Gaziantep Valiliği'nden Soba Zehirlenmesi Uyarısı

Valilik dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıraladı

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

Kış ayının gelmesi ile birlikte ısınmak için soba kullanılan evlerde her yıl yanlış kullanım, ihmal ve hatalı bağlantılarından dolayı vatandaşlarımız yangın ve zehirlenme riskine maruz kalmaktadır. Karbondioksit kokusuz renksiz tatsız bir gaz olduğu için çoğu kez fark edilmez. Karbonmonoksit zehirlenmeleri özellikle uykuda farkına varılması güç hale geldiği için vatandaşlarımızın bu konuda bilinçli hale getirilmesi gerekmektedir.

Kömür Sobalarının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

1-Satın alınan soba TSE standartlarına uygun olmalıdır.

2-Sobaların kömür yanma bölgeleri sıcaklığı korumak için tuğla ile kaplı, ısı yayma bölgesi ise tuğlalı olmalıdır.

3-Kullanılan yakıt standartlara uygunluğu ve izin belgesi olan satıcılardan alınmalıdır.

4-Soba yakılırken aşırı doldurulmamalı (aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.)

5-Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Çünkü soba içinde oluşan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Bunun için sobanın alttan yakılmamasına dikkat edilmelidir.

6-Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt veya karton ve bunların üzerine de kolay yanan çıra ve odun konulmalıdır.

7-Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır. Yatarken soba söndürülmelidir. Sobalar günlük temizlenmelidir.

8-Sobanın alt kısmında ve yakın çevresinde yanıcı malzeme bulundurulmamalıdır.

9-Sobanın kullanıldığı yerlere yeterli hava girişi sağlanmalı, bunun için öncelikle ortam sık sık havalandırılmalıdır.(Çünkü yakıtlar yanarken ortamın oksijenini de tüketmektedir.)

10- Sobalar tavandan duvardan ve diğer eşyalardan emniyetli bir uzaklıkta olmalıdır. Soba üzerine ve yakınına çamaşır asılmamalıdır.

Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalıdır.

Bacalarda Dikkat Edilecek Hususlar

1-Pencere veya duvar delinerek yapılan bacalar çabuk soğuduğu için yalıtılması gerekir. Aksi halde soba baca gazı içindeki su buharı yoğunlaşır ve baca çekişi azalır.

2-Yangın emniyeti için bacalar çatının mahyasından en az 50-80 cm olmalıdır.

3-İdeal yanma için en etkili baca yüksekliği en az 3,5 m en fazla 5 m olmalıdır.

4-Uzun bacalı binalarda yoğunlaşmayı önlemek için baca malzemesi olarak taş, tuğla veya paslanmaz çelik kullanılması uygundur.

5-Bacalara yağmur suları, kuşlar, ağaç yaprakları v.b. maddelerin girmesini engellemek için mutlaka başlık kullanılmalıdır.

6- Soba kurulmadan önce baca temizlenmelidir. Bacalardaki yapısal bozulmalar hemen onarılmalıdır. Sık sık baca tepmesi oluyorsa, baca deliğinin uygun olup olmadığı kontrol ettirilmelidir. Rüzgar yönüne göre yön değiştiren baca kapakları taktırılmalıdır. Bacalar ayda bir kez temizlenmeli veya itfaiyeden yardım alınarak temizlettirilmelidir.

Karbonmonoksit zehirlenmesinde zonklayıcı tipte baş ağrısı, görme bulanıklığı, bilinç bulanıklığı, huzursuzluk olur. Bulantı, kusma, havaleler ve değişen derecelerde bilinç kaybı görülebilir. Ancak zehirlenme olup olmadığını gösteren özel bir belirti aranmamalı, kuşkulanıldığında bir gaz sızıntısı olduğunda hemen pencereler açılarak belirti ne olursa olsun kişi açık havaya çıkarılmalıdır. Evde bir kişi fenalaştığında evdekilerin hepsi açık havaya çıkmalıdır.

Zehirlenen bir kişiye yardıma koşan kişi de zehirlenme tehlikesine karşı kendisini korumalıdır. Hemen camlar açılmalı, açılmıyorsa kırılmalıdır. Hasta hızla ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Herhangi bir zehirlenme şüphesi halinde vatandaşlarımız derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli; Acil Sağlık Hizmetlerinin 112 Nolu Telefonu ile yardım talebinde bulunmalıdırlar.

Ayrıca içinde bulunduğumuz soğuk kış günlerinde sobaların ve kaloriferin özellikle yanma saatlerine denk gelen sabah erken ve akşam saatlerinde özellikle KOAH, bronşit, astım, kronik kalp hastalarının, çok yaşlı ve çocukların daha dikkatli olmaları gerekmektedir.


22 Ara 2009 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.