Şehitkamil’in bütçesi azaldı…

Şehitkamil’in bütçesi azaldı…

Gaziantep merkez Şehitkamil Belediye Meclisi Ekim ayı 3.Birleşiminde 2019 yılı Bütçesi konuşuldu. Şehitkamil Belediyesi’nin 2018 yılında iç borçlanma ile 650 milyon lira olan bütçesi 2019 yılında iç borçlanma ile birlikte 550 milyon liraya geriledi. Gündem maddesine ilişkin söz alan meclis üyeleri, Şehitkamil Belediyesi’nin bütçesinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 oranla azaldığını ifade ettiler. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise, ayakları yere basan bir bütçe hazırladıklarını kaydetti.

“TAŞINMAZ SATIŞINA DAYANAN BÜTÇE SÜRDÜRÜLEMEZ”

Şehitkamil Belediye Meclisi Ekim ayı 3.Birleşiminde 2019 yılı Bütçesi konuşuldu. Hazırlanan bütçeye göre Şehitkamil Belediyesi’nin 2019 yılı bütçesi 450 milyon lira gelir, 550 milyon lira gider olarak belirlendi. Gelir-gider dengesinin sağlanması adına Şehitkamil Belediyesi 2019 yılında 100 milyon lira iç borçlanmaya gidecek. 2019 yılı bütçesine ilişkin söz alan Şehitkamil Belediye Meclisi üyesi Ahmet Baydilek, “Yerel seçimler öncesi son kez Belediye Bütçesi yapıyoruz. 2013 yılında Şehitkamil Belediyesinin bütçesi 380 milyon liraydı. Şehitkamil Belediyesi bütçesi her geçen yıl arttı, 2018 yılında 650 milyon lira oldu. Ne olduysa bu yıl 550 milyon lira gibi bir bütçe önümüze geldi. Bunun 450 milyon lira genel bütçeden gelirken, 100 milyon lirası iç borçlanmaya gidilerek karşılanacak. Geçen yıla göre ön görülen bütçe yüzde 17 oranında düşürülmüş durumda. Bunun nedenini sorguladığımızda ekonomik kriz ön plana çıkacaktır. Ayağı yere basan bir bütçe yapmak, Şehitkamil Belediyesi’nin de hakkıdır. Daha önce krizin psikolojik olduğunu söyleyenler oldu. Bu kriz gerçek olduğu için biz de bütçemizi ayağı yere basan bir şekilde hazırlıyoruz. Gelir kalemlerine baktığımız zaman gelirlerin taşınmaz satışlarına dayandığını görüyoruz. Taşınmaz satışına dayanan bütçe uzun vadede sürdürülemez” şeklinde konuştu.

“ŞEHİTKAMİL ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

Belediye Bütçesinin programa uygun ve ciddiyetle hazırlanması gerektiğini ifade eden meclis üyesi Zeynel Güçyetmez, “Şehitkamil İlçesi adına üzüntü duyuyorum, 800 binin üzerinde nüfusu olan ilçemiz için 450 milyon lira bütçe ayrılıyor. Şehitkamil Belediyesi’nde bu bütçe ile asli görevleri yerine getirmesi mümkün değil. Şehitkamil maalesef üvey evlat muamelesi görmüştür.”

“AYAĞI YERE BASAN BİR BÜTÇE HAZIRLADIK”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Göreve geldiğimiz günden bu yana hazırladığımız bütçeleri yüzde 83 oranının altına düşmeyecek şekilde gerçekleştirdik. Öngörü ile doğru orantılı. Bütçede yüzde 17 küçülme var dediğiniz ancak dikkatli incelediğinizde yüzde 11 oranında küçülme olduğunu göreceksiniz. Geçtiğimiz yıl bütçemiz 650 milyon liraydı, bunun 500 milyonu gelirimiz, 150 milyon lirası ise iç borçlanma idi. Bu yıl ise 100 milyon lira borçlanma istemişiz. Yüzde 10 küçülme olmuş bu da piyasa şartları ile gerçek manada bütçenin tutturulabilmesi adına belirlenen bir bütçe oldu. Elimizdeki imkanları dengeli bir şekilde harcamaya gayret ediyoruz, burada kaynaklar sınırlı ihtiyaçlar sınırsız. Öncelikler sırasını belirlemediğimiz durumda bütçemizde açık vermemiz kaçınılmaz.

“DENGELİ HARCAMAK ZORUNDAYIM”

Kar amacı güden bir belediye olmadıklarını savunan Fadıloğlu, “Bu belediye kar maksatlı bir belediye değildir, sosyal belediyecilik yapıyorsanız mecburen bu giderleri karşılamak için bir gelir elde etmeniz gerekiyor. Ya harçları attırarak, ceza yazarak ya da açık, net uygulamalar neticesinde belediyenin uhdesinde kalmış açık ihalelerle satışı yapılmış mülkü satmak. Elde edilen mülkü satmayıp ne yapacağım? Evladıma miras mı bırakacağım? Bu giderlerin karşılanması gerekiyor. Zor şartlarda elde edilen kaynakları, mutlak suretle dengele harcamak zorundayım.”

“BÜTÜNCÜL PLAN YAPMAK İSTİYORUM”

Kentsel Dönüşüm çalışmalarına değinen Fadıloğlu, “Kentsel dönüşüm Gaziantep’te yapılacak en son yeri Karşıyaka, Yeşilova’dır. Zamanında alınan yanlış bir kararın devamından yana tavır koymak zorunda kaldım. Rantı en yüksek, yerlerdir. 15 yıllık süreç içerisinde Gaziantep’te eski yanlışlar yapılmamıştır. Şov olsun diye bir yeri yıkamam. Bölgenin tamamı yıkıldıktan sonra bütüncül bir plan yapmak istiyorum” diye konuştu.

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ”

Meclis üyesi Nusret Gür, “Bütçe geneline baktığımızda sermaye gelirlerinin bağlı olduğu arsa ve bina satışlarına dayalı olduğunu görmekteyiz. Katılımcılıktan söz edilen bir bütçe hazırlanırken sivil toplum örgütlerinden, üniversitelerden görüş alınmalı. Şehrimizde 487 dolmuş, 184 özel halk otobüsü bulunmaktadır. Bunların tamamı mağdur durumdadır. İki yıl önce mazot 3 bin 300 lira iken şimdi 6 bin 400 liradır. Bir adet lastik 375 lira iken şimdi 950 liradır. Otobüslerin giderleri gelirlerini karşılamamaktadır. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bütçe görüşmelerinde diğer büyükşehirlerde olduğu gibi taşınan yolcu sayısına göre iyileştirme yapılmasını ve toplu taşıma araçlarının mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz.”

A.DUMAN

18 Eki 2018 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al