İddia ediyoruz: Başkanlık yasasını hiç böyle okumadınız.Ya başkanlık koltuğuna Ahmet oturursa...

İddia ediyoruz: Başkanlık yasasını hiç böyle okumadınız.Ya başkanlık koltuğuna Ahmet oturursa...

Kurt Gödel, gelmiş geçmiş en büyük matematikçilerdendi. Matematik ve mantığın kesişimindeki çalışmalarıyla bilimde bir çağı kapatıp diğerini açtı. Ama bu yazıya Gödel'in devrim yaratan ünlü "Eksiklik Teoremleri"nden veya Görelilik Kuramı'nın zaman yolculuğuna nasıl izin verdiğini kanıtlamasından filan değil, anayasa hukuku hakkındaki bir buluşundan söz ederek gireceğim.

Gödel kaderin cilveleri sonucu çok vatandaşlık değiştiren bir kişi.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yurttaşı olarak doğmuş. 12 yaşındayken o ülke yıkılıp bölününce kendisini Çekoslovak vatandaşı olarak bulmuş, fakat Alman kökenli olduğundan kendisini oraya ait hissetmiyormuş. Bu nedenle 23 yaşında eski imparatorluğun diğer bir mirasçısı olan Avusturya'nın vatandaşlığına geçmiş. Dokuz yıl sonra Hitler Almanyası Avusturya'yı yutunca bu kez otomatik olarak Alman yurttaşlığı edinmiş. Son olarak da 42 yaşında İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra göç ettiği ABD'nin vatandaşlığına geçmiş. Hikayemiz 5 Aralık 1947'de, bu son vatandaşlığa geçiş işlemi sırasında yaşanmış:

Vatandaşlık başvurusunun tamamlanıp andın içilebilmesi için Gödel'in yetkili yargıçla son bir mülakat yapması gerekiyormuş. Bu işleme tanıklık etmek için Gödel ikisi de büyük bilim adamları olan iki arkadaşını, dahi fizikçi Albert Einstein'la Oyun Kuramı'nın kurucularından ekonomist Oskar Morgenstern'i yanında götürmüş. Yolda Gödel arkadaşlarına yeni ülkesi ABD'nin anayasasını titizlikle incelediğini ve metinde ülkeyi faşizme geçirmek için kullanılabilecek mantıksal bir açık bulduğunu söylemiş! Mülakatta sorun çıkmasından kaygılanan Einstein'la Morgenstern, Gödel'e "aman ne olur, şu vatandaşlığı alana dek bu konuyu açma!" demişler.

GÖDEL’İN BULDUĞU GİZLİ KAPI NEYDİ

Mülakat iyi başlamış. Fakat Morgenstern'in anılarına göre yargıç sora sora o en olmadık soruyu sormuş!

Yargıç: "Nerelisiniz Bay Gödel?"

Gödel: "Avusturya."

Yargıç: "Avusturya'nın yönetim şekli nedir?"

Gödel: "Cumhuriyet idi, ama anayasa sonuçta bir diktatörlüğe dönüştürülmesine el verdi."

Yargıç: "Ah, ne kötü! Bizim ülkemizde bu olamaz işte."

Gödel: "Hayır, olabilir. Bunu ispatlayabilirim."

Bu noktada yargıç Gödel'i dinlemek yerine "Bu konuya hiç girmeyelim!" deyip adamcağızı susturmuş. Einstein'ın hatırı da araya girince vatandaşlık işi pürüzsüz hallolmuş.

Gödel yıllar sonra, derdini başka kimseye anlatmadan, ölüp gitmiş. Ama bu hikayenin duyulmasından sonra anayasa hukuku ve mantık uzmanları "acaba Gödel'in bulduğu gizli kapı neydi?" diye araştırmaya başlamışlar. Hâlâ bu konuda makaleler yayınlanır. Son okuduğumda anayasanın değiştirilme usullerini düzenleyen 5. Madde'den şüpheleniyorlardı. Trump kâbusunun çöktüğü bugünlerde bu konunun araştırmacıların daha yoğun ilgisini çekeceğini tahmin ediyorum.

AHMET’İN YAPABİLECEKLERİ…

Şimdi gelelim bizim "Bahçeli Anayasası"nın gizli kapılarına.

Anayasa değişikliği (Gazi Meclis'in 1924 anayasasında Atatürk'e bile vermediği) uçuk yetkileri hem resmen parti üyesi olup hem de "görevimi tarafsızlıkla yerine getireceğime namusum ve şerefim üzerine andiçerim" diye yemin ederek baştan günah riskine girmesi öngörülen cumhurbaşkanına vermekle kalmıyor. Ülkenin eşi görülmedik bir antidemokratiklik timsali olarak hiç seçilmemiş, bir oy bile almamış birisi tarafından aylar, belki de yıllarca yönetilebilmesine de kapı açıyor. Nasıl mı?

Madde 106'ya göre cumhurbaşkanı, bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilir. Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilmek için ilkokul mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve "askerlikle ilişkisi olmamak" yeterli. (Sıkça dile getirildiği gibi, bu kişi cumhurbaşkanının oğlu veya kızı da olabilir.) Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu kişinin millet tarafından seçilmiş, veya seçilmeyi bırakın, görülmüş bir kişi filan olması gerekmiyor. Hayatı boyunca tek bir işi başarmış olmasına, "iki kazı güdebilmesine", veya cumhurbaşkanında arandığı gibi yüksek öğrenim yapmış olmasına falan da bakılmıyor. Cumhurbaşkanının aksine "tarafsız olacağım" diye yemin de etmiyor. Diyelim cumhurbaşkanı böyle birini yardımcılığına atadı. Sonra da hastalandı. Ne olacak?

Madde 106, "Cumhurbaşkanının hastalık ve yurt dışına çıkma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cumhurbaşkanına vekâlet eder ve Cumhurbaşkanına ait yetkileri kullanır" diyor. Devlette devamlılık esastır! Yani 18 yaşındaki (diyelim) Ahmet, bir anda Sayın Ahmet oluyor. Genelkurmay Başkanı'ndan rektörlere, hakimlerden başka cumhurbaşkanı yardımcılarına, istediği makama istediği atamayı yapabiliyor.

Sayın Ahmet bir kez iktidarı tattıktan sonra kendisini oraya yıllarca yapıştırmasını engelleyecek hiçbir şey yok. Tarihimize bakalım.

1966 yılının başlarında zamanın cumhurbaşkanı Cemal Gürsel rahatsızlandı. Tedavi için götürüldüğü ABD'de durumu kötüye giden Gürsel, 6 Şubat'ta komaya girdi. İki ay kadar bir süre ülke vekaletle yönetildikten sonra TBMM, GATA'nın "Komadan çıkmaları bir an için düşünülse dahi kendilerinin Devlet Başkanlığı görevini ifaya devam buyurmalarına tıbben imkan bulunmadığını bildirir oy birliği ile alınmış müşterek kurul raporu"na dayanarak anayasadaki deyimle "cumhurbaşkanlığı makamının boşaldığı"na karar verip yeni cumhurbaşkanı seçim sürecini başlattı.

Başına konan talih kuşu sonucu kendisini süper cumhurbaşkanı yetkileriyle donatılmış bulan Sayın Ahmet'in niyeti bozuksa böyle bir durumda yapabileceği birçok şey var: (Aşağıda anlatacaklarımın tümü bu anayasa değişikliğince cumhurbaşkanına verilen yetkiler kapsamında, ve canı isteyen bir cumhurbaşkanı da bunları yapabilir. Hikaye daha çarpıcı olsun diye hiç seçilmemiş bir cumhurbaşkanı yardımcısı üzerinden anlatıyorum.)

Sayın Ahmet, TBMM'nin istemediği herhangi bir kararı almasını çok basit bir yöntemle engelleyebilir. Tek yapması gereken, aleyhine oy kullanacağını düşündüğü milletvekillerini cumhurbaşkanı yardımcılığına atamak! Bakın Madde 106 ne diyor:

"Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanır ve görevden alınır. ... Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erer."

(Unutmayın, Sayın Ahmet vekil olarak cumhurbaşkanına ait her yetkiyi kullanabildiği gibi bu cumhurbaşkanı yardımcısı atama yetkisini de kullanabiliyor.) Sayın Ahmet sevmediği milletvekillerini bir günlüğüne cumhurbaşkanı yardımcılığına atar, o anda vekilliği düşen zavallıları ertesi gün cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden alır, bitti! Artık sorun çıkaracak milletvekili yok!

Daha rahat çalışabilmek için OHAL ilan etme yetkisini de kullansın mı Sayın Ahmet, ne dersiniz?

Yeni anayasamızın bir heyecanlı tarafı daha var. Yeni Osmanlı merakından olacak, "Yeni Fetret Devri" imkanı da unutulmamış. Şöyle:

Yukarıda belirttiğim gibi, cumhurbaşkanı birden fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabiliyor. Diyelim üç kişiyi atadı. Sonra da (Allah korusun) geçici veya kalıcı bir şekilde makamı boşaldı. Hangi cumhurbaşkanı yardımcısı vekalet edecek? Hiçbir yerde yazmıyor!

Bilindiği gibi, ilk taslakta yer alan "yedek milletvekilliği" sistemi, AKP'li milletvekillerinin "yedeklerimiz bizim yerimize geçmek için bizi öldürebilir" itirazı nedeniyle tekliften çıkarılmıştı. Çok daha önemli bir makam olan cumhurbaşkanlığına vekaleti bu üç kişiden hangisi alacak? Hangi kurala göre? Güreş mi tutacaklar? Kısa çöp mü çekecekler? İnsanın aklına kötü şeyler geliyor!

Görüldüğü gibi, bu önerinin yama tutmayan deliklerini bulmak için Gödel gibi bir dahi olmaya gerek yok. Maddeleri okumak yeterli. Bu felaketten ülkeyi kurtarmak halkın elinde.

Hayır'lı olsun!

Cem Say

Odatv.com

26 Oca 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al