Gaziantep Filme Doyacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, İstanbul’da 12. kez gerçekleştirilen Filmekimi bu yıl da Vodafone FreeZone sponsorluğunda düzenlenecek. Geçen yıllarda olduğu gibi sinema keyfini Türkiye’nin farklı kentlerine taşıyacak Filmekimi, 25-27 Ekim tarihlerinde Sinepark Nakıp Ali Sineması’nda Gaziantepli sinemaseverlerle buluşacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vodafone FreeZone sponsorluğunda yapılacak Filmekimi, aralarında usta yönetmenlerin son yapıtlarının da bulunduğu çoğu ödüllü filmleri izleyicilerin karşısına çıkaracak. Zengin programıyla Filmekimi, Coen Kardeşler, Ari Folman, Asghar Farhadi, Hirokazu Kore-eda, Onur Ünlü gibi saygın yönetmenlerin son filmlerini izleyicilerle buluşturacak.

Sinemanın en iyi ve en güncel örneklerini Türkiye’nin dört bir yanına eriştirmeyi hedefleyen Filmekimi kapsamında İstanbul ve Gaziantepin yanı sıra Bursa, İzmir, Ankara, Trabzon ve Diyarbakır’da da gösterimler düzenleniyor. Filmekimi’nin İstanbul ayağı 28 Eylül-6 Ekim’de Atlas, Beyoğlu ve City’s, Bursa ayağı 28-30 Eylül’de Cinetech Korupark, İzmir ayağı 4-6 Ekim’de Karaca, Ankara ayağı 11-13 Ekim’de Büyülü Fener Kızılay, Trabzon ayağı 11-13 Ekim’de Varlıbaş AVM Atapark Avşar sinemalarında yapıldı. Filmekimi’nin Diyarbakır ayağı 25-27 Ekim’de Ninova Prestige ve Gaziantep ayağı 25-27 Ekim’de Sinepark Nakıp Ali sinemalarında düzenlenecek.

Filmekimi’nin 25-27 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Gaziantep ayağının broşürleri, Sinepark Nakıp Ali Sineması, Kırkayak Kültür Merkezi ve Gaziantep Üniversitesi’nden temin edilebilir. Filmekimi’nin Gaziantep ayağının biletleri Biletix satış kanalları ve 22 Ekim’den itibaren Kırkayak Kültür Merkezi ile 25 Ekim’den itibaren, Sinepark Nakıp Ali sinemasından temin edilebilecek. Filmekimi biletleri tam 7, indirimli 5 TL.

Filmekimi'nin sponsoru Vodafone FreeZone, sinema kampanyasını Filmekimi'nde de sürdürecek. Vodafone FreeZone'lu sinemaseverler, Filmekimi'nde bir bilet aldıklarında aynı seans için bir bilet de hediye kazanacaklar. Kampanyalı bilet satışları ana gişelere ek olarak biletix.com adresi üzerinden yapılacak. Ayrıntılı bilgi www.vodafonefreezone.com sitesinde yer alıyor.

Filmekimi gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapılacak. İzleyicilerin Filmekimi seanslarına ulaşımları için Gaziantep’in dört bir yanından Sinepark Nakıp Ali Sineması’na ücretsiz servis uygulaması olacak. Gaziantep Üniversitesi’nin kapısından 10.10, 12.40, 15.10, 18.10 ve 20.40’ta kalkacak servisler, Binevler Renault Servisi, Başkarakol, Sankopark, Kalyon Kavşağı ve İller Bankası duraklarına uğrayarak sinemaya ulaşacak. Seans sonlarında da Sinepark Nakıp Ali Sineması’ndan Gaziantep Üniversitesi’nin kapısına yeniden servisler kaldırılacak (servisler, Binevler Renault Servisi, Başkarakol, Sankopark, Kalyon Kavşağı ve İller Bankası duraklarına da uğrayacak).

Filmekimi programıyla ilgili ayrıntılı bilgi için: filmekimi.iksv.org
Filmekimi’ni sosyal medyada takip etmek için: facebook.com/filmekimi & twitter.com/filmekimi_2013

Filmekimi ile ilgili yüksek çözünürlüklü görseller için: www.iksvphoto.com
Filmekimi tanıtım filmi için: https://files.secureserver.net/0fOHe0XMqjE9NS
Basın mensuplarının Filmekimi'yle ilgili tüm sorular için ve röportaj çalışmaları için:
Ayşen Gürkan / (212) 334 09 57 / [email protected]

25 Ekim Cuma 11.00 METRO MANİLA
13.30 BENİM BABAM, BENİM OĞLUM
16.00 GÜNAHIN DOKUNUŞU
19.00 GEÇMİŞ
21.30 SEFERTASI
26 Ekim Cumartesi 11.00 AİLE DOKTORU
13.30 LOCKE (SÜRPRİZ FİLM)
16.00 ÖMER
19.00 GLORIA
21.30 SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ
27 Ekim Pazar 11.00 ILO ILO
13.30 BİR HURDACININ HAYATI
16.00 SON ŞANS
19.00 SEN ŞARKILARINI SÖYLE
21.30 KIRIK ÇEMBER

Filmekimi programında neler var?

• Omar / Ömer / Hany Abu-Assad

Geçtiğimiz Mayıs ayında Cannes Film Festivali'nin Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilerek Jüri Ödülü kazanan Omar / Ömer, Paradise Now / Vaat Edilen Cennet filmiyle dünya çapında ilgi toplayan Filistinli yönetmen Hany Abu-Assad'ın yeni filmi. Fedakârlık, güven ve ihanet kavramlarını sorgulayan Omar / Ömer, Nablus ve Nasıra kentlerinde, %95 oranında Filistin finansmanıyla çekilmiş. Yönetmen Abu-Assad, filmini “siyasi diyaloglar hariç, Sydney Pollack'ın siyasi gerilim filmlerine bir saygı duruşu” olarak tanımlıyor.

• The Lunchbox / Sefertası / Ritesh Batra

Cannes Film Festivali'nde insancıllığı ve duygusal yaklaşımı sayesinde en çok konuşulan filmlerden biri olan Lunchbox / Sefertası, mucizevi olduğu kadar gerçekçi bir aşk hikâyesini klişelere kapılmadan anlatıyor. Eleştirmenler Haftası bölümünde gösterilen Lunchbox / Sefertası, Cannes'da yalnızca eleştirmenlerin gözdesi olmakla kalmadı, İzleyici Seçimi ödülüne de layık görüldü.

• Ilo Ilo / Anthony Chen

Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan ilk Singapur filmi olan Anthony Chen'in bu ilk uzun metrajlı çalışması, Singapurlu Lim ailesiyle daha iyi bir yaşam peşinde bu ülkeye göçmen gelen Filipinli yeni hizmetçileri Teresa arasındaki dokunaklı ilişkiyi mercek altına yatırıyor. Screen Daily dergisinin "küçük bir mücevher" sözleriyle övdüğü Ilo Ilo, Cannes Film Festivali'nde en iyi ilk filme verilen Altın Kamera'yı kazandı. Ilo Ilo'nun esin kaynağı, yönetmen Chen'in çocukluk anıları. Ilo Ilo, Singapur tarafından Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterildi.

• Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle / Ethan Coen & Joel Coen

Coen Kardeşler’in merakla beklenen son filmi Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle, Türkiye’de ilk kez Filmekimi’nde gösterilecek. Bu yılki Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü alan film, genç bir şarkıcının 1961 yılında New York'ta folk müzik dünyasında tutunma mücadelesini anlatıyor. Oscar Isaac’e, 2010 yılında An Education / Aşk Dersi filmindeki rolüyle Oscar’a aday gösterilen genç oyuncu Carey Mulligan ile Trouble with the Curve / Hayatımın Atışı ve The Social Network / Sosyal Ağ gibi filmlerdeki performansıyla beğeni toplayan ünlü müzisyen Justin Timberlake eşlik ediyor. 1950'lerin Bob Dylan öncesi “folk dirilişi”nden ilham alan filmde şarkıları oyuncular Oscar Isaac, Carey Mulligan ve Justin Timberlake seslendiriyor.

• Metro Manila / Sean Ellis

Bol ödüllü Cashback / Zamana Güzellik Kat ile dikkatleri üzerine toplayan genç İngiliz yönetmen Sean Ellis’in yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve kameramanlığını üstlendiği son filmi Filipinler’in başkenti Manila’da geçen, şiirsel olduğu kadar gerçekçi bir polisiye dram. 2013 Sundance İzleyici Ödülü'nü almaya hak kazanan filmin oyuncu kadrosunda Jake Macapagal, John Arcilla, Althea Vega gibi başarılı isimler yer alıyor. Metro Manila, İngiltere’nin Oscar aday adayı oldu.

• The Past / Geçmiş / Asghar Farhadi

İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin geçen yıl Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ına layık görülen Bir Ayrılık filminin başarısını takip eden The Past / Geçmiş, Mayıs ayında Cannes Film Festivali'nde ilk gösterimini gerçekleştirdi ve Artist filminden hatırladığımız Berenice Bejo'ya En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. Yine bir aileyi mercek altına alan film, Fransız eşi Marie'den boşanma işlemlerini tamamlamak üzere, dört yıllık bir ayrılığın ardından Tahran'dan Paris'e gelen Ahmet'i ve Marie ile yeni sevgilisi Samir'i izliyor. Asghar Farhadi'nin ülkesi dışında çektiği ilk film olan The Past / Geçmiş, duygusal gerilimi eksik olmayan, sürükleyici diyaloglarıyla hem ilginç hem de çetrefil bir aile dramı. Filmde Berenice Bejo'ya Un Prophet / Yeraltı Peygamberi filminin başrolünde yıldızı parlayan Tahar Rahim eşlik ediyor.

• The Congress / Son Şans / Ari Folman

Cannes Film Festivali'nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılış filmi olan Son Şans, Stanislaw Lem'in kült bilimkurgu romanı Gelecekbilim Kongresi'nin serbest bir uyarlaması. Beşir'le Vals adlı canlandırma filmiyle Oscar'a aday gösterilen Ari Folman'ın yönetmenliğini yaptığı, hem gerçekçi hem fantezi bir canlandırma olan filmin oyuncu kadrosunda Robin Wright'a Harvey Keitel, Paul Giamatti ve Jon Hamm eşlik ediyor. Filmde Robin Wright, sinemasal kimliği taranarak filmlerde kullanılan bir oyuncu olarak kendini canlandırıyor.

• Locke / Steven Knight

12. Filmekimi, izleyicileri, broşürde duyurulmayan, sürpriz bir filmle buluşturacak. Steven Knight’in, Eylül ayında düzenlenen Venedik Film Festivali’nin en parlak filmlerinden biri olarak prömiyerini yapan filmi Locke, 12. Filmekimi’nde yer alacak. 2 Ekim Çarşamba 19.00 ve 3 Ekim Perşembe 11.00 seanslarında Atlas’ta, 6 Ekim Pazar 21.30 seansında ise Nişantaşı Citylife City’s’de izleyicilerle buluşacak.

• Like Father, Like Son / Benim Babam, Benim Oğlum / Hirokazu Koreeda

Japonya'nın en tanınmış yönetmenlerinden Hirokazu Kore-eda, Cannes Film Festivali'nde Jüri Ödülü'ne layık görülen son filminde yine aile ve çocuk temasına geri dönüyor. Üçüncü kez Cannes'da yarışan Kore-eda'nın son filmi, bu festivalde 1987'den bu yana Jüri Ödülü kazanan ilk Japon filmi. Doğumdan altı yıl sonra bebeklerinin hastanede karıştığını fark eden iki aileyi izleyen filmin başrolünde Japonya'nın şöhretli şarkıcılarından Masaharu Fukuyama var. Filmin çıkış noktası, Japonya'da 1970'lerde hastane doğumlarının artmasıyla yaşanan benzer karışıklıklar olmuş.

• Gloria / Sebastián Lelio

Berlin Film Festivali'nde başrol oyuncusu Paulina Garcia'ya En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı kazandıran Gloria, toplumun dayattığı kural ve baskıları hiçe sayarak kendi hayatını yaşamayı seçen 58 yaşında bir kadının aşk ve mutluluk arayışını anlatıyor. Yürütücü yapımcılığını Oscar'a aday gösterilen No filminin yönetmeni Pablo Larrain'in yaptığı Gloria'nın yönetmeni Sebastián Lelio, Nisan ayındaki İstanbul Film Festival'inde Altın Lale Uluslararası Yarışma'nın jürisinde yer almıştı. Gloria, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Şili’nin Oscar aday adayı olarak açıklandı.

• Wakolda / Aile Doktoru / Lucía Puenzo

Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde ilk kez izleyici karşısına çıkan Wakolda / Aile Doktoru, festival izleyicisinin XXY ve Balık Çocuk filmleriyle hatırlayacağı Arjantinli yazar ve yönetmen Lucía Puenzo’nun kendi romanından sinemaya uyarladığı yeni filmi. Filmin (ve romanın) çıkış noktasıysa, İkinci Dünya Savaşı ertesinde yüzlerce Nazinin Arjantin’e yerleşmeleri ve buradaki ailelerle birlikte yaşamaları.

• An Episode In The Life Of An Iron Picker / Bir Hurdacının Hayatı / Danis Tanovic

Nisan ayında 32. İstanbul Film Festivali’nde İstanbul’daki sinefillerle buluşan An Episode in the Life of an Iron Picker / Bir Hurdacının Hayatı, Filmekimi ile Türkiye’yi geziyor. Berlin’de Gümüş Ayı’yı kazanan, Danis Tanovic’in filmi, hurda demir toplayarak hayatını zorlukla kazanan Nazif’in öyküsünü anlatıyor. 2001 yılında No Man’s Land / Tarafsız Bölge filmiyle Oscar’ın sahibi olan Danis Tanovic’in filminde kendilerini oynayan amatör oyuncularından Nazif Mujic, Berlin’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Bir Hurdacının Hayatı Nisan ayında yapılan 32. İstanbul Film Festivali kapsamındaki FACE İnsan Hakları Yarışması’nda Özel Mansiyon kazandı.

• Sen Aydınlatırsın Geceyi / Onur Ünlü

Sen Aydınlatırsın Geceyi, ticari dağıtıma girmediği için Filmekimi programında yer alıyor. 32. İstanbul Film Festivalinde Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülüne layık görülen filmin oyuncu kadrosunda Ali Atay, Demet Evgar, Ercan Kesal, Ezgi Mola, Nadir Sarıbacak, Ahmet Mümtaz Taylan, Tansu Biçer, Derya Alabora gibi ünlü isimler yer alıyor. Küçük bir Anadolu kasabasında, süper güçlere sahip sıradan insanların sıradan sıkıntılarını ele alan Sen Aydınlatırsın Geceyi, festivalde FIPRESCI, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ödüllerine de layık görülmüştü.

• The Broken Circle Breakdown / Kırık Çember / Felix Van Groeningen

İlk kez şubat ayında Berlin Film Festivali'nin Panorama bölümünde izleyici karşısına çıkan, baştan sona tutku ve müzik dolu bu melodram, 2010'da İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale'yi kazanan Çölde Kutup Ayısı filminin de yönetmeni olan Felix van Groeningen tarafından aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanmış. Kırık Çember, Tribeca Film Festivali'nde En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü. Film, ikisi de bluegrass müzisyeni olan bir çiftin, çocuklarının ağır hastalığıyla zorlanan ilişkilerini izliyor.

• A Touch of Sin / Günahın Dokunuşu / Jia Zhang-ke

Çin’in en başarılı yeni nesil sinemacılarından Jia Zhang-ke, Günahın Dokunuşu'nda günümüzde şiddet ile aşınan bir ekonomi devi olan Çin'in Twitter’ı sayılan Weibo’da denk geldiği dört gerçek olayı ele alıyor. Cannes'ta En İyi Senaryo ödülünü alan filmin dört çaresiz anti-kahramanının her biri hayattaki sıkışmışlıklarına şiddet dolu tepkiler üreterek farklı çözümler buluyor.

23 Eki 2013 - 00:00 - Eğitim, Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.