İşsizliği Göçe Bağlıyorlar

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de işsizlik en önemli sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekerken, işsizlik rakamları yıllarca sorunların birikmesiyle bugünlere geldi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de işsizlik en önemli sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekerken, işsizlik rakamları yıllarca sorunların birikmesiyle bugünlere geldi. Ekonomi ve sanayide ülkemizin önde gelen illerinden yer alan Gaziantep’in krizden en az etkilenen illerden birisi olması kent sanayisinin temellerinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor.

İşsizliği göçe bağlıyorlar

Gaziantep’te işsizlik oranının yüksek olmasını kentin aşırı derecede göç almasına bağlayan vatandaşlar, işsizliğin azalması için yeni iş alanlarının açılması gerektiğini açıkladılar.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in verilerine göre 2008 yılında Türkiye genelindeki işsizlik oranı yüzde 11, Gaziantep’te ise yüzde 16,8 olarak açıklanmıştı.
Türkiye genelinde işsizlik oranı en yüksek iller arasında yer alan Gaziantep’teki işsizlik değerleri ile ilgili olarak vatandaşlar farklı görüşlerde bulunurken ağırlıklı olarak şehrin işsizlik rakamlarını artmasını göçe bağladılar. Gaziantep’in eğitimdeki başarısızlığının nedenleri arasında da görülen göç sorunu çözülmediği sürece daha çok artacaktır.

Mehmet Kaya-46-esnaf: “Gaziantep’teki insanlarda iş yok, para yok ama işsizlik oldukça fazla. Eskiden işde çoktu, para da ama şimdi ikisi de yoktur. Kentimizdeki işsizlik nedeniyle esnaflar bile satış yapamaz hale geldiler, o nedenle esnafların işleri tamamen bitmiş durumda. İnsanlar işsiz olduğu için biz de kahveci olarak para kazanamıyoruz. İşsizliğin azalması için devletin yeni iş alanları yaratması, zenginlerin de fabrikalar açmasını istiyorum.”

Orhan Kaya-47-işçi: “Kentimizdeki fabrikaların çalışarak sürekli üretim yaptıkları söyleniyor ama yine de Gaziantep’te çok sayıda işsiz insan var. Ben inşaatlarda çalışıyorum, inşaat sektörü de durgun olunca iş fazla olmuyor. Haftada bir gün işe gidiyorum sonra 6 gün boş geziyorum. Fabrikaların kapanması nedeniyle birçok kişi işsiz kaldı. İşsizliğin ortadan kalkması için en başta inşaat sektörünün canlanması lazım.”

Mustafa Akçay-56-işçi: “Gaziantep’te işsizlik sıkıntısı çok fazla, devlet işsizlere bakmıyor ve zenginler işe almıyorlar. İşsizliğin azalması için hükümetin yeni iş imkânları yaratmasını istiyorum. Kentimiz aşırı derecede göç alıyor ama işverenler ucuz işçi çalıştırmayı tercih ediyorlar. Fabrikalar para kazanırken işçiler var ama para kazanmadıkları zaman insanları işten çıkarıyorlar.”

Şahin Arslan-37-işçi: “Gaziantep’in sanayisi çok kuvvetli, fabrikalar iyi para kazanıyorlar ama sokaklar işsiz insanlarla dolu. İşsizliğin yüksek olması hükümetten ve zengin iş adamlarından kaynaklanıyor. Teknoloji geliştikçe işverenler makinelere ağırlık vererek daha az işçi çalıştırıyorlar. Eskiden 10 işçinin yaptığı bir işi şimdi tek bir makine yapar hale geldi.”

Hamit Satan-57-işçi: “Gaziantep’in civar illerden ve doğudaki illerden aşırı derecede göç alması iş imkânlarını da azaltıyor. Dışarıdan gelen insanlar işi bilmedikleri için ucuz fiyatlarla çalışmayı kabul ediyorlar. Patronlar da ucuz işçileri daha çok sevdiği için Gaziantep’te işsiz insan da çok sayıda var. Fabrikaların çoğu işçileri 8 saat değil 12 saat çalıştırıyor ki bu uygulama da işsizliğin artmasına neden oluyor. İşsizliğin azalması için herkesin kendi işini yapması gerektiğine inanıyorum. İnsanlar ‘her işi yaparım’ dediği için kimseden randıman alınamıyor.”

Ahmet Kenan Aydoğdu-26-öğretmen: “Gaziantep’te insanlar arasında dengesiz dağılım oldukça fazla durumda olduğu için zenginler daha zengin, fakirler daha fakir oluyor. İşsizliğin azalması için kentimiz nüfusunun en azından tarı yarıya azalması gerekir. Gaziantep aşırı derecede göç aldığı için herkese yetecek kadar iş fırsatları oluşmuyor. Yeni iş imkânları ve fabrikalar açılarak işsin insanlar işe yerleştirilmelidir.”

Metin Dilçeker-26-öğretmen: “Gaziantep sanayi bölgesi olduğu için doğu illerinden çok göç alan bir şehir konumundayız. Kentimize gelenler sürekli işi bulma umudu taşıyorlar. O nedenle şehrimizdeki işsizliğin artmasının en büyük nedenlerinden birisi kalifiye olmayanların iş hayatına atılmasıdır. İş adamları da mümkün olduğu kadarıyla işçilerin sırtından para kazanmak istiyorlar. Gaziantep’te bugün asgari ücretle iş bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. O nedenle şehrimizde işsizliğin artması iş adamlarından da kaynaklanıyor. 18 yaşından küçükler ve kadınların çalıştırılması patronların da işine geliyor. ”

Hakan Pekmezer-22-esnaf: “Gaziantep’te işsizlik rakamlarını yüksek olması birçok insanın iş potansiyeli olmamasından kaynaklanıyor. İnsanlar birbirine destek olmadıkları için de işsizlik artıyor. Gençlerin çoğu çalışmayı sevmiyor ve birçok kişi işe eğlence gözüyle bakıyor. Doğu illerinden Gaziantep’e göç oranı da artması nedeniyle de işsizlik artıyor.”

Mesut Polat-31-esnaf: “Kentimizdeki sanayi Türkiye’nin en gelişmişler illerinden birisi olmamızı sağlıyor. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar işçi aldığı gibi işçi çıkarımına da gidiyorlar. Gaziantep’in nüfusu düzensiz arttığı için iş alanları yeterli gelmiyor çünkü işadamları yeni fabrikalar açmıyorlar. Şehrimizde yeni fabrikalar açılır ve hükümet ile belediyeler işçi alırsa işsizlik azalır.”

Kemal Kaya-70-işçi: “Gaziantep’in nüfusunun sürekli artmasına bağlı olarak işsiz insan sayısı da artıyor. İşsizliğin artmasına karşı hükümetin ve belediyelerin önlem alması gerekir. İşadamları yeni fabrikalar açarak işsizlere iş imkânı sağlayabilirler. Göçle kentimize gelenler iş bulmak istiyorlar ama çoğu kalifiye olmayan işçiler olduğu içi işsizlik sayısı artıyor.”

Recep Aygün-50-esnaf: “Göç alan Gaziantep’te işsiz sayısının azalması için yeni iş sahalarının açılması gerekir. Kentimizin iş potansiyeli belirli sayıda olmasına rağmen aşırı göç nedeniyle iş imkânları yetersiz kalıyor. İşverenlerin yatırım yaparak yeni iş alanları yaratmalarıyla birlikte işsizliğin azalacağına inanıyorum.”

01 Ara 2010 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al