Nizip Caddesi Kentsel Dönüşüm Oluyor

Nizip Caddesi Kentsel Dönüşüm Oluyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nizip Caddesi ve etrafındaki işyerleri ile binaları kentsel dönüşüm alanına aldı. Nizip Caddesi’nin kuzeyindeki Devlet Demiryolları ile Sani Konukoğlu Bulvarı (İpekyolu), batısında İstasyon Caddesi, güneyinde ise Maaşkuyu Caddesi ve Mezbahacı Ökkeş Sokağı’nın bulunduğu alanda kentsel alanı ilan etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI İLAN EDİLMESİNİN GEREKÇESİ

Bölgede bulunan binaların büyük bölümünün planlı ve fenni bir yapılaşmanın ürünü olmayıp, hisseli kadastro parselleri üzerine, imar planına aykırı ve kaçak yapılaşmalar olduğunu tespit eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bölgeyi kentsel dönüşümde daha güzel bir yapıya kavuşturmayı hedefliyor.

Alanın kuzey batısında yer alan eski sanayi binaları ekonomik ömrünü tamamlamış, bölgede yaşayanlar ve çalışanlar için risk oluşturduğunu gören yetkililer, “Gaziantep Kalesi’ne 100 metre kadar yakında bulunan sanayi tesisleri bakımsız, düzensiz görünümleriyle, restorasyon çalışmaları ile gün ışığına çıkarılmış kentsel mirasımızı gölgelemekte ve çevresinin turizm merkezi olarak gelişmesinin önünde engel teşkil etmekte. Kent merkezinde geniş bir kullanıcı kitlesine can ve mal güvenliği açısından risk oluşturan bu bölgenin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenmesi alanda potansiyeli bulunan her türlü dinamiğin işlevsel olarak ortaya çıkarıldığı, alt yapısı tamamlanmış, gerekli sosyal donatısı bulunan, sağlıklı ve güvenli, tarihi değerlerimizi ortaya çıkartan bir yaşam alanı oluşturma gereksinimi doğmuştur. Bu gereksinimleri karşılamak amacıyla yapılacak bu kentsel dönüşüm projesi ülke ve dünya çapında örnek olacak şekilde planlanmakta. Tarihi değerler ile günümüz konjoktürünü birbirine entegre ederek kollektif bir yaşam alanı ortaya koymayı amaçlıyoruz” görüşlerine yer verdi.

BİN 727 BİNA ETKİLENECEK

Toplamda 58 hektar alanda yapılacak olan kentsel dönüşümün 6 bin 370 nüfusu kapsadığını belirten Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı yetkilileri; bin 727 binanın kentsel dönüşüme gireceğini ifade ettiler.

Bölgede bulunan mevcut yapılaşmanın eskimiş ve yıpranmış olmasıyla deprem tehlikesi yaşandığını aktaran yetkililer; söz konusu bölgelerde ikamet eden vatandaşlara nitelikli konut alanları sunularak, yüksek yapı kalitesi, sosyal donatıları ile daha yaşanabilir bir bölge oluşturulması yapılacağını kaydettiler.

Şehir merkezinde kalan fabrika ve imalathane bölgesi ıslah gereksinimi yapılacağını belirten yetkililer, şehrin ortasında kalmış, çevre kirliliğine neden olan sanayi alanlarının, modern sanayi sitelerine taşınarak bu bölgelerde vatandaşlara hizmet vermesi, hem şehrin çehresini değiştireceğini hem de çevre ve sağlık koşullarının iyileştireceğini vurguladılar. Bu nedenle mevcut sanayi ve imalathane kullanımındaki işletmelerin sanayi sitelerine taşınacağını belirten yetkililer, tarihi ve kültürel mirasın gölgelenmeyeceğini, dar sokaklar ve çarpık yapılaşmanın ortadan kalkacağını söylediler.

PROJE ŞU AN HANGİ AŞAMADA

Projenin sınırlarının belirlendiğini ifade eden yetkililer, proje fizibilite çalışmalarınında tamamlandığını ve başlangıç aşamasında olduğunu belirttiler.

Yaşanabilir altyapısı tamamlanmış, sağlıklı, güvenilir sosyal donatıları tamamlanmış kollektif bir yaşam alanı oluşturmak istendiğini aktaran yetkililer, bölgeyi iş dünyasının aktivite merkezi haline getirmek ve yeni bir kent merkezi oluşturmak istediklerini açıkladılar.

  1. Yıl Parkı’nın devamı olarak Alleben Deresi aksıyla yeşil alan devamlılığını sağlayarak tarihi ve kültürel değerlerin ön plana çıkacağı bir proje olacağını belirten yetkililer, konut dokuları içersine yeşil rekreasyon alanları yerleştirileceğini belirttiler.

01 Ağu 2016 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al