Saldırılar Halkın İradesine Yöneliyor

Müdafaa Demokrasi ve Hukuk Derneği Başkan Yardımcısı Yaşar Semiz, demokrasiye yönelen her türlü saldırının ve komplonun, halka ve halkın iradesine yöneldiğini söyledi.

Müdafaa Demokrasi ve Hukuk Derneği Başkan Yardımcısı Yaşar Semiz, demokrasiye yönelen her türlü saldırının ve komplonun, halka ve halkın iradesine yöneldiğini söyledi.
Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne yönelen saldırıların ayyuka çıktığını belirten Semiz yaptığı açıklamada, hukukun üstünlüğünün, devletin içindeki tüm mekanizmaların, bulunduğu konum ne olursa olsun, önceden tespit edilmiş bazı kanun ve kurallar içinde işleyeceği anlamına geldiğini kaydetti. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne gönülden inandıklarını belirten Semiz, hukuka ve demokrasiye yönelik saldırıların, devletin bütün kurum kuruluşları ile toplumun tamamında egemen kılınması ve daha fazla demokrasi
ile önlenebileceğini savundu. Semiz, "Öncelikle belirtmek gerekir ki demokrasi; egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğu bir yönetim biçimidir. Başka bir anlatımla demokrasi, hakimiyetin asıl sahibinin halk olduğu ve halkı yönetecek konumda olanların sadece halk tarafından belirlendiği rejimin adıdır" dedi.
Demokrasilerde hiçbir zümrenin veya grubun halkın iradesine tahakkümü kabul edilemeyeceğini ifade eden Semiz, hiçbir kişi veya kurumun, halka rağmen veya halka karşı devletin üstün çıkarlarını ve halkı koruduğunu iddia edemeyeceğini ileri sürdü. Son günlerde yazılı ve görsel basında sıkça gündeme gelen ve esasında demokrasiyi ve halkın iradesini hedef alan bir takım saldırı ve komplo projelerinin, ülke demokrasisi ve hukuk devleti açısından endişe verici olduğunu kaydeden Semiz, açıklamasını şöyle
sürdürdü:
"Bu saldırı ve komplo projelerinin bütün ayrıntıları ile ortaya çıkartılarak sorumlularının cezalandırılacağına ve bulundukları devlet görevlerinden ve toplumdan arındırılacağına olan inancımız tamdır. Zira devletin bütün kurum ve kuruluşlarında demokrasiyi hakim kılmak, ancak bu kurum ve kuruluşlarda demokrasiye gönülden inanan kişilerin görev alması ile mümkün olabilir. Her devlet kurumu, anayasanın ve ilgili diğer yasaların tespit ettiği görev ve yetkilere sahiptir. Hukukun üstünlüğünün devletin bütün
kurum ve kuruluşlarında hakim kılınması, ancak bu kurum ve kuruluşlarda hukukun üstünlüğüne gönülden inanan kişilerin görev alması ile mümkün olabilir. Yaşanan bu sıkıntılı süreç, siyasi ve ideolojik kaygılardan arınmış demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne gönülden inanan kişi ve kuruluşların örnek tavır ve davranışları ve demokrasiye ve hukuka sahip çıkmaları ile aşılabilir. Unutulmamalıdır ki; devletin ve demokrasinin gerçek sahibi halktır."

30 Ara 2009 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.