Aile Hekimlerinden Gaziantep'te Eylem...

Emek Aile Sağlık Merkezi'nde toplanan ve Gaziantep'te görev yapan hekimler, artan iş yüklerini eleştirdi. Ai

Emek Aile Sağlık Merkezi'nde toplanan ve Gaziantep'te görev yapan hekimler, artan iş yüklerini eleştirdi. Aile Hekimlerinin sorunlarını anlatan Gaziantep - Kilis Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Çetin yaptığı açıklamada şiunlara değindi:


BİRİNCİ BASAMAKTA HALKIN SAĞLIĞI, ÇALIŞANLARIN HAKLARI İÇİN MÜCADELEYE DEVAM
Sağlık Bakanlığı,3 Ocak 2015 tarihinden itibaren Cumartesi günleri belli bölgelerdeki Aile Sağlığı Merkezlerini açık tutup, buralarda sağlık hizmeti verileceğini ilan etmiştir.
Aile Sağlığı Merkezi çalışanları ve diğer birinci basamak sağlık çalışanları görev tanımları dışında yüklenen işlerden ve artan iş yükünden bunalmış durumdadırlar. Kendilerine "şimdilik" cumartesi günü çalışma dayatması yüklenmiştir, Sağlık Bakanlığı saklamıyor, yakında pazar günleri de çalışacaklar diyor.
Birinci basamak sağlık çalışanları bu koşullarda çalışamayacaklarını defalarca dile getirdiler. Son dönemde 29 Kasım'da ve 13 Aralık'ta yaptıkları yürüyüşler, basın açıklamaları ve 12 Aralıkta iş bırakma eylemleriyle taleplerini dile getirdiler. Tüm bunlara rağmen Sağlık Bakanlığı, karmakarışık hale getirdiği sağlık ortamındaki tüm sıkıntıları aile hekimlerine yeni görevler yükleyerek çözmeye çalışıyor. Yanlışları başka yanlışlarla düzeltmeye çalışıyor.
Aile Sağlığı Merkezi çalışanları, birinci basamak sağlık çalışanları Cumartesi günleri haksız ve hukuksuz bu göreve gitmeyecek, Aile Sağlığı Merkezlerini açmayacak.
Cumartesi günleri bu nöbetlere neden gitmeyeceğiz?
1. Bu "nöbetler" Sağlık Bakanlığı'nın birinci basamak sağlık hizmetlerini tümden yanlış anladığının, buraları poliklinik, hatta acil sağlık hizmeti vermek için açılmış birimler olarak gördüğünün, koruyucu hekimlik uygulamalarını tümden göz ardı ettiğinin açık göstergesidir. Kendi yanlış uygulamalarının açtığı gedikleri yamamak için birinci basamaktaki sağlık çalışanlarını feda etmektedir.
2. Birinci basamak sağlık hizmet sunumunda yaşanan sorunlar çözülmeden, yeni ek görev ve sorumluluklar dayatılarak oluşturulan kaos içerisinde; aşıyla önlenebilir salgınlar artabilir, bebek/gebe izlemlerinde, kronik hastalıkların kontrolünde sorunlar çıkabilir. Öncelikle yapılması gereken birinci basamak sağlık hizmetlerinin bütünlüklü olarak ele alınıp iyileştirilmesidir. Bu yapılmadan birinci basamak sağlık çalışanlarına yeni görevler yüklemenin yurttaşların sağlığına hiçbir faydası yoktur, tersine sorunların artmasına sebep olur.
3.Sağlık Bakanlığı, acil servislerde akıl dışı biçimde artan hasta yoğunluğunu azaltabilmek için aile sağlığı merkezlerini adres göstermektedir. Oysa acil hizmet vermek için yeterli donanımı ve uygun sağlık hizmet ekibi olmayan aile sağlığı merkezlerinin (ASM) acil hizmet birimi olarak çalışması mümkün değildir. ASM'lere gelen acil hastaların tedavileri gecikebilir, hastalar zarar görebilir, hatta ölümlere, sakat kalmalara yol açabilir.
4.ASM çalışanları Cumartesi günleri veremeyecekleri acil hizmetler karşısında mesleki sıkıntılar yaşayabilir, hastalarla sağlık çalışanları arasında gerilim yaşanabilir, sağlık çalışanlarına yönelik yeni şiddet olayları ortaya çıkabilir.
5.Birinci basamak sağlık çalışanlarının hafta içi toplam 40 saat çalışma üzerine Cumartesi günleri ‘nöbet’ adı altında fazla çalıştırılmaları her çalışanın evrensel hakkı olan dinlenme hakkının ihlalidir.
Geçen yıl ülkemiz de yaklaşık 630 milyon kişinin muayene olduğu açıklandı..
Muayene sayılarında yaşanan artış halkın sağlığına olumlu yansımadı. Hastaların daha çok hastanelere başvurup, defalarca katkı ve katılım payı ödemesinin nedeni sistemdir. Performans kaygısıyla yetersiz sürede yapılan muayeneler sonrası hastalar dertlerine çare bulamadıkları için defalarca başvurmakta, böylece ilaç sektörü ve tıbbi şirketler daha çok para kazanmaktadır. Tüm bu "nöbetler" ve anlamsız yeni iş yükleri sistemin iflasının yansımalarıdır.
Çare bellidir:
Sağlık hizmetinde yaşanan sorunlara çözümü, tüketime değil, toplumun gereksinmelerine dayalı sağlık politikaların yaşama geçirilmesidir.
Sağlık Bakanlığını baskıcı, halkın sağlığını tehlikeye atacak uygulamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz.
- Halkımızın nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını, temel haklarımızı, bedel ödenerek kazanılan dinlenme hakkımızı korumak için mücadele etmeye davam edeceğiz.
- 3 Ocak 2015 tarihinden itibaren Cumartesi günleri illerde ilçelerde, tüm çalışanlarla, halkımızla birlikte eylem alanlarında birlikte olacak, haklı mücadelemizi birlikte kazanacağız.
Saygılarımızla.

GAZİANTEP SAĞLIKÇILAR MECLİSİ

GAZİANTEP-KİLİS TABİP ODASI (GKTO)
GAZİANTEP AİLE HEKİMLİĞİ DERNEĞİ(GAHD)
GAZİANTEP AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ (GAHADER)
GAZİANTEP AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARI DERNEĞİ(GASED)
SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI(SES)
KAMUSEN
GENEL SAĞLIK İŞ GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

03 Oca 2015 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.

01

alikemal - Aile hekimlerine esnek calisma saati diye bir zirvalik cikarmislar kafalarina göre çalışıyor lar buna ne diyecekler calissinlar o zaman 8-5 görelim o zaman

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 00:00