Tarihin En Büyük Operasyonu.Gaziantep'te Dahil 4 Bin 900 Kişiye Gözaltı

Tarihin En Büyük Operasyonu.Gaziantep'te Dahil 4 Bin 900 Kişiye Gözaltı

09.05 Yurt çapında ‘FETÖ’nün emniyetteki yapılanmasına ilişkin düzenlenen operasyonlarda şimdiye dek 803 kişi gözaltına alındı.Gaziantep'te de operasyon başladı.

Ankara merkezli soruşturmada 81 kentte 1000 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Yaklaşık 8 bin polisin katıldığı operasyonlar devam ediyor.

08.30 Adana’da 35 adrese 40 ekiple yapılan eş zamanlı operasyonlarda, öğretmen ve eski adli yargı mensubu 30 kişi gözaltına alındı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında‘ByLock’ kullandığı belirlenen 35 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Önceden belirlenen adreslere baskın yapılırken, beş kişi aranıyor.

GAZİANTEP

Emniyet teşkilatı içerisindeki Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin sivil mahrem imamı olduğu belirlenen kişilere yönelik Gaziantep'te eş zamanlı operasyon düzenleniyor.

Gaziantep'te yürütülen operasyonlarda ise, çoğunluğunun polis olduğu 102 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sorgularının devam ettiği belirtildi.

Gaziantep'te gözaltına alınan şüphelilerin ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda; sahte kimlikler ve sürücü belgeleri, dijital materyal ve örgütsel iletişimde kullanılan cihaz ve aparatlar, örgütsel döküman ve himmet listeleriyle örgüte ait altın, döviz ve para ele geçirilirken, gözaltıların devam ettiği öğrenildi.

İSTANBUL

İstanbul'da düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunda çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Düzenlenen operasyonlarla gözaltına alınan bazı kişiler sağlık kontrolünden geçirildi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.

BURSA

Bursa’da, FETÖ/PDY operasyonunda 51 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerince yürütülen operasyonda gözaltına alınan aralarında öğretmen, sağlık çalışanı ve işadamlarının da bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin sivil olmalarına rağmen emniyet içindeki FETÖ yapılanmasını yönettikleri, tayin, atama ve rütbe tercihlerini organize ettikleri iddia edildi.

KONYA

Konya'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün emniyet teşkilatından sorumlu mahrem imamları olduğu ileri sürülen hakkında yakalama kararı bulunan 119 kişiden 20'si gözaltına alındı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün emniyet teşkilatından sorumlu çoğunlu öğretmen 119 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Ardından bugün polis tarafından daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 20 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin örgüt yapılanması içerisinde müdür, müdür yardımcısı, rehber, danışman gibi görevler yaptığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınanlardan öğretmenlikten ihraç edilen ve dönercilik yapan ‘Hüseyin’ kod adlı Hasan Hüseyin K., kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, "Çek babam çek iyi çek. Açık net çıksın' demesi dikkat çekti. Şüpheliler Konya Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Operasyonun devam ettiği ve gözaltı sayısının artacağı belirtildi.

VAN’DA 5 POLİS GÖZALTINDA

Ankara merkezli 81 ilde başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında Van'da da 5 polis memuru gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Van'da da 36 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu belirtildi. Sabah saatlerinde Van'da başlatılan operasyonda kapsamında 5 polis memuru gözaltına alınırken, 6 şüphelinin tutuklu olduğu ve diğer şüphelilerin ise arandığı belirtildi.

KOCAELİ Soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında örgütte 'mahrem abi' olarak bilinen kişiler de olduğu öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü soruşturma kapsamında operasyonlara devam ediyor. NİĞDE Niğde’de 6 kişi gözaltına alındı. Niğde’de KOM ekipleri 9 adrese eşzamanlı operasyon gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen emniyet içindeki mahrem imamlara yönelik operasyonlar sonunda 6 kişi yakalandı. 3 örgüt mensubunun yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

KAYSERİ 43 KİŞİ YAKALANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün emniyet teşkilatı içerisindeki mahrem yapılanmasına yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda eş zamanlı operasyon kapsamında günün ilk saatlerinde Kayseri’de 43 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi adli tabipliğe getirilerek, sağlık kontrolünden geçirildi. Kayseri'de 94 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu ifade edildi.

ESKİŞEHİR’DE 17 KİŞİ YAKALANDI

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bu sabah haklarında gözaltı kararı bulunan 26 kişiye yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda FETÖ'nün mahrem imamları oldukları öne sürülen ve çoğunluğu öğretmen olan 17 kişi yakalandı, 9 kişinin ise yakalanmasına çalışılıyor. Evlerinde arama yapılan 17 FETÖ şüphelisi daha sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan aralarında öğretmen ve sağlık çalışanlarının bulunduğu 12 kişiden 7'sini yakaladı, 5 kişinin ise yakalanmasına çalışılıyor.

KIRKLARELİ, EDİRNE, BATMAN VE ELAZIG’DA GÖZALTILAR

Kırklareli'nde gerçekleştirilen operasyonda emniyetin sözde imamı olduğu öne sürülen 4 öğretmenden M.Ç. ile A.K. gözaltına alındı. Firari şüpheli M.T. ile S.T'nin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Edirne Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri de operasyon kapsamında M.T ve N.G'yi gözaltına aldı. Batman’da bir öğretmen ve 2 polis gözaltına alındı. Elazığ'da aralarında öğretmen ve fizyoterapistin bulunduğu 6 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

ANLTALYA’DA 17 GÖZALTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Antalya'da 17 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda Antalya'da da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Sabah erken saatlerde başlatılan operasyonda, FETÖ okullarında imamlık yaptığı tespit edilen 17 kişi gözaltına alındı. Operasyona, Özel Hareket Şube Müdürlüğü'ne ait polisler de destek verdi. Şüpheliler, emniyet müdürlüğüne götürüldü.

KÜTAHYA VE AFYON’DA GÖZALTILAR

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube ekipleri, il merkezinde eş zamanlı 12 adrese operasyon yaptı. Operasyonda 7 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 5 şüphelinin de arandığı belirtildi.

Afyonkarahisar’da 12 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 16 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılırken, şahısların çoğunluğunun önceki dönemlerde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen eski kamu görevlileri olduğu ifade edildi. Gözaltına alınanlar arasında esnafların da olduğu bildirildi.

MANİSA’DA 20 GÖZALTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatlarıyla FETÖ/PDY'ye yönelik Ankara merkezli 81 ilde bu sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi. Manisa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri de ilde, aralarında kamudan ihraç edilmiş olan kamu personeli ile sivillerin de bulunduğu toplam 20 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Manisa İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

BURDUR’DA 12 KİŞİ HAKKINDA KARAR

Burdur’da haklarında yakalama kararı çıkarılan 12 kişiye yönelik İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendi. Tamamı mevcut emniyet mensubu polislerden oluşan şüphelilerden 8’i gözaltına alınırken, 4’ünün arandığı belirtildi.

SAMSUN’DA İHRAÇ EDİLEN VE AÇIĞA ALINAN 25 ÖĞRETMENE GÖZALTI

Samsun merkez ve Çarşamba, Bafra, Terme, 19 Mayıs ve Ayvacık ilçelerinde gerçekleştirilen 180 polisin katıldığı operasyonda, FETÖ/PDY’nin mahrem imam yapılanmasındaki emniyet imamları olduğu iddia edilen ve mesleklerinden ihraç edilmiş, açığa alınmış olan 25 öğretmen gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada ele geçen dijital veriler ile diğer delillere el konuldu. Olayla ilgili soruşturmanın geniş kapsamlı olarak sürdüğü ve gözaltı sayısında artış olabileceği belirtildi.

KARAMAN’DA 4 GÖZALTI

Karaman'da da 8 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda şüphelilerden 4'ü gözaltına alındı. Adreslerinde bulunamayan 4 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

MERSİN’DE GÖZALTILAR

Mersin'de edilen çeşitli mesleklerden 17 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin kent merkezi ve Tarsus ilçesinde yaptıkları operasyonlarda şüphelilerden E.K, A.Y, M.Ç, D.K, A.S, A.O, M.D, M.K. ve M.H. gözaltına alınırken, M.N. isimli şüphelinin ise Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturmadan dolayı tutuklu olduğu öğrenildi. Diğer 7 şüpheliyi yakalama çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

ERZURUM’DA 68 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA

Erzurum'da 68 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Bu karar üzerine kentteki çeşitli adreslere operasyon yapan Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri zanlıların bir kısmını yakaladı. Kentte, diğer zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

DENİZLİ’DEKİ GÖZALTILARIN ÇOĞU ÖĞRETMEN

Denizli’de çoğunluğu öğretmen olan 50 kişi gözaltına alındı.

MALATYA’DA 40 ADRESE OPERASYON

Malatya’da 40 adrese eş zamanlı operasyon yapıldığı belirtildi. Operasyonlarda 17 şüpheli gözaltına alınırken şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda, terör örgütüne ait simgelerin de arasında yer aldığı çok sayıda dijital doküman ve malzemenin ele geçirildiği belirtildi. Operasyon kapsamında 18 kişiyi yakalama çalışmalarına devam edildiği bildirildi.

BİLECİK’TE 6 GÖZALTI

Bilecik'te FETÖ'nün Emniyet Teşkilatı içerisindeki mahrem yapılanması içinde bulunduğu belirtilen polis olmayan 6 kişi gözaltına alındı.

SİVAS’TA 11 GÖZALTI

81 İlde eş zamanlı olarak düzenlenen FETÖ operasyonu kapsamında Sivas için isimleri tespit edilen 36 kişiden bugüne kadar haklarında herhangi bir yasal işlem yapılmadığı ya da firari durumda olan 15 kişiye yönelik olarak Sivas il merkezi, ilçeleri ile İstanbul, Kahramanmaraş ve Çorum illerinde operasyon düzenlendi. Bu kapsamda 11 şüpheli gözaltına alınırken, 4 kişinin ise arandığı öğrenildi. Listede ismi bulunan 36 kişiden 21'inin ise daha önce kentte yapılan FETÖ operasyonları kapsamında tutuklu oldukları açıklandı

ayrıntılar geliyor

26 Nis 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al