Bravo AKP'ye. Mimar ve Mühendisler Artık Yorulmayacak!...

Bu değişiklik hamlesine ilişkin olarak Politeknikten Pınar Hocaoğullarının görüşlerine başvurduk

Abdullah Gül, AKP’nin gece yarısı operasyonuyla meclisten geçirdiği TMMOB’nin vize ve onay yetkilerini kaldıran torba yasayı onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TMMOB’nin yetkilerini Çevre Şehircilik Bakanlığı’na devreden yasanın 9 Temmuz’da meclisten geçmesinin ardından “Torba Kanun” olarak bilinen 6495 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

TMMOB Yönetim Kurulu, söz konusu düzenlemenin onaylanmaması için birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Gül ile Tarabya Köşkü’nde görüşmüştü.

AKP’nin meclisten gece yarısı operasyonu ile geçirdiği torba yasayla TMMOB’nin vize ve onay yetkileri kaldırılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının yetkilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devreden yasa, AKP’li milletvekillerinin oylarıyla 9 Temmuz gecesi meclisten geçti. “Torba yasa” ile geçen önergeye göre, “harita, plan, etüt ve projeler, idare ve ilgili kanunlarda açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamayacak, tutulması istenemeyecek.”

Bu değişiklik hamlesine ilişkin olarak Politeknik’ten Pınar Hocaoğulları’nın görüşlerine başvurduk. Hocaoğulları AKP’nin TMMOB’ye yönelik saldırılarının yeni olmadığını ve AKP’nin mimar ve mühendislerin örgütlü mücadelesini kendi talan politikaları karşısında ortadan kaldırılması gereken bir engel olarak gördüğünü vurguladı.

TMMOB’ye yapılan hamle yeni değil

AKP’nin TMMOB’yi fiilen etkisiz kılma çabası yeni değil, 2012 yılında 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu’nun değiştirilerek, TMMOB’nin “yeniden düzenlenmesi” AKP’li yetkililerce farklı zeminlerde dile getirilmişti.

Gece yarısı operasyonu ile geçirilen İmar Kanunu değişikliğiyle TMMOB’nin kamu yararı doğrultusunda kullandığı mesleki denetim yetkisini elinden almış oluyor.

Neoliberal politikaları kurumsallaştırmak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AKP’nin, üçüncü iktidar döneminde kamuyu sermaye karşısındaki bütün savunma araçlarından yoksun bırakan neoliberal politikaları daha da kurumsallaştırmak için kurduğu bakanlıklardan biri. 2011 yılında bu bakanlığa bağlı olarak kurulan Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, TMMOB’nin yetkilerini de barındırarak örgütlenmişti. AKP hükümetinin yürüttüğü talan politikalarının bir devamı niteliğinde olan TMMOB yasası ile, sermaye lehine kolaylıkla düzenlenen bir mekanizma yaratılmış olacak.

Mühendisliği vasıfsızlaştırma hamlesi

Hocaoğulları’na göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın TMMOB’den aldığı yetkileri antidemokratik bir şekilde tek merkezden yürütecek olması, mühendislik mesleğine bir saldırıyı da işaret ediyor:

“Piyasa kurallarına ve siyasal iktidara bağımlılık esas alındığında mühendis de bilimi ve tekniği halkın değil siyasal iktidarın ve piyasanın çıkarları doğrultusunda kullanacak. Mesleğinin bilimsel, etik gereklerini yerine getiremeyecek. Kamusal sorumluluklarından iyice uzaklaşan mühendis, ücretliyse piyasada bir maliyet unsuru olarak ya da serbest çalışıyorsa işi iktidarla iyi geçinmesine tabileşerek her alanda güvencesizleşecek.”

Toplumsal muhalefete saldırı

“TMMOB, bilimi ve tekniği sermayenin değil halkın yararına sunma konusunda çaba sarf eden toplumsal muhalefetin etkin bileşenlerinden biri olarak AKP’nin saldırıları ile itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.”

Hocaoğulları, söz konusu yasanın AKP’nin kent aleyhine yürüttüğü talan politikalarından bağımsız değerlendirilemeyeceğini belirterek, denetimin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olması durumunda kente dair politikaların “kapalı devre” yürüyeceğinin de altını çizdi.

02 Ağu 2013 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al