Tüm bilgileriniz cemaatlerin elinde

Tüm bilgileriniz cemaatlerin elinde

Her yıl kayıt dönemlerinde cemaatler, barınma sorunları yaşayan yeni öğrencilere yurt sağlama bahanesiyle “öğrenci avı” peşine düşüyorlar. Birkaç hafta önce Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), bu seneki kayıt günlerinde cemaatlere karşı bir dayanışma ve iletişim kampanyası yapacağını duyurmuştu. FKF, bu kampanyayla bağlantılı olarak, “cemaat tuzağını” da teşhir etmeye başladı.

Üniversitelerin açılmasının yaklaştığı günlerde cemaatler yeni öğrencileri kapmak için çalışmalara başlar. Özellikle devletin yetersiz kaldığı barınma ve burs olanaklarını kullanan cemaatler, kayıt işlemlerinde de yardımcı olarak öğrencileri ve velileri etkilemeye çalışır.

FKF, geçtiğimiz haftalarda, öğrencileri cemaatlerin eline bırakmamak için “Kayıt, İletişim ve Dayanışma Merkezi” kurduğunu duyurmuş ve yeni üniversitelileri dayanışmaya çağırmıştı. FKF, şimdi de bu kampanya kapsamında cemaatlerin üniversiteye yeni başlayacak öğrencilerin iletişim bilgilerine ne düzeyde sahip olduğunu ve onları nasıl avlamaya çalıştığını teşhir etmeye başladı.

FKF tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yıllardır üniversiteye başlayacak öğrencilerin telefon numaralarını çeşitli kurumlardan hukuksuzca ele geçiren cemaat örgütlenmeleri, olanaksızlıklar nedeniyle kendine muhtaç ettiği gençleri kendi karanlık çıkar ilişkilerinin içine hapsetmeye çalışıyor. Ülkenin aydınlık gençleri için bir çıkar yol var, dayanışmayı FKF ile büyütelim. Dayanışmamıza olan ihtiyacı gösterebilmemiz için cemaatlerden gelen aramalarda yaptığınız konuşmalarınızı bize yazabilirsiniz.” denildi. Ayrıca açıklamada, “üniversiteli avına çıkan cemaat kurumlarına” sorulabilecek sorular da belirtildi:

“— İletişim bilgilerimi ve nereyi kazandığımın bilgisini nereden aldınız?
— Yurdunuzu/evinizi nereden finanse ediyorsunuz?

— Yurtta/evde kalacaklara nasıl bir yaşam tarzı dayatıyorsunuz?

— Bu ülkenin gençliğinin size muhtaç olduğunu mu sanıyorsunuz? “

İLETİŞİM BİLGİLERİNE SAHİPLER

İşte, FKF'ye gönderilen, cemaatlerin üniversiteye yeni başlayacak öğrencilerin iletişim bilgilerine ne düzeyde sahip olduğunu ve onları nasıl avlamaya çalıştığını gösteren aktarımlardan bazıları şu şekilde:


"Bugün saat 14.00-15.00 civarlarında ev telefonu çaldı. Bir kadın Başak Kız Yurtları’ndan aradığını; ismimi, soy ismimi, kazandığım bölümü ve puanımı söyledi. Öncelikle tebrik ederim yurda çıkmayı düşünür müsün dedi. Evet şu sıralar ücret araştırıyordum dediğimde Gölbaşı'nda evleri olduğunu hiçbir ücret ödemeden konaklayabileceğimi söyledi. Cemaatle uzaktan yakından alakam yok ama işleyişlerini bildiğimden cemaatten aradıklarını anladım. Kadına cemaatle bir alakası var mı peki bu evlerin diye sordum evet cevabını alınca benim cemaatle işim olmaz deyip telefonu kapattım."


"Selam arkadaşlar, az önce benim de cep numaramı arayıp Bolu’dan hayırlı olsun dedikten sonra Muradiye Eğitim Kurumu’ndan aradıklarını söylediler cep telefonumu nereden buldunuz dediğimde o konu hakkında bilgi verecek yetkide olmadığını söyledi. Ben de cemaatlerle işim olmaz pislik gerici cemaatçiler dedikten sonra bir dolu şey söyleyip sinirle yüzüne kapattım telefonu."


"Adamlar beni aradı yurt veya kalacak yer ayarladınız mı falan diye, başvurduk dedim. Eğer çıkmazsa biz sizi ağırlarız falan dedi, teşekkürler dedim. İmkanlarınız fırsatlarınız ne eğer devlet yurdu çıkmazsa diye, öncelikle biz cemaatçiyiz diye lafa başladı. Hadi buyur dedim, neyse işte saydı olanakları falan ön kayıt yapalım mı dedi, hayır dedim, ben olursa sizi bu numaradan ararım bir daha aramanıza gerek yok dedim, kapattım. Sonra dedim nereden buluyorlar çünkü üniversitede de benim numaram yok hiçbir yerde yok yani enteresan..."

"Bugün birkaç saat önce evden aradılar beni, FEM Dershaneleri’nden aradıklarını söylediler yalnız ben hiç oraya gitmedim herhangi bir iletişim bilgim de onlarda yok sınavlarına dahi girmedim. Kazandığım yeri söyleyerek tebrik ettiler ve cuma günü buluşup, tanışacağız gelir misin dediler, teşekkür ettim hayır ben gelmeyeceğim dedim başka bir gün de olur dediler tekrar geri çevirip istemediğimi söyledim, ardından yurt konusunu sordular ayarladığımı söyledim ve kapattım. Dediğim gibi iletişim bilgilerimize ve diğer bilgilerimize nereden nasıl ulaşıyorlar merak konusu..."

"Benimle aynı yeri kazanan birisiyle tanıştım, yurt ve kalacak yer hakkında konuşuyorduk, cemaat evlerinde kalırsa yanına arkadaş olarak kendi bölümünden öğrenci verileceği talebinde bulunulmuş. Bu tür şeyler yaparak da kendilerine doğru çekmeye çalışıyorlar..."

"Beni de 2 gün evvel cepten aradılar. Sesinden öğrenci olduğunu tahmin ettiğim bir kız kazandığım yeri söyleyerek beni tebrik etti. ‘Ankara bilmem ne kız yurdundan arıyorum’ dedi. Tam yurdun özelliklerini anlatmaya başladı ki sert bir sesle ‘ben yalnızca ODTÜ yurtlarında kalırım, teşekkürler.’ dedim. Kız yurttan bahsetmek için üsteledi bende dinlememek için üsteledim ve sonunda kız pes etti, telefonu kapadım.
Not: Ankara Melek İpek Kız Yurdu'ndan arandım. Yurdu yaptıran kişinin Gülen'e yakınlığıyla bilinen Koza İpek Holding'in kurucusu Ali İpek olduğunu belirtmek isterim."

"Beni de dün akşamüstü aradılar Körfez Dershanesi’nden. Adımı, soyadımı, kazandığım bölümü söylediler. Kayıt için ne zaman gideceğimi sordular bende Eylül’ün ilk haftası gideceğim dedim telefondaki bayan bende seninle geleceğim kalacak yer ayarlayacağız dedi. Teşekkür ederim ama ben kalacak yerimi ayarladım dedim kimle kalacağımı sordu akrabaların mı dedi yakın bir aile dostu dedim. Bana yurt falan düşünmez misin dedi hayır ben ayarladım dedim kapattım."

"Samsundan cemaat yurdu önce annemi aradı Mersin FEM dershanesinde toplantı yapacağını söyledi ve beni sordu annem numaramı vermedi kapattılar ardından hemen beni aradı aynı şeyleri bana söyledi. Amaçları önce çocukları aramayarak ailelere durumu haber vermek çocuğun istememe durumunu engellemek…"

"Merhaba bugün 'iyi günler Kocaeli FEM’den arıyorum. Kocaeli’de yurt veya kalacak yer konusunda yardımcı olabilirim'' diye bir telefon aldım. Herhangi bir FEM Dershanesi’ne gitmememe rağmen bilgilerime nerden ulaşmış olabilecekleri kafamı kurcaladı. Sonra sizin sayfanızda cemaatin üniversiteli avı paylaşımlarını gördüm. Bu paylaşımlar için teşekkür ederim, tekrar ararsalar ağızlarının payını vermeyi düşünüyorum."

"Üniversiteyi kazandığımda, altı yıl önce cemaat evinde kalmak zorunda kalmıştım. Abi denilen herif telefonumu alıp bütün listeyi aramıştı. Bu şekilde ulaşıyorlar bilgilere..."

"2008 yılında, İstanbul dışında 2 yıllık yüksekokul kazanmıştım. Üniversite'nin bulunduğu şehire kayıt işlemlerimi tamamlamak ve kalacağım yeri ayarlamak ve görmek için gitmiştim. Kampüsün önüne geldiğimde, kampüs civarında ki çeşitli yurtların araçları bekliyordu. Tam hatırlamıyorum ama sanırım sakallı ve cemaatçi olduğu 10 km'den anlaşılan birkaç adam yaklaştı ve konuşmak istedi. İstersen kalacak yer ayarlarız gibisinden şeyler söyleyip, kartvizitini verdiler. Ailem bu konuda ısrarcı olsa da ben kabul etmedim. Zaten daha sonra verdikleri kartı da yırtıp atmıştım."

"İTÜ/Fizik Müh. kazandığımı kardeşim bile öğrenmeden bilen, öğrenen ilk kişiler tebrik edip yurt ihtiyacım olursa yardım edebileceklerini söylediler, Songül isimli bir kadın, siz cemaatçi filan mısınız dediğimde evet, cemaatteniz siz nerden anladınız dediler. Telefonumu nerden bulduklarını sorduğumda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden tüm öğrencilerin bilgilerine ulaşabildiklerini söylediler ve ben de bir daha kesinlikle rahatsız edilmek istemediğimi, yardım bahanesiyle amaçlarının ne olduğunu çok iyi anladığımı söyleyip sizden nefret ediyorum dedim. Öyle öfkeli konuştum ki korkudan çat diye kapattı karşımdaki kadın. Denizli/Buldan"

"Geçen Sene Bolu'ya kaydımı yaparken otogarda durakta fakülte önünde ve içinde cemaatten birçok kişi bana kayıt için mi geldiniz kalacak yeriniz var mı diye sorularla zaman kazanmaya çalışıp kayıt işlemlerine yardımcı olmak istediler. Aynı zamanda Bolu'da otogardan ücretsiz servis kaldıranlar bile vardı. Bolu' ya gelmeden önce Bolu'yu araştırdığım için bu tür insanların varlığından haberdardım ama bu kadar çok olduklarını tahmin etmemiştim. Bir tanesi benle dolmuşta muhabbet etmeye çalışıp babamın mesleğine kadar sorular sorup sonra da direk ‘nerede kalıyorsun evin var mı?’ diyerek kendi cemaat yurdunu tanıtmıştı, bunun üstüne sert tepki verdim ve arabadan fakülteye 1 km kadar önce indim. Aynı şekilde okul bahçesinde birçok cemaat yurdu stant açmış durumda kimisinin cemaat yapılanması olduğu isimlerinden belli olsa da bazıları da içlerine girince anlaşılıyor. Yeni kayıt olacak öğrencilerin gidecekleri yeri önceden araştırmaları onları neleri beklediğine dair bilgilendirecektir."


"İnsanların zaaflarını kullanmayı o kadar iyi biliyorlar ki, anlatamam sizlere bunu. Derken yanımda duran bir aile kızlarının kayıtlarını yapmak için gelmişlerdi okula. Bunlar arabadan inmeden cemaatin kızları sinek gibi yapıştılar anne-babaya. Kıza soru soran yok, ona cemaatte kalmak istiyor musun diye soran yok, aile tamam derse bitmiştir onlar için. Ama babadan hiç beklemedikleri cevabı alırlar; ‘ya ben önce devlet yurduna bakacağım, teşekkür ederim’ der baba, ama bizimkiler durur mu? ‘aaa, amcacım, bu yurtlarda geçen yıl 3 kız intihar etti, her hafta kızlar arasında kavgalar çıkar, odalar 12 kişilik (yalan, 6 kişilikti) her kata bir tuvalet banyo (bu da yalan!)’ diyerek başladılar yurdu kötülemeye. Hemen araya girdim tabi, bırakır mıyım? Böylelikle bir kişiyi kurtarmış oldum cemaatin elinden. Ama o kadar iyi çalışıyor ki bu şerefsizler, yetişmek için gerçekten de müthiş bir örgütlenme gerekiyor. Ben tek başıma 140 küsur kişiyi cemaatin elinden alıp, başta devlet yurdu olmak üzere, birçoğunu da özel yurtlar ve arkadaşlarımın yanına yerleştirmeyi başardım. Örgütlü bir güç neler yapabilir siz düşünün. Bu yıl da erkenden okuduğum şehre gideceğim, kurduğum web sitesi sayesinde her yıl binlerce kişi arayıp bilgi istiyor benden, en sıkıntılı konuları da barınma... Bilginize... Teşekkürler..."

"2010 yılında, KKTC'deki Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni kazandığımda Kıbrıs'tan ta İzmir'i beni aradılar. Daha kazandığımı öğreneli bir kaç gün bile olmamıştı. Adım, soyadım ile bana hitap etti ve burslu kazandığım için tebrik edip istersen kalacak yer ayarlayabiliriz vb. konuşmalar oldu. Haliyle fark ettiğim gibi gerek görmediğimi söylemiştim kendilerine. Bırakın sadece Türkiye'yi Kıbrıs'ta bile her yerdeler, oraya gidince iyice gördüm."


"Dün öğlen 3 gibi dışarıdaydım, telefonum 3 defa çalmış, duymadım. Görünce ben arayayım dedim kapattı, kendisi aradı tekrar. Konuşmayı aktarıyorum:

-Alo

-Merhaba Eser Ünver ile mi görüşüyorum?

-Buyurun benim.

-Ben Körfez Dershanesinden arıyorum. Adana'dan İzmir'e gelen arkadaşlarla bir toplantı yapacağız, yurtlarımız va...

-Siz benim numaramı nereden buldunuz?

-Körfez Dershanesi kem küm…

-Numaramı silin ve beni bir daha aramayın!

-Kem küm. Sorun olur mu ki?

-Numaramı silin ve bir daha aramayın, bu kadar basit.

-Peki iyi günler.

Bu kadarla kalsa iyi, eve gidip annemle konuştuğumda bana ulaşamadıkları zaman içerisinde evi de aradıklarını öğrendim. Adamlar nerede okuduğumdan nereli olduğuma, ev telefonumdan cep telefonuma her şeyi biliyor. Kim bilir daha nelerimizi kayıt altına alıyorlar."

"Ege Üniversitesi’ni kazandığımı sabah 9 sularında birinin şahsi cep telefonumu araması sonucu öğrendim. Adının Murat olduğunu söyleyen şahıs benimle aynı şehirden Edirne’den olduğunu söyledi ve 2 yıldır Ege Üniversitesi’nde okuduğunu söyledi istersen kalacak yer bulabiliriz dedi. Hangi lisedensin sen ben seni tanımıyorum dedim. Anadolu Lisesi dedi FEM Dershanesi’nden olduğunu söyledi. İlgilenmiyorum dedim telefonumu kayıtlarınızdan çıkarın dedim. Niye kardeşim dedi. Sen bana yerini bir söyle dedim. Telefon kapandı. Gün içinde 4 kere evim kalacak yer ayarlamak isteyenler tarafından aranmış ve bir tanesinde anneme ‘biz burada çok güçlüyüz çocuğunuz yanımızda rahat eder’ denmiş. Benim telefonu almam üzerine telefon tekrar kapandı..."

“2011 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi kazandığım zaman ev telefonumdan ulaşmışlardı bana. Hatırladığım kadarıyla arayan, dershanelerinde hiç bir kaydımın olmadığı halde Maltepe Dershaneleri’nden biriydi. Kazandığım için tebrik edip, Ankara'dan Elazığ’a uçak bileti ayarlayıp Elazığ’da karşılayacaklarını ve yurtlarına yerleştireceklerini söylemişti. Kalacağım yerim, biletim hazır diyip kapatmıştım. Bir daha da aramadılar.”

Odatv.com

21 Ağu 2013 - 00:00 - Eğitim, Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al