Uluslararası Antep-Halep Vakıfları Sempozyumu Başladı.

Gaziantep Üniversitesi, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Halep Üniversitesi, Halep Vakıflar Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ve 4 gün sürecek olan sempozyum, Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde

Gaziantep'te Antep-Halep Vakıfları Sempozyumu başladı.
Gaziantep Üniversitesi, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Halep Üniversitesi, Halep Vakıflar Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ve 4 gün sürecek olan sempozyum, Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. Sempozyumun açılış törenine Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdür Vekili Aydın Seçkin, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Suriye'nin Gaziantep Başkansolosu Haitham Saad, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.
Yavuz Coşkun, Halep Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Kasım, Halep Vakıflar Müdür Vekili Dr. Muhammed Selkin, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven ile Halep ve Gaziantep'ten birçok davetli katıldı.
Sempozyum Koordinatörü Dr. İsmail Altınöz, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye - Suriye arasındaki bölgelerarası işbirliğinin artırılması amacıyla böyle bir sempozyum gerçekleştirildiğini belirterek, "Çizilen sınırlar Suriye ile Türkiye'yi birbirinden uzaklaştırdı. Aradan 90 yıl geçtikten sonra bu iki ülke birbirine yakınlaştı. Sempozyumun her iki ülke içinde hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.
Sempozyumda bir konuşma yapan Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı da, "Her millet, dünya milletler ailesi içerisinde kendine has öz kültür, kimlik ve değerleriyle varlık gösterir. Bu nedenle, tarihte var oluşumuzun yeryüzündeki izlerini taşıyan kültürel varlıklarımızın aslına uygun bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılması çok büyük önem taşımaktadır. Asırlar boyunca medeniyetimizin temsilcisi olarak bugün gururla sahip çıktığımız bu değerler, dünya kültür mirasının en seçkin eserleri arasında yer
almaktadır" dedi.
Vali Kamçı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kültürel değerler, insanlığın ortak mirasıdır. Tarihin sayfaları, yeryüzündeki kendi öz kültürüne sahip olamayan toplumların akıbetleriyle doludur. Her biri ait olduğu dönemin birer şaheseri olarak, kültür mirası tarihi eserlerimizin, vakıf faaliyetleriyle ayakta durması, hepimizi gelecek için daha da ümitlendirmektedir. Türkiye ve Suriye arasında gelişen ikili ilişkilerin, ortak kültür varlıklarımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda, yeni boyutlara ulaşacağına inanıyorum Bu
kapsamda Suriyeli dostlarımızın da aynı görüş ve kanaatte olmalarından memnuniyet duyuyoruz."
Halep Üniversitesi'yle birçok alanda projeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun da, "Bu toplantının her iki ülkenin yakınlaşmasının yanı sıra, Gaziantep ve Halep arasında her alanda tesis edilen işbirliğine çok önemli bilimsel katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kuran'ı Kerim'de bize Allah'ın emrettiği gibi mülkümüzü yığmak yerine dağıtmamız gerekir. Bu mesajı değerlendiren geçmişimiz, vakıfları meydana getirmiştir. Eğer kültürümüze sahip çıkmak
istiyorsak, ortak kültürü ve ortak tarihi benimsemiş iki ülke arasında, bunları tekrar su yüzüne çıkartmamız gerekmektedir. Halep Üniversitesi ile yemek, musiki, sağlık gibi birçok konuda işbirliği içindeyiz. Son olarak da Gaziantep Üniversitesi Senatosu olarak Beşar Esad'a fahri doktora vermeyi kararlaştırdık. Yakın bir tarihte, üniversitemizde, bu salonda bu töreni gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, Türkiye'deki vakıfların çok hayırlı işler yaptığını dile getirerek, ""Bugün, burada iki şehrin, iki kardeşin buluşmasına tanıklık ediyoruz. İki kardeş şehir yıllardır araya konan sınırlarla birbirinden uzak kalmıştır. Sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Vakıf kuran kişilerin amacının çok önemli olduğunu ifade eden Başbakanlık Vakıflar Genel Müdür Vekili Aydın Seçkin ise, "Farklı toplumlarda, farklı isimlerle yer alan yardımlaşma grupları bizde vakıf olarak yer almıştır. Vakıf Selçuklularda gelişmiş, Osmanlılarda kurumsallaşmıştır. İslam devletlerinin vakıflar yoluyla ortaya koyduğu eserler sanatsal anlamda zirveye ulaşmıştır" dedi.
Halep Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Kasım da, Uluslararası Antep - Halep Vakıfları Sempozyumu'nun düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Halep Üniversitesi'nin 130 bin öğrencisi, 25 fakültesi, 12 enstitüsü var. 22 Aralık 2009'da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayip Erdoğan Halep'e gelecek. Bu ziyarette, Türkiye - Halep arasındaki ilişkiler adına önemli imzalar atılacak" diye konuştu.
"Akıl insanı yönlendirir" diyen Halep Vakıflar Müdür Vekili Dr. Muhammed Selkin ise, "Sempozyumun ülkemize ve ülkenize hayır, bereket getirmesini dilerim. İslam geldikten sonra insanlara saadet geldi. Akıl insanlara karanlık yerlerde aydınlık verir. İnşallah her iki ülke içinde güzel bir sempozyum gerçekleşir" ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından; Halep Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Kasım, Halep Vakıflar Müdür Vekili Dr. Muhammed Selkin ve Başbakanlık Vakıflar Genel Müdür Vekili Aydın Seçkin'e hediye takdim edildi.

21 Ara 2009 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.