Mantolama

Mantolama

Mantolama işlemleri binalar için çok büyük bir önem taşımaktadır. Her binaya iyi bir mantolama işlemi gerekmektedir. Bu işlemler de profesyonel kişiler, uzmanlar tarafından yapılmalı ve en kaliteli şekilde uygulanmalıdır. Ancak bu şekilde istenilen verim alınabilir. Mantolamaya başlanmadan önce gereken tespitler yapılmalı ve işlem bu tespitlere göre belirlenmeli, uygulamaya böyle geçilmelidir. Bu sayede kusursuz, hatasız bir biçimde istenilen uygulama yapılmış olunur. Bu yazımızda sizlere mantolamayla ilgili olan pek çok farklı bilgiyi verdik. Önce mantolamanın ne anlama geldiğini, ne olduğunu sizlere en ayrıntılı biçimde anlattık. Sonrasında ise mantolamanın önemini, mantolamanın aşamalarını, mantolamada kullanılan temel ürünleri, mantolamayı kimlerin yapabileceğini, genel fiyatlarını ve benzeri pek çok bilgiyi derledik. Yazıyı okumaya devam ederek tüm bu önemli konuları başlıklar halinde görebilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Mantolama Nedir?

İlk olarak mantolamanın ne olduğunu detaylı şekilde yanıtlayalım. Böylece bilmeniz gereken en temel konuyu doğru şekilde öğrenebilirsiniz. Mantolama, en genel anlamı ile bir ısı yalıtım uygulaması olarak bilinmektedir. Bu ısı yalıtım uygulamayı binanın dış yüzeyine kompozit yalıtım malzemelerinin kaplanması ile birlikte yapılır. Bu, mantolamadaki önemli bir tekniktir, olmazsa olmazlardan olan bir teknik süreçtir. Bu önemli teknikler ayrıca bina güçlendirme çalışmaları için de uygulanmaktadır. Mantolamayla birlikte eski binaların enerji verimlilikleri, performansları artırılmaktadır ve aynı zamanda bu durum yeni binalar inşaat süreçlerinde de geçerli haldedir.

Mantolamalar ülkemizde enerji verimliliği kanununun işler hale gelmesi ile beraber uygulanmaya başlanmıştır. En çok tercih edilmekte olunan dış cephe ısı yalıtım uygulamalarından bir tanesidir. Dünya genelinde ise, özellikle de Avrupa ülkelerinde 1970 yılından itibaren uygulanmaya başlanan bir tekniktir. Hem dünya genelinde hem de ülkemizde en çok tercih edilen ısı yalıtımı işlemlerinden bir tanesidir.

Mantolama kısaca bu anlama gelmektedir. Mantolamanın ne olduğunu en net olarak bu şekilde açıklayabiliriz. Şimdi de ilgili olan bir diğer konuya, yani mantolamanın ne işe yarıyor olduğu konusuna geçiş yapalım. Bu sayede aynı zamanda mantolamanın önemini de anlamış olacaksınız.

Mantolama Ne İşe Yarar, Önemi Nedir?

Mantolamanın bazı belirgin faydaları ulunmaktadır. Bu faydalar onun önemini daha iyi bir şekilde ortaya koymaktadır. Şimdi sizlere maddeler halinde mantolamanın ne işe yaradığından, öneminden bahsedelim.

 • Mantolama işlemi sayesinde yaz aylarında binaların ısı kazancı sağlanır. Kış aylarında ise binaların ısı kayıplarının önlenmesi ve böylece enerjiden tasarruf edilmesi sağlanmaktadır.
 • Mantolama, cephe üzerinde oluşması muhtemel olan hasarları ve de çatlak durumlarını ve benzeri olumsuz durumları engellemektedir.
 • Eğer sağlıklı ve aynı zamanda konforlu bir yaşam alanı oluşturulmak isteniyor ise mantolamanın önemi çok büyüktür.
 • Mantolamanın ısı yalıtımına yararı olduğunu belirttik. Aynı zamanda bu işlem sayesinde su yalıtımı da büyük oranda sağlanır.
 • Isı ve su yalıtımı sağlandığı gibi ayrıca yakıt tasarrufu da sağlanmaktadır. Bu sayede çevrenin korunmasına büyük bir katkıda bulunulmuş olunur.
 • Mantolama, bina ömrünü uzatmaktadır. Binanın yapı elemanlarını yağmurdan, doludan, kardan ve benzeri etkilerden korumaktadır.
 • Aynı zamanda bu önemli işlem sayesinde korozyon oluşumu büyük oranda önlenmektedir. Dış duvarlarda yer alan demir donatılar korunur ve korozyonlar engellenmiş olunur.
 • Mantolamalarda kullanılmakta olunan malzemeler alev almaz sınıfta yer almaktadır. Bu sayede de bu işlem aynı zamanda yangın yalıtımı işlevini de görmektedir.
 • Mantolamanın sayesinde inanın iç yüzeylerinde oluşmakta olan nem ve küfler engellenmiş olunur. Binanın iç yüzeyinin terleme yapması engellenir ve küflere, nem oluşumlarına geçit verilmez.

Mantolamanın önemi genel olarak bu şekildedir. Hem binaya hem de doğaya çok büyük faydaları bulunmaktadır. Peki, mantolama uygulamasındaki aşamalar nelerdir? Hangi işlemleri sırasıyla yapılmaktadır? Bu konuyu öğrenmek için sıradaki konu başlığımızı okumaya geçebilirsiniz.

Mantolama Uygulamasındaki Aşamalar Nelerdir?

Mantolama işlemlerinde izlenilen genel, belli adımlar bulanmaktadır. Bu adımları, aşamaları sizlere hemen maddeler halinde açıklayalım:

 1. İlk olarak yüzey hazırlık işlemi yapılmaktadır. Bina yüzeyindeki sorunlar tespit edildikten sonra yüzey mantolamaya uygun hale getirilir.
 2. Sonrasında yalıtım levhalarını yapıştırma işlemine geçilir.
 3. Yapıştırma işleminden sonra yalıtım levhaları dübellenme işlemi yapılır.
 4. Sonrasında fileli köşe profili oluşturulur.
 5. Fileli köşe profili işleminden sonra ise ısı yalıtım sıva uygulamaya geçilir.
 6. Sonra donatı file uygulaması yapılır.
 7. İkinci kat ısı yalıtım sıva uygulama işlemi yapılır.
 8. Sonrasında ise dış cephe boya astarı uygulamasına geçilir.
 9. Boya astarı işleminden sonra da mineral sıva adı ile de bilinen dekoratif sıva işlemi uygulanır.
 10. En sonunda ise dış cephe boya uygulaması gerçekleştirilir ve mantolama uygulaması tamamlanmış olunur.

Bu 10 maddelik uygulama aşamaları en genel aşamalardır. Her bir uzman kişi bu adımları izleyerek mantolamayı doğru ve en kaliteli biçimde yapmaktadır. Peki, mantolamada kullanılan malzemeler nelerdir, özellikleri nelerdir? Nasıl malzemeler bu uygulamada kullanılmalıdır? Bu soruların en net yanıtları için yazıyı okumaya devam edin.

Mantolamada Kullanılan Malzemeler

Mantolamalar önemli ısı yalıtım uygulamalarıdır. Ve bu alanda, bu uygulamada kullanılacak olan malzemeler de bu amaca uygun olan malzemeler olmak zorundadır. Yani malzemelerin ısı iletim katsayıları olabildiğince düşük oranda olmak zorundadır. Isı iletim katsayısı sayesinde kullanılan malzemenin ısıyı hangi oranda, ne kadar iletiyor olduğu açığa çıkmaktadır. Mantolamada kullanılan bu tarz malzemelerin genel özelliklerini şöyle açıklayalım:

 • Bu malzemeler kesinlikle nemden ve sudan etkilenmemelidir. Binayı su ve nem etkenlerinden korumalıdır.
 • Malzemeler kesiklikle alev geçirmez sınıfta yer almalıdır. Yanmaz özellikte olmalıdır.
 • Malzemeler uzun ömürlü nitelikte olmalıdır çünkü mantolamalar binayı uzun yıllar boyu korumak amacı ile de yapılır.
 • Malzemelerin basınç dayanıklılıkları da yüksek oranda olmalıdır.
 • Her bir malzemenin ısı tutuculuğunun yüksek oranda olması gerekir.
 • Aynı zamanda malzemelerin çekme dayanımlarının da yüksek olması gerekir. Uzun ömürlü kullanım için gereklidir.
 • Malzemeler sıva tutucu özellikte olmalıdır. Bu özelliği olabildiğince yüksek oranda olmalıdır.
 • Malzemelerin boyutsal kararlığının yüksek olması gerekir.
 • Bu malzemeler yanı zamanda kokusuz malzemeler olmalıdır. Binaya koku yaymamalıdır.
 • Malzemelerin buhar difüzyon direncinin yüksek olması gerekmektedir.
 • Malzemeler olabildiğince ekonomik olmalıdır.
 • Kolay işlenebilir yapıda olmaları gerekir.

Kullanılacak olan malzemelerin sahip olması gereken temel özellikler bunlardır. Bu özelliklere sahip olan malzemeleri le birlikte mantolama işlemi yapıldığı zaman ortaya kaliteli, doğru yapılmış bir iş çıkacaktır. Mantolamanın faydaları, işlevi uzun yıllar boyu sürecektir.

Mantolama Modelleri Nelerdir?

Mantolama işlemlerinde pek çok farklı model kullanılmaktadır. Bu modeller hem binanın dış görüşmüşü etkiler hem de mantolamanın verimliliğini etkiler. Bazı modellerde dış cephe strafor ile kaplanmaktadır. Bazı modellerde ise köpük malzemeler ile kaplanma işlemi yapılır. Dekoratif dış cephe kaplama modelleri de bulunmaktadır ve bu modeller genelde özelikle estetik görünüm için tercih edilmektedir.

Daha pek çok farklı model bulunur ve her bir firma farklı, özgün modeller yapmaktadır. Görüşeceğiniz firma ile hangi modelleri yapıyor oldukları ile ilgili detaylı biçimde konuşabilirsiniz. Böylece binanızı hem ısı yalıtımına uygun hale getirir hem de dış görünüş - estetik açısından binanızın güzel bir görünüm elde etmesini sağlarsınız.

Şimdi de mantolamayı kimlerin yapabileceği konusuna geçelim. Bu konuda oldukça çok soru almaktayız. En net yanıt için sıradaki başlığı okuyun.

Mantolamayı Kimler Yapabilir?

Mantolamayı kimlerin yapabileceğini yazının başında yüzeysel olarak belirtmiştik. Bu işlemi sadece bu konuda, bu alanda uzman nitelikteolan kişiler yapmalıdır. Yani bu işin ustaları yapmalıdır. Çünkü sadece onlar kullanılacak malzemeleri doğru seçebilir ve bu malzemelerin doğru kullanımını uygulayabilir. Mantolama uygulaması oldukça dikkat gerektiren ve kesinlikle doğru biçimde yapılması gereken bir uygulamadır. En küçük bir hata bile yapılmamalıdır. Bu sebep ile binanız için yapılması gereken mantolamayı sadece uzman kişilere yaptırmalısınız.

Mantolama Yapan Firmaları Neye Göre Seçmeliyiz?

Günümüzde ülkemizde mantolama işini yapmakta olan pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların her biri kendilerine has mantolama, teknikler ile çalışmaktadır. Kullanılan malzemeler ve uygulama tamamlama süresi de farklılık göstermektedir. Bu firmalardan hangisini seçmeniz gerektiğini, hangi özeliklere dikkat etmeniz gerektiğini şu şekilde anlatabiliriz:

 • Bir firmayı direkt olarak seçmeden önce o firmanın yaptığı işlere bakmalısınız. Böylece ilk olarak güven bağı oluşturup oluşturamayacağınızı bilirsiniz.
 • Mantolamayı yapan firmaların aynı zamanda işlemi ne kadar sürede bitirdiğini de öğrenebilirsiniz. Bu sayede işlem hakkında önemli bir bilgiye erişmiş olursunuz.
 • Bu firmalar ile görüşür iken hangi kalitedeki ürünleri kullanıyor olduklarını, malzemelerin neler olduğunu ve benzeri bilgileri isteyebilirsiniz. Alacağınız hizmetin kalitesini buradan açık şekilde anlarsınız.
 • İnternet üzerinde yapacak olduğunuz ufak bir araştırma sonucu insanların bu firma ile olan deneyimlerini de görebilirsiniz. Böylece firmanın yaptığı işlerin kalitesini görmüş olursunuz. İnsanların olumlu ve olumsuz yorumlarını görürsünüz ve buna göre bir firma seçiminde bulunursunuz.
 • Ayrıca fiyatlar konusunda da dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu iş alanında belirli işlem fiyatları bulunmaktadır. Eğer görüştüğünüz firma bu fiyatların çok çok üzerinde bir fiyat sunuyor ise o firma ile görüşmeden önce iyice düşünmelisiniz. Ya da eğer genel - uygun fiyatların çok çok altında olan bir fiyat sunuluyor ise de dikkatli olmanızda fayda vardır.

Mantolamayı yapan firmaları bu maddelerde söylediğimiz noktalara göre değerlendirebilir ve seçim yapabilirsiniz. Peki, mantolamanın fiyatları nasıldır? En genel fiyatlar ve en uygun fiyatlar nelerdir? En uygun fiyatları nerelerden bulabilirsiniz? Bu önemli soruların yanıtlarını bir sonraki konu başlığında göreceksiniz.

Mantolama Fiyatları Nelerdir?

Mantolama ülkemizde enerji verimliliği kanunu ile birlikte yürürlüğe girmiş olan önemli bir uygulamadır. Diğer ülkelere baktığımızda tarihinin 1970’li senelere kadar dayandığını görebiliyoruz fakat Türkiye’de diğer ülkelere kıyas ile daha yeni bir uygulama olduğunu söylememiz mümkündür. Genel fiyatlara baktığımız zaman ise mantolamanın ortalama fiyatlarda yapılıyor olduğunu görürüz. Bu fiyatlandırmalar kullanılan malzemeye, malzemenin kalitesine, iş kalitesine, süresine göre farklı değişimler göstermektedir. Ama genel fiyatların çok fazla yüksek fiyatlar olmadığını söylememiz mümkün durumdadır.

En Uygun Mantolama Fiyatları

Her ne kadar ortalama bir fiyata sahip olsa da bazı bütçeleri genel fiyatlar aşabilir. Bu sebep ile en uygun mantolama fiyatlarının araştırılması gayet doğal bir durumdur. Bizler olabilecek en uygun fiyatlar ile çalışmaktayız. Önceliğimiz insanlara yaşanabilir, konforlu bir yaşam alanı oluşturmak olduğundan dolayı her bir bütçenin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Bu sebep ile de piyasada yer almakta olan fiyatlar arasında en uygun fiyatlara sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mantolamayla ilgili olarak sizlere verebileceğimiz en net ve doğru bilgiler bunlardır. Verdiğimiz her bir bilgi bu konuda en önemli olan, kesinlikle bilinmesi gereken bilgilerdir.

09 Eyl 2020 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.