9. Zeugma Film Festivali çevrimiçi olarak gösterimlere başlıyor

9. Zeugma Film Festivali çevrimiçi olarak gösterimlere başlıyor

Kırkayak Kültür tarafından düzenlenen 9. Zeugma Film Festivali,24-29 Kasım tarihleri arasında çevrimiçi platformlar üzerinden düzenlenecek.s

Zeugma Film Festivalini bu yıl çevrimiçi olarak “Ayrı Ayrı Bir Arada” temasıyla düzenleniyor.
Gaziantep’te bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Zeugma Film Festivali, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl çevrimiçi olarak yapılacak. Festival bu yılki programında 15 filmlik bir seçki, paneller ve film ertesi söyleşiler ile izleyicisiyle çevrimiçi ortamda buluşacak.
Festival kapsamında, Birlikte Yaşam Seçkisi ve Dünya Sineması Seçkisi olmak üzere iki tematik seçki yer alacak. Birlikte Yaşam Seçkisi teması altındaki filmler Türkçe dilinde olup Arapça altyazılı olarak veya Arapça dilinde olup Türkçe altyazılı olarak çevrimiçi gösterilecek. Temanın oluşturulmasındaki başlıca amaç, ortak kültürel bir alan yaratmak ve sanatın gücünü kullanarak bir arada yaşam alanları oluşturabilmek. Dünya Sineması Seçkisi ise dünya festivallerinden ödülle dönmüş usta yönetmenlerin filmlerine yer verecek.

Kırkayak Kültür; yürüttüğü çalışmalarda sanatın paylaşılması, karşılıklı anlayış ve farkındalığın geliştirilmesiyle, birlikte yaşam kültürünün gelişeceğine ve bu sayede de önyargıların üstesinden gelinebileceğine inanarak, Anadolu kentlerinde kültürel yaşamı canlandırmayı, kültür ve sanat etkinliklerini yaymayı amaçlıyor.

Bu yıl 9.sı düzenlenecek olan festival, “Ayrı ayrı, Bir arada” temasıyla düzenleniyor. İçinde bulunduğumuz dönem, bir yandan pandemi sebebiyle insanların bir araya gelmeye korktukları için fiziksel mesafelerin arttığı bir dönem olurken salgının getirisi izolasyon koşulları, birliktelik duygusu arayışını arttırmaktadır. Bu sebeple de mekânsal engeller aşılarak çevrimiçi alanlarda eş zamanlı etkinlikler düzenlenmektedir. Zeugma Film Festivali de bu ihtiyaca bir cevap üretebilmek adına sadece Gaziantep yerelinde değil, çevrimiçinin imkanları dahilinde, tüm ulusal sınırlar içinde gösterim ve etkinlikler düzenlemektedir. Bu sayede farklı toplumsal kesimlerle ve göçle yeni gelenlerle de diyalog zemini oluşturup sadece mekânsal olarak değil, aynı zamanda toplumsal olarak da bir arada yaşam fikrini güçlendirmektedir.Festivalin bu yılki seçkisi, kültür ve sanatın toplumların bir arada yaşamasını ve toplumsal uyumu kolaylaştıran, toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine temas etmesinin önünü açan ortak alanlar olduğu bilinciyleoluşturuldu.


Festivalde Çevrimiçi Söyleşiler
Festival kapsamında yönetmen, sanatçı, kültür-sanat çalışanları ve akademisyenlerle sinema ve toplum başlıkları altında söyleşiler gerçekleştirilecek. Söyleşiler ve paneller, Kırkayak Kültür sosyal medya hesaplarından üzerinden anlık olarak izlenebilecek.
Festival, kültür sanat alanlarına dair tartışmaları güçlendirmek ve bir arada yaşam perspektifiyle yeniden ele almak adına kültür üreticileri, yöneticileri ve akademisyenleri bir araya getiren paneller de düzenlemekte. Göç Filmleri Analizi paneliyle filmlerde göç temsili ve göçmen üretimlerine bir bakış sunulacak. Filmde Ses Olmak panelinde ise film sanatını aktivist bir perspektifle, toplumsal sorunlara çözüm üretebilme hedefiyle kullanan ve kültür sanat alanlarını daha kapsayıcı hale getiren pratikler yer alacak. Yine festival etkinlikleri kapsamında, festival destekçisi Beraberce Derneği tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen ‘’beraberce Sohbetler’’ programında, Birlikte Yaşam ve Kapsayıcılığı Kültür Yoluyla Kurmak temalı bir tartışma düzenlenecek. Bu söyleşi ise bir arada yaşam fikri ile çalışma yürüten yurttaş hareketleri ve kültür sanatın birleştirici gücü üzerine, teorik ve pratik çerçeve ele alınarak tartışılacak.
Kırkayak Kültür tarafından düzenlenen Zeugma Film Festivali’nin ana destekçisi beraberce Derneği. Festivalin diğer destekçileri arasında DVV ve Kültür için Alan projesi de bulunuyor.

Gösterim, panel ve söyleşiler hakkında daha detaylı bilgiye www.kirkayak.orgwebsitesi üzerinden ulaşılabilir.


Birlikte Yaşam Seçkisi’ndeyer alan filmler şöyle:
1- Bilmemek (yön. Leyla Yılmaz)
2- Bina (yön. Orçun Behram)
3- Plaza (yön. Anıl Gelberi)
4- Omar ve Biz (yön. Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er)
5- 200 Metre (200 Metres, yön. AmeenNayfeh)
6- Yabancı (Exile, yön. Visar Morina)
7- Mükemmel Aday (The Perfect Candidate, yön. Haifaa Al Mansour)

Dünya Sineması Seçkisi’ndeyer alan filmler şöyle:
1- Çingene Kraliçe (GipsyQueen, yön. Hüseyin Tabak)
2- AnneGibi (True Mothers, yön. NaomiKawase)
3- Wendy (yön. BenhZeitlin)
4- Şarlatan (Charlatan, yön. AgnieszkaHolland)
5- BarbarlarıBeklerken (WaitingfortheBarbarians, yön. Ciro Guerra)
6- Bacurau (yön. JulianoDornelles, KleberMendonçaFilho)
7- 2040 (yön. DamonGameau)
8- Atlantis (yön. ValentynVasyanovych)

ÇEVRİMİÇİ GÖSTERİMLER
9. Zeugma Film Festivali, 22- 29Kasım tarihleri arasında zeugmafilmfestival.festivalscope.com adresinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Her akşam saat sekizde erişime açılacak filmler, 30 saat gösterimde kalacak. Gösterim platfomuna yönlendirmelere, gösterim takvimine ve festivale dair güncel bilgilere Kırkayak Kültür web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

13 Kas 2020 - 00:00 - Eğitim, Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.