İşte Videolarla, Fotoğraflarla bir mazbata alma günü...

İşte Videolarla, Fotoğraflarla bir mazbata alma günü...

CHP'li Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. İmamoğlu, mazbatasını almak için Çağlayan Adliyesi'ne geldi. Adliyede, İmamoğlu'nu vatandaşlar karşıladı. Vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle İmamoğlu aracından bir süre beklemenin ardından inebildi. Çağlayan Adliyesi'ndeki izdiham nedeniyle yapılması planlanan basın açıklaması iptal edildi. İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk açıklamayı yaptı. Ekrem İmamoğlu, Mevlüt Uysal'dan görevi devraldı.

İşte o görüntüler:

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU İSTANBULLU'YA SESLENDİ

İlk konuşmasının ardından İmamoğlu, görev devir teslimini gerçekleştirmek üzere mevcut belediye başkanı Mevlüt Uysal'ın yanına çıktı. Görevi İmamoğlu’na teslim eden Mevlüt Uysal, makam odasından ayrıldı.

İmamoğlu devir teslim töreninin ardından belediye önündeki otobüse konuşma yapmak için çıktığında vatandaşlar "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganını attı.

İŞTE O KONUŞMANIN TAMAMI:

İmamoğlu şunları söyledi:

"Anlaşıldı siz diyorsunuz ki 'az laf çok iş'. 'Sen konuşma biz konuşalım' diyorsunuz. Hakikaten iyi ki varsınız. Bu şehre, bu güzel insanlara barış getiriyoruz barış. Bu güzel insanlara sevgiyi getiriyoruz.

Herkesi selamlıyorum. Bu şehirde yaşayanları selamlıyorum. Türkü, Laz'ı, Kürt'ü selamlıyorum. Bu şehrin Müslümanlarını, Alevilerini, Sünnilerini, Hıristiyanlarını Ermenilerini selamlıyorum. Bu güzel şehirde yaşayan herkesi selamlıyorum. Hoşgeldin istanbul. Asla vazgeçmedik. Haktan hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik.

Bu şehrin vicdanından ahlak duygularından bu şehrin adalet duygusundan asla vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz.

Bu ülkenin kurucu değerlerinden vazgeçmedik. Cumhuriyetten vazgeçmedik. Mustafa Kemal Atatürk'ten vazgeçmedik.

Artık kaymak tabakası vatandaş yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok. Bu şehrin nimetlerini paylaşmak var! Bu şehrin ezileni olmayacak.

Kimsenin üşümesine, aç kalmasına, bu şehirde fırsat tanımayalım. Sokağınızda bugüne kadar sizi kutuplaştıran, ayrıştıran hangi unsurlar varsa, selam borcunuzun olduğunu düşündüğünüz bir hemşehriniz varsa lütfen bu kardeşiniz sizden rica ediyor. Buradan ayrıldıktan sonra onun elini sıkın, ona kucak dolusu sevgilerimi iletin.

Hata yapabilirim, ayağım tökezleyip yere düşebilirim. Benim elimden tutup beni 16 milyon insan olarak ayağa kaldırmaya var mısınız?

Milletvekillerime, başkanvekillerime, partim CHP’ye, partimin başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, aynı şekilde İYİ Parti’ye ve Meral Akşener’e teşekkür ediyorum.

Size katılımcılık, şeffaflık, dünyanın en demokrat başkanlığını vaat ediyorum!

Görevi nasıl teslim almışsak, günü geldiğinde görevi layıkıyla teslim etmek isteriz. İhanet etmeden, bu şehri koruyarak, her şeyine sahip çıkarak emanet alıp emanet edeceğiz.

Yolda giderken güler yüzle, neşeli, coşkulu, umutlu, her gördüğünüze deyin ki, 'İstanbul’a yeni bir başlangıç geldi'.

Bu hafta sonu sizlerle burada yine buluşacağız, ama sizden söz istiyorum. Bütün İstanbul’a duyurun. Herkes bir komşusunu alacak. Kadın erkek, çoluk çocuk kol kola şarkılar söylemeye var mıyız? Ama tekrar söylüyorum, herkes bir komşusunu buraya getirirken ayrımcılık yok, herkes herkesi davet edecek.

Allahım beni bayrağıma, Cumhuriyete ve Atatürk'e mahcup etme. Süreç sona erince hep birlikte bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz."

İMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI

İmamoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "16 Milyon İstanbullunun mazbatasını alıyorum" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı.

İmamoğlu'nun yanında basın danışmanı Murat Ongun bulunuyor

İmamoğlu mazbatasını teslim aldığına dair imzayı böyle attı:

İşte İmamoğlu'nun mazbatasını almak için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne geldiği anlar:

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK YORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alması sonrasında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun, “çok mutluyum, huzurluyum, duyguluyum” derken, duygulanarak yutması dikkat çekti. Türkiye ve çocuklar büyük bir başarı elde edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu başarı topluma hizmet etmek için yola çıkanların başarısıdır. Bu başarı birlikte yaşamak isteyen milyonların başarısıdır” dedi.

İşte Kılıçdaroğlu’nun o sözler:

AKŞENER'DEN KUTLAMA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından İmamoğlu'nu kutladı. Akşener, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoglu kardeşim, 17 gündür yapılan masa oyunlarına boyun eğmemiş ve milletimizin oyunu namus kabul edip, sonuna kadar savunmuştur. Kendisini bir kere daha tebrik ediyorum" dedi.

"O MAZBATA BURAYA GELECEK DEMİŞTİM"

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya hesabından mazbatanın fotoğrafını paylaştı ve "O mazbata buraya gelecek demiştim, geldi..." dedi.

İMAMOĞLU BELEDİYEDE

İmamoğlu, görev devir teslimi için İstanbul Saraçhane'de bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasına geldi.

İmamoğlu Mevlüt Uysal'dan görevi devralacağını, basın mensuplarına törene dair fotoğraf servis edeceklerini söyledi. İmamoğlu, törenden sonra otobüsten konuşma yapacaklarını belirterek "Biz halkımızla bu haftasonu bütün halkımızı davet ederek süreci anlatacağız. Cumartesi ya da Pazar herkesi biz Saraçhane'ye bekliyoruz diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"BİR GRUBA YA DA KESİME DEĞİL 16 MİLYONA HİZMET ETMEYE BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLAMIŞTIR"

İmamoğlu "Bu mazbatayı 16 milyon vatandaşımız adına aldık. Toplumumuzun demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmedik. Bu şehirde yaşayan insanlarımızın sevgi ve saygıyla oluşturdukları birlik ve beraberlikten asla vazgeçmedik. Günün sonunda İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanağıyla birlikte mazbatamızı aldık. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Hizmet etmeye hızlıca başlayacağız. Belediyenin tüm alanları şeffaf biçimde halkına, insanına bugün itibariyle açılmıştır." dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu şehrin yönetimini yöneten belediyenin kapıları artık halka açılmıştır. Bir gruba ya da kesime değil 16 milyona hizmet etmeye bugünden itibaren başlamıştır"

Binaya giriş yapan İmamoğlu'nu ise çok sayıda destekçisi binan önünde karşıladığı görüldü.

KILIÇDAROĞLU BÖYLE İZLEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun mazbatayı aldığı anları Genel Merkez'deki odasından takip etti. İşte o anlar:

Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasının ardından İstanbul'un birçok yerinde sevinç gösterisi düzenledi. İstanbul'daki metro istasyonlarından birinde "İmamoğlu" sloganları atıldı.

NELER OLDU

Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun hazırladığı ıslak imzalı tutanaklar, polis koruması eşliğinde Çağlayan'da bulunan İl Seçim Kurulu'na el teslim edildi. Tutanakların gelmesinin ardından İl Seçim Kurulu toplantıya girdi.

İl Seçim Kurulu, birleştirme tutanağını hazırlamasının ardından CHP'li Ekrem İmamoğlu'nu mazbatasını almak üzere Çağlayan Adliyesi'ne davet etti.

Ekrem İmamoğlu mazbatayı almak üzere Çağlayan Adliyesi'ne geldi. CHP Milletvekilleri ve CHP yöneticileri mazbatayı almak üzere Çağlayan Adliyesi'ndeler.

Odatv, İmamoğlu'nun mazbatasını almaya giderken çekilen fotoğrafını paylaşıyor:

Ekrem İmamoğlu'na, eşi Dilek İmamoğlu, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı ve İmamoğlu'nun basın danışmanı Murat Ongun eşlik ediyor:

İşte İstanbul İl Seçim Kurulu'nun hazırladığı o mazbata:

CHP İstanbul İl Başkanlığının yaptığı yazılı açıklamada "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu saat 16.00'da Çağlayan Adliyesi'nde bulunan İstanbul İl Seçim Kurulu'nda mazbatasını alacaktır" ifadeleri kullanıldı.

İl Seçim Kurulu da birleştirme tutanağını hazırladı:

Adliyede İmamoğlu'nu bekleyiş sürüyor.

MALTEPE'DEKİ TUTANAKLAR HAZIRLANDI

31 Mart’taki yerel seçimler geride kaldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu oldu.

Ancak AKP’nin itirazları nedeniyle sandıklar tekrar tekrar sayıldı.

Maltepe'deki sandıklarda, oyların sayımı dün gece 00:22 sularında tamamlandı. YSK’nın verilerine göre Ekrem İmamoğlu 13 bin 781 oy fark ile İBB seçimlerini önde tamamladı.

Sayımların tamamlanmasının ardından Maltepe’deki sayıma ilişkin birleştirme tutanakları hazırlanmaya başladı. Seçim Kurulu, tutanaklarını hazırladı.

Tutunakları CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş paylaştı. Yarkadaş ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"İŞTE TÜRKİYE'NİN BEKLEDİĞİ O TUTANAKLAR... Maltepe İlçe Seçim Kurulu, az önce bu tutanakları hazırladı ve İstanbul İl Seçim Kurulu'na gönderdi. Şimdi telefonun başındayız ve İl Seçim Kurulu'ndan 'Mazbatanızı almanız için sizi davet ediyoruz' diye aramalarını bekliyoruz."

MALTEPE'DE MAZBATA VERİLDİ

Barış Yarkadaş, AKP ve MHP'nin itiraz ettiği Maltepe'de, Maltepe Belediye Başkanı CHP'li Ali Kılıç'ın mazbata alacağını duyurdu.

AKP MALTEPE'DE DE İTİRAZ ETTİ

AKP, Maltepe'de ilçe birleştirme tutanaklarının usulüne uygun düzenlenmediği gerekçesiyle İl Seçim Kurulu'na iptal başvurusunda bulundu.

AKP MAZBATA VERİLMESİN BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞTU

Birleştirme tutanaklarının ardından İstanbul İl Seçim Kurulu’nun Ekrem İmamoğlu’na mazbata vermesi bekleniyor. Ancak, AKP İstanbul İl Başkanlığı dün İl Seçim Kuruluna başvurarak Yüksem Seçim Kurulu’na yaptıkları olağanüstü itirazın beklenmesi bu süreçte İmamoğlu’na mazbata verilmemesini talep etmişti.

Odatv.com

17 Nis 2019 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al