumuz sürece bir TL’nin bile hesabını veririz. Düne kadar bu takımda 2 milyon 500 ila 3 milyon TL’ye sezonu kapatanlar vardı. Bizlerde sezonun yarısına gelmişiz. 2.ligdeyken Türkiye Futbol Federasyonu’ndan 2 milyon TL’nin üzerinde para gelirken, 3. ligdeyken ise en az 1 milyon TL gelmiş. Bu takım 3. ligden 2. lige çıktığı zaman bu takıma en az 5 milyon TL para gelmiş. Bugün ise 1 milyon TL’nin hepsi icraya gidiyor. Federasyondan, üye aidatlarından, Adıyamanspor hesabından geçen bütün paralar icraya gitmekte. Tahmini 2 milyon 500 bin gibi bir bütçemiz var. Bu durumda Adıyamanspor başkanı ve yönetim kurulu üyeleri “2 milyon 250 bin TL gibi bir parayı 8 ay içinde bulacak” anlamı ortaya çıkıyor. Bu rakam bir holdingin ve anonim şirketlerinin bütçesidir” diye konuştu.
“Yönetimime söz ettirmem”
Son günlerde bazı kişilerin Başkan Ragıp Ersoy’u devirmek için takımın üye listesindeki isimlerden imza toplamasıyla ilgili olarak sert konuşan Ersoy, “Yönetime yapılan eleştirilere değinmek istiyorum. Benim yönetimim fırıncı, boş geziyor, benim yönetimimin babası hamal ve memur, Hangi iş adamına bir suyu al getir desen alır? Benim yönetimin hiç çekinmeden her işe koşturuyor ve hizmetkar. “Bütün defteri denetleyin” dedim. Hangi yönetim kendimi denetler. Dernekler masası bizi denetledi. Şimdi de Maliye’ye haber vererek, bütün defterimizi denetleniyoruz. Adıyamanspor’u bütün yönleriyle kime ne verilmişse, ne alınmışsa yeminli müşavirlerle tek tek inceleneceğiz. Böylelikle akla, kara belli olacak. Biz, önceki yönetimlere güvenmiyoruz, demiyoruz” derken, kendisini düşürmek istemeyenlere meydan okuyarak, “Başkan istifa” diyenlerin bilmediği bir şey var. Tüzüğümüzün 14. maddesi gereğince başkan çarşaf listeyle seçildi. Çarşaf listeyle seçilmiş olduğum için Adıyamanspor kulüp başkanı istifa ederse, Adıyamanspor lav olur. Çarşaf liste derken tüzüğümüzde, “İster açık, isterde çarşaf usulüyle genel kurul başkanı seçer” deniliyor. Genel kurulda biz neden tek lise olmasına rağmen sandık kurduk? Çünkü kulüp başkanı karşısında başkan yazıyordu. İşte bu durum çarşaf listedir. Listede başkan ve yönetim belliydi. O başkanı çizip, kimi yazsalardı o kişi başkan o olurdu. Bunun dışındakiler belli değildi. Burada yanılmasınlar. Diyelim ki, biz istifa etim. Ve yönetim olarak kongreye gidiyoruz. 15 gün kongre süreci, 15 gün askı süreci, 1 hafta çoğunluk sağlanması süreciyle hesaplanan sürede takımı başıboş bırakmak, Adıyaman’a verilecek olan en büyük cezadır. Bunların yanı sıra takımın başında olan hocamıza 1 TL dahi vermemişiz. Birileri televizyondan, “Bu hocaya hoca demek için bin şahit lazım” diyerek, adeta hocaya takımı bırak git diyorlar. Bu cümle Adıyaman’a verilmiş en büyük cezadır. Siz kalkıp, televizyona çıkıp veya gazetelere demeç verip, “Siz futbolcunun parasını vermiyorsunuz” deme lüksüne sahip değilsiniz ve bu kişilerin avukatı da değilsiniz. Futbolcunun avukatı biziz. Futbolcu bizden başka hiçbir şey yapamaz. Futbolcuya paranın verilip, verilmemesini ancak yönetimim sorgular” ifadelerini kullandı.


26 Eki 2013 - 00:00 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.