KESK Yarın Gaziantep'te GREV e Gidecek

Taleplerinin hükümet tarafından yerine getirilmediğini ileri sü-ren KESK'e bağlı sendika üyeleri yarın Gaziant

Taleplerinin hükümet tarafından yerine getirilmediğini ileri sü-ren KESK'e bağlı sendika üyeleri yarın Gaziantep'te greve gideceklerini açıkladılar.

Balıklı Parkında bir basın açıklaması yapan KESK Gaziantep Şubeler Platformu Dönem sözcüsü ve Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Faruk Koç " SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ! BÜTÇEDEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ!" dedi.

Koç okuduğu basın metninde şu konulara vurgu yaptı:
Emek alanında karşı karşıya olduğumuz yıkım politikaları, ülkemizin içinde bulunduğu karanlık tabloyu açıkça gözler önüne sermektedir. Güvencesiz ve esnek bir çalışma yaşamı, kölelik düzeni ekseninde emekçilere dayatılmakta, işini kaybetme tehlikesini, sendikasızlaşmayı, koruyucu düzenlemelerden yoksun kalmayı, çalışanın kendisi ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için düşük geliri beraberinde getiren bu düzenlemeler kamu alanında da yaygınlaştırılmaktadır.
AKP’nin ısrarla gündemde tuttuğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki kapsamlı değişikliklerle tüm kamu emekçileri taşeron, esnek, performansa dayalı, güvencesiz ve kuralsız bir çalışmanın ucuz işgücü haline dönüştürülmek istenmektedir.
Bilindiği üzere 2014-2015 yıllarını kapsayan “toplu sözleşme” tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştır. AKP iktidarı ile el ele veren malum konfederasyon yangından mal kaçırırcasına altına imza attığı satış sözleşmesi ile 2,5 milyon kamu emekçisinin ve 1,9 milyon emeklisinin yoksulluğunun sürdürülmesini onaylamıştır.
Kamu Emekçilerinin 2014 Maaşlarında 175 TL değil 116 TL artış olacak!
Tüm kamuoyu söz konusu AKP-Memur Sen mutabakatı ile kamu emekçilerinin 2014 yılı maaşlarına sadece net 123 TL, 2015 yılı için ise % 3 + %3 ‘lük artış yapılacağını bilmektedir. Kamu emekçilerinin gelir vergisi matrahları yılın ikinci yarısında %15 lik dilimden %20lik dilime çıkacağı için aslında 2014 yılı maaşlarında 123 TL bile değil 116 TL artış olacaktır.
Güneş Balçıkla Sıvanmaz!
Tüm bunlara rağmen malum konfederasyon yöneticileri yüzleri hiç kızarmadan “memurlar 2014 yılında 175 TL maaş zammı alacak, toplu sözleşme ile maaş farkları arasındaki makası daralttık” yalanlarının arkasına sığınmaktadır. Sanki yüzdelik dilimlerle artış olsaydı emekli ikramiyeleri artmayacakmış gibi “ imzaladığımız sözleşme emekli ikramiyelerinin 5.250 TL artışına tekabül ediyor” açıklamaları ile kamu emekçileriyle dalga geçmeye, “Memura müjde” manşetleri atan yandaş basında boy göstermeye devam etmektedir.

Halkın eğitim, sağlık başta olmak üzere en temel haklara erişimi her geçen gün biraz daha engellenmekte, bu haklar sermayeye peşkeş çekilmektedir. Bütçe ise bu dönüşümü finanse etmede bir araç olarak kullanılmaktadır.
Siyasi alanda yaşanan gelişmelerle birlikte emek alanında da uygulanan yıkım politikaları tüm boyutlarıyla karşımızdadır.
Bizler, KESK olarak tüm bu saldırılara karşı koymak, hak kayıplarını önlemek ve yeni kazanımlar elde etmek için fiili ve meşru mücadeleyi yükseltmekten başka bir yolumuzun olmadığını biliyoruz. Kamu emekçileri hükümetin artan baskılarına rağmen örgütlülüğünü ve mücadelesini büyüterek, taleplerini ezilen tüm kesimlerin talepleriyle birleştirerek bu saldırılara karşı koyacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
Taleplerimiz gayet açık;
Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını,
Herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını,
Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını,
Maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini,
Kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını,
Kısaca İnsanca yaşayacak bir ücret politikasının uygulanmasını istiyoruz

Bu kapsamda taleplerimiz karşılanmazsa 19 Aralık 2013 Perşembe günü AKP hükümetini uyarmak için GREV’de olacağız. Bütçeden hakkımızı alana dek mücadeleye devam edeceğiz.18.12.2013

18 Ara 2013 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.