Haber-Sen'den Açığa Alınma Açıklaması

Haber-Sen'den Açığa Alınma Açıklaması

Gaziantep'te Haber-sen temsilcisinin açığa alınması ile ilgili açıklama yapıldı. Haber-Sen Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Cengiz Tunç konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"15 Temmuz’daki darbe girişiminin engellenmesi sonrasında kamu kurumlarında yürütülen “açığa alma” dalgası artık PTT ye de ulaştı.

Başta Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz, Şube Yöneticilerimiz ve il temsilcilerimiz O Hal bahane edilerek Kanun Hükmündeki Kararnameleriyle sadece sendikal faaliyet yürütmelerinden dolayı açığa alınmışlardır.

Darbeye, darbecilere karşı kameraların önünde özgürlük ve demokrasi nutukları atanlar özgürlük ve demokrasiyi sadece kendileri için istediklerini kısa sürede gösterdiler.

Bugün de PTT’de deki açığa alınanlara bakılırsa çalışanların hak ve çıkarlarını savunmak adına yapılan sendikal faaliyetlerimiz darbe girişimi fırsatçıları tarafından açığa almaların, gerekçesi haline getirilmek isteniyor.

Bu saldırılarla, kamu emekçilerini kendisine biat eden “kapı kullarına” dönüştürmeyi hedefleyenler onların hükümlerine boyun eğmeyen biat etmeyen sendika yönetici ve üyelerimizi açığa almaktadırlar. Haber-Sen her türlü baskıya, engellemeye rağmen herkese güvenceli iş güvenli gelecek talebinden taviz vermeyen kamu emekçilerinin mücadele örgütüdür.


Tüm kurumlarda olduğu gibi PTT’de de“darbecileri temizliyoruz” maskesinin altında muhalif tüm kesimleri temizleme harekâtı başlatıldı.

Açığa alınan yönetici ve üyelerimize imzalatılan”2016/4 sayılı Başbakanlık Genelgesini istinaden, terör örgütleri ile bağlantısı veya ilişkisi oldukları şüphesiyle görevi başında bulunmasında sakınca görülen personelin hakkında disiplin soruşturması yürütülmesi ve soruşturmanın selameti açısından 399 Sayılı KHK nin 51 ve 52 maddeleri gereğince görevden uzaklaştırılmasına makam oluru ile uygun görülmüştür” denilmektedir.

Böyle gerekçeleri asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.
PTT yönetimini hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz.
Ön soruşturma dahi yürütülmeden doğrudan açığa alınan kamu emekçilerinin hukuksuzca işten atılarak cezalandırma yoluna gidileceği görülmektedir.
Darbe girişimi hukuk-yargı yolunun kapatılması ile kamu emekçilerinin iş güvencesinin tamamen ortadan kaldırılmasının dayanağı haline getirilmek istenmektedir.
On binlerce kişinin hiçbir hukuki gerekçe ileri sürülmeden, hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak bir anda açığa alınması kabul edilemez!
Başta hükümet olmak üzere TBMM’deki siyasi partileri, darbe girişimine karşı yürütülen sürecin siyasi bir cadı avına dönmesinin engellenmesini, herkesin temel hak ve hukukunun korunmasını ve soruşturmaların evrensel hukuk ilkeleri içerisinde kalınarak yürütülmesini sağlamaya çağırıyoruz.

Haber-Sen ve Konfederasyonumuz KESK, mücadele tarihi boyunca darbelerin, baskıların ve anti-demokratik uygulamaların hedefi olmuştur.

OHAL adı altında ülkeye giydirilmek istenen deli gömleğini parçalamak, tek adam diktasına dayalı yeni rejimine karşı durmak, hukukun, adaletin, barışın hakim olduğu, laik, demokratik bir ülkeyi yaratmak için emek, barış ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi dışında başka bir yol görülmemektedir.

Bizler buradan bir kere daha ilan ediyoruz ki, hukuku, adaleti, barışı, laikliği, demokrasiyi kazanmak için sokak sokak, meydan meydan, işyeri işyeri kol kola, omuz omuza demokratik mücadele hakkımızı kullanacağız.
Konfederasyonumuza ve Konfederasyonumuza bağlı sendikalara yapılan baskılar tekrar şunu göstermiştir ki, 15 Temmuz 2016 ‘da Türkiye’nin darbeler tarihine bir yenisinin eklenmesi girişimine karşı açık bir tutum almıştır.
Biz, eşit, özgür, demokratik ve barış içinde bir Türkiye için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.
Sivil ya da askeri darbeler çözüm değil!
Çözüm emek, barış ve demokrasi güçlerinin ellerinde, halkların ortak geleceğindedir!

Baskılar bizi yıldıramaz! "

26 Eki 2016 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.